Sólyom és a védegyletes ökopárt

A "szellemi hátszelet" Sólyom László, illetve a Védegylet adhatta a tervezett ökopárt megalakításához. Egyelőre legalábbis kérdéses, hogy a parlamenti erők hagyják-e kisajátítani a környezetvédelem ügyét egy zöldpárt számára.

 

"Lehet más a politika" - ezt a gigantikus lézerüzenetet vetíti hétfő este az Országház Dunára néző homlokzatára az az alakuló ökopárt, amely szerdán lép színre, és Schiffer András ügyvédhez, védegyletes aktivistához köthető. Lapunk úgy értesült, hogy szerdán a Parlament caféban egyelőre csak egy társadalmi szerveződés elindítását célozza meg Schiffer, valamint a szintén védegyletes Rauschenberger Péter és Jávor Benedek, akik éppen a pártalapítási tervek miatt mondtak le a Védegylet szervezőbizottsági tagságáról.

A szerveződés mögött egyébként az Ökopolitikai Műhely elnevezésű, elsősorban jogvédők és környezetvédők részvételével alakult civil társaság áll. Schiffer, aki a Társaság a Szabadságjogokért elnevezésű civil szervezetben betöltött ügyvezetői szerepről is lemondott, egyelőre nem nyilatkozott lapunknak az ökopártról.

Nyáron az Ökopolitikai Műhely vitasorozata után arról beszélt: van létjogosultsága "egy harmadik politikai erőnek". Akkor a közrádióban úgy nyilatkozott: a párt nevéről még nem született döntés, "elindult viszont a gondolkodás" arról, miként állítható fel a jelenlegi elittel szemben egy életképes politikai erő.

Még nem telt el egy év azóta, hogy Sólyom László köztársasági elnök szóba hozta: szükség van egy ökopolitikai pártra a magyar politikai színpadon. Az államfő, úgy tűnik, hátszelet adott a mostani szerveződéshez azzal a nyilatkozatával is, hogy szívesen látna a jelenlegi jobb-bal megosztottság korlátjain túllépő, a környezetvédelmet, a fenntartható fejlődést középpontba állító politikai erőt. Sólyom Lászlót 2005 tavaszán a Védegylet ajánlotta a köztársasági elnöki tisztségre. Akkor Schiffer András úgy fogalmazott: "A mai dichotóm pártpolitika mentálisan tarthatatlan és veszélyezteti azokat a jogállami értékeket, amelyeket Sólyom László fémjelez." A Védegylet jogalkotási programjának egyébként egyik meghatározó eleme az a - Sólyom László által 2000 nyarán írt - törvénytervezet, amely a jövő nemzedékek érdekeinek képviseletéről szól.

Mindenesetre a parlamenti pártok biztosan nem adják könnyen a zöldügyet. Amikor 2007 őszén az Országgyűlés megszavazta a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa - a "zöldombudsman" - posztjának létrehozását Sólyom László javaslatára, Schiffer András, valamint Csillag Gábor, az Ökopolitikai Műhely egyik koordinátora más aktivistákkal együtt ünnepelt. A Figyelő szerint akkor Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter is "benézett" az ünneplésre, sőt Illés Zoltán (Fidesz) és Katona Kálmán (MDF) is.

Fodor mindig is "zöldpolitikusként" definiálta magát, és politikájának most is hangsúlyos eleme a zöldügy. Dávid Ibolya MDF-elnöknek a konzervatív fordulatról szóló, a Népszabadságban publikált írásának is meghatározó eleme volt a környezetvédelem. Szili Katalin szocialista házelnök, egykori környezetvédelmi államtitkár is intenzíven foglalkozik a fenntartható fejlődéssel.

Mindamellett a "Lehet más a politika?" - felvetéssel, mely most a Schiffer-féle kezdeményezés szlogenje lett, elnökké választása előtt éppen Sólyom László köztársasági elnök kampányolt.

Az előtérben Schiffer András és Jávor Benedek
Az előtérben Schiffer András és Jávor Benedek
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.