A parlamentben maradt a "régi rend"
Egy éve nevezte ki a miniszterelnök az Új rend és szabadság kormánybiztosának Kondorosi Ferencet. Azt a feladatot kapta, hogy tegyen rendet olyan kérdésekben, amelyekben a jogalkotás és a jogalkalmazás évek óta képtelen eredményeket felmutatni. Ezek közé tartozik a feketemunka és feketegazdaság visszaszorítása, az élelmiszer- és közlekedésbiztonság megteremtése, "a társadalom többségét irritáló párt- és kampányfinanszírozás" megújítása.
"A politikai osztálynak önmagán kell kezdenie a rendteremtést" - a kabinetnek készült jelentése szerint e gondolatból kiindulva látott neki a kormánybiztosság a párt- és kampányfinanszírozást évek óta élesen, ám eredménytelenül kritizáló ÁSZ közreműködésével egy korszerű szabályozás kidolgozásának. A "mű elkészült", alkotói pedig rádöbbentek: a politikai osztály nem kíván élen járni a rendteremtésben, legalábbis akkor nem, ha a változások megnyirbálnák a kiváltságait.
Kondorosiék javaslata kizárólag magánszemélyek számára tette volna lehetővé pártok anyagi támogatását, s nyilvánossá tette volna a támogatók és a kampányköltségek kimutatását. Elkülönített kampányszámlák vezetésére kötelezték volna a pártokat, s meghúzták a kampányra fordítható összegek felső határát is.
A képviselők díjazását az EU-ban jellemző szabályok szerint változtatták volna meg. Eszerint a képviselői fizetéseket szinte mindenütt az államigazgatás felső szintjeihez igazították. A képviselőknek a költségtérítés egy részével nem kell tételesen elszámolniuk, bizonyos összeghatár felett azonban bizonylatokkal kell igazolni a kifizetéseiket. Nálunk ezzel szemben nem kell számlákkal igazolni a költségeket, még a lakásbérletet sem. Az elmúlt ciklusban a fizetésükön felül ötmilliárd forintot vettek fel költségtérítés címén számla és bizonylat nélkül, azaz személyenként és évenként átlagosan több mint 3,2 millió forintot.
Miután a miniszterelnök a parlamentnek továbbította a javaslatokat, a házbizottság ötpárti rosszallását fejezte ki az elképzelések időzítése miatt. A házelnök röviddel a javaslatok átvétele után Gyurcsány Ferencnek írt válaszlevelében kifejtette, hogy álláspontja szerint már maga a témafelvetés is rontja a parlament és a képviselők egyébként is megtépázott tekintélyét.
Egyelőre sikertelenül próbálkozott a kormány és a parlament a gyűlöletbeszéd megfékezésével is. Kondorosi rámutat: az AB érték- és igazságtartalom nélkül védi a szólásszabadságot. Jövőre folytatódik a megoldáskeresés.
A fentiekhez képest komoly sikereket ért el a kormány az Új rend és szabadság programjának végrehajtása során a feketegazdaság, a feketemunka és a termékhamisítás visszaszorítása, valamint a közlekedésbiztonság javítása terén.
Fidesz-vétók
A miniszterelnök egy éve, a Zuschlag-ügy nyilvánosságra kerülése után közölte, hogy a közélet megtisztítása érdekében szigorúbb párt- és kampányfinanszírozási törvény megalkotására van szükség. A felvetés az Új rend és szabadság programjának része lett.
A tervezetről szóló parlamenti vitában azonban kiderült: a Fidesz nem támogatja, enélkül viszont a kétharmados törvény nem megy át. Törvényjavaslat született a képviselői jövedelmek átláthatóvá és ellenőrizhetővé tételéről is. A módosítás megszavazására viszont - mint arról korábban beszámoltunk - Orbán Viktor pártelnök mondta azt, hogy "tilos", a Fidesz nem engedheti meg magának, hogy "milliós képviselői fizetésre voksoljon", amikor szociális válság van. (K. J. E.)