Egy elfelejtett szociáldemokrata

Györki Imre halálának 50. évfordulójára a Magyar Szociáldemokrata Párt és a család emléktáblát helyez el csütörtök délelőtt a Honvéd utca 16.-os számú ház falán.

A rendszerváltás nagy adóssága-mulasztása, hogy a magyar progresszió sok jelentős alakja máig ismeretlen közvéleményünk előtt. Közéjük tartozik Györki Imre. A hazai szociáldemokráciának ez a későbbi kiemelkedő alakja 1886-ban született a Somogy megyei Kürtöspusztán. Budapesten végezte jogi tanulmányait. Már egyetemi évei alatt foglalkozni kezdett a Nyugaton fejlett, Magyarországon azonban elhanyagolt munkajoggal. A doktorátus megszerzése után bekapcsolódott a szociáldemokrata mozgalomba, amelynek évtizedeken át kiemelkedő jogi szakpolitikusa lett. Dolgozott a Munkásbiztosító Pénztár aligazgatójaként, szerkesztette a Munkásbiztosítás, később a Munkásifjúság című lapot, főmunkatársa volt a Munkaügyi Szemlének, írásait közölte a párt napilapja, a Népszava, és elméleti folyóirata, a Szocializmus.

A háború után, miután a szociáldemokrata párt parlamenti részvételét "legalizálta" az 1921-es Bethlen-Peyer-paktum, Györki Imre is tagja lett az Országgyűlésnek. 1922-től 1939-ig négy alkalommal választották meg Debrecenben - az akkor csak a törvényhatósági jogú városoknak kijáró - titkos szavazással parlamenti képviselővé. Munkája ettől kezdve még sokrétűbb lett, mint korábban. Továbbra is tevékenyen részt vett a különféle szakmákhoz tartozó munkások közös és egyéni sérelmeinek orvoslásában. A parlamentben pedig elsősorban az igazságügy szakértőjeként jeleskedett. S hogy nem állott tőle távol a közvetlenül politikai jellegű szereplés sem, azt jelezte az Eskütt-perrel kapcsolatos fellépése. A kor hírhedtté vált botránya szorosan kötődött Bethlen István ama akciójához, amelynek révén bekebelezte a Nagyatádi-féle kisgazdapártot. Györki a parlamentben azzal vádolta meg a miniszterelnököt, hogy hamisan tanúskodott a perben. Ennek az lett a következménye, hogy őt és párttársait a parlamenti őrséggel távolíttatták el a Házból, majd további 15 ülésről kitiltották a kormányfő megsértése miatt.

1944. március 19-e, Magyarország német megszállása után Györkit Mauthausenbe deportálták. 1945-ös hazatérését követően rövid ideig az Országos Társadalombiztosító Intézet (OTI) vezérigazgatója volt. Részt vett a Szociáldemokrata Párt Peyer Károly vezette csoportjában, amely a kommunisták helyett a kisgazdapárttal kívánt együttműködni, s egy új polgári pártot létrehozni. 1950-ben sok más szociáldemokratával együtt őt is letartóztatták. 1955-ben szabadult betegen, megtörten. Ma ötven éve hunyt el.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.