Fényűző és lepukkant óvodák
A csömöri Kéknefelejcs Óvoda messziről feltűnik: hatalmas épület, nagy kerttel. Senki nem gondolná, hogy "csak" egy óvoda. Közelebb érve már egyértelmű: az udvaron homokozók, csúszdák, famászókák és hatalmas, füves tér.
- Pontosan egy éve nyitottunk, és teljes létszámmal, kétszáz gyerekkel üzemelünk - mondja Lukács Lászlóné, az óvoda vezetője. A tágas aulából nyílnak a csoportszobák: minden csoportnak külön öltözője és mosdója van. Egy "átlagos" önkormányzati óvodában ezekből az egész épületre jut egy.
A hamarosan elkészülő tornaszoba mellett fejlesztőszoba (itt foglalkozik a pszichológus vagy a logopédus a gyerekekkel), videoszoba, orvosi szoba és elkülönítő is van. Ha egy gyerek rosszul érzi magát, itt megpihenhet egy felnőtt felügyeletével. Nem fertőzi tovább a többieket, külön ágy, mosdó, WC áll a rendelkezésére. A gondozóknak is van öltözőjük, tárgyalójuk, külön étkezőjük. Sőt, van egy nyolcvanszemélyes konferenciaterem is - egyszóval minden van, amivel a XXI. század óvodájának rendelkeznie kell. Az óvodavezető azonban hozzáteszi: amíg a régi, százéves épületben végezték a munkájukat, addig is nehéz volt az önkormányzatnak fenntartania az intézményt. Az új - felerészben pályázati, felerészben önkormányzati pénzből épült - óvoda természetesen még nagyobb kiadást jelent, de bíznak abban, hogy a nagyközség továbbra is ki tudja gazdálkodni.
- Az első pillanattól nyilvánvaló volt, hogy ez az óvoda nagyobb költségekkel jár majd - mondja Bátovszki György polgármester. Szerinte "a gyerek a legjobb beruházás", ezért nem is kérdés, hogy megéri-e ennyit költeni rá.
Hasonlóan felszerelt a nyírbogdányi óvoda is. Simon Lászlóné, az óvoda vezetője elmondta, hogy 5-6 évvel ezelőtt életveszélyessé nyilvánították az épületet, már felújítani sem volt érdemes. Az önkormányzat pályázott, és a 3000 fős településen új óvodát építettek. Most 97 gyerek jár ide.
Az óvodavezető a nagy tereket emeli ki: a csoportszobák nagysága 50-60 négyzetméter, játszósarkokkal, ahol a gyerekek nem zavarják egymást. - Máshol jó, ha feleekkora hely jut egy-egy gyerekre - mondja. A bútorok is különlegesek: nem egyformák minden csoportban, hanem arányosak, attól függően, hogy hány évesek, milyen magasak a gyerekek. Az óvoda másik büszkesége az orvosi szoba. Az óvodavezető szerint a doktornak szinte semmit nem kell magával hoznia: digitális mérleg, szemvizsgáló berendezés, vérnyomásmérő várja.
Az óvodának külön mosodája is van, ahol csak az ő szennyesüket mossák. - Ennek az egyik legnagyobb előnye az, hogy még egy embernek munkát ad a faluban - mondja Simon Lászlóné, hozzátéve: a konyhán külön tányér-, pohár- és edénymosogató van, és hát "valahol itt kezdődik az unió".
Uniós szabvány nincs arra vonatkozóan, hogy milyennek kell lennie egy óvodának - közölte Kovács Erika, az Oktatási Minisztérium óvodai és kisgyermek-nevelési referense. Az óvodákra vonatkozó követelményeket rendelet szabályozza, amelynek betartása minden fenntartó (a fenntartók általában az önkormányzatok) számára kötelező. Az új építésű óvodáknál a mostani szabályozást már a tervezésnél figyelembe lehetett venni. Vagyis az új óvodák eleve nem nyithatnak ki például tornaterem, orvosi szoba vagy elkülönítő helyiség nélkül.
Ami a régebben épült óvodákat illeti, az intézmények kötelező (minimális) eszközeiről és felszereléséről szóló rendeletet nekik is teljesíteniük kell. A meghosszabbított határidő augusztus 31-én járt le, de még vannak helyek, ahol nem tudták az előírt feltételeket megteremteni. - Egy belvárosi vagy egy lakótelepi óvoda például nehezen tud tornatermet építeni, ha egyszerűen nincs hova - mondja Kovács Erika. Az ilyen óvodák fenntartói ellen akár szabálysértési eljárás is indítható, igaz, erre a referens tudomása szerint még nem volt példa.
Kovács Erika szerint egyik szélsőség sem jó: van olyan vidéki óvoda, amelyikben uniós társfinanszírozással kiemelkedő fejlesztéseket hajtottak végre, de fenntartási gondokkal küzdenek. A drágább, nagyobb, modernebb óvoda ugyanis havi szinten is többe kerül.
- Nincs értelme pályázati pénzből például óvodai úszómedencét építtetni, ha a fenntartó utána nem tudja fizetni a költségeit - tette hozzá.
Kovács Erika szerint nem biztos, hogy a legfényűzőbb óvoda a legjobb. Azt mondja, hogy az épület csak egy része annak, hogy a gyerekek hogy érzik magukat. - Az igazán "fényűző" óvoda az, ahol az infrastrukturális fejlesztés mellett a tartalmi fejlesztésre is figyelnek - teszi hozzá.