Aktatömeg épül a megfigyelési ügyből

Nyomozást rendelt el a Fővárosi Nyomozó Ügyészség Tóth János, az UD Vagyonvédelmi Zrt. tulajdonosának feljelentése alapján. A Magyar Ügyvédi Kamara egy interneten rövid időre közzétett felvételre utalva irodáik technikai védelmének fokozására figyelmeztette tagságát.

Nyomozást rendelt el a Fővárosi Nyomozó Ügyészség a Tóth Jánost, az UD Vagyonvédelmi Zrt. tulajdonosát képviselő Futó Barnabás feljelentése nyomán. Skoda Gabriella szóvivő tájékoztatása szerint a nyomozó ügyészség jelentős érdeksérelmet okozó magántitok megsértése miatt ismeretlen tettesek ellen indított eljárást.

Tóth azért tett feljelentést, mert valaki rögzített egy közte és Csányi Sándor, az OTP elnöke között augusztusban lezajlott telefonbeszélgetést. Tóth arról számolt be Csányinak, hogy az UD Zrt.-t megkeresték, gyűjtsön terhelő adatokat Dávid Ibolyára. Miután az UD számos vagyonvédelmi szolgáltatást nyújt Csányi érdekeltségeinek, a bankelnök véleményét kérte, vállalják-e a megbízást. Csányi - a rögzített beszélgetés alatt - nem adott választ a kérdésre.

Később a felvétel eljutott Dávid Ibolyához, aki - a beszélgetés során elhangzott neveket anonimizálva - nyilvánosságra hozta az elhangzottak lényegét, majd bejelentést tett az ügyészségen. Ezt az ügyészség feljelentésként értékelte. Miután nem volt rá bizonyíték, hogy Dávid Ibolya ellen bárki is végzett volna titkos adatgyűjtést (a magántitok jogosulatlan megismerésének előkészülete pedig nem büntetendő cselekmény), az ügyészség elutasította az MDF elnökének feljelentését.

Az úgynevezett "megfigyelési ügy", avagy polip-gate különböző aspektusait megragadva többen is tettek még fel- és bejelentést. Kovács Tamás legfőbb ügyész egy szerdai sajtóértekezleten meg is jegyezte: - Öt napot veszít az, aki nálam tesz feljelentést, s nem eleve annál a hatóságnál, amelyhez az ügy tartozik.

Amíg a nyomozás tart, nem indít etikai vizsgálatot az UD Zrt. ügyében a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara. Azonban a testület több tisztségviselője aggodalommal figyeli az eseményeket, és azt szeretnék, ha az eset kapcsán felvetődő kérdéseket a kamara illetékes fórumai megtárgyalnák.

Néhány biztonsági cégnek zsíros megrendeléseket hozott a megfigyelési ügy. Az elmúlt napokban megnőtt ugyanis az érdeklődés a "poloskairtás" - azaz az illegálisan elhelyezett lehallgató-, adatrögzítő eszközök felderítése iránt.

Az ügyvédi kamarák sem nyugodtak azóta, hogy a hét végén rövid időre felkerült az internetre egy hangfelvétel, melynek tanúsága szerint - minden bizonnyal az UD emberei - egy belvárosi ügyvédi irodát is titkos megfigyelés alá vontak volna. Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke lapunknak azt mondta: a kamara egyelőre annyit tehet, hogy felhívja tagjai figyelmét az ügyvédi titkok eddiginél is szigorúbb és hatékonyabb technikai védelmére.

- Ha a későbbiekben kiderül, hogy nemcsak szándék volt egy tagtársunk irodájának megfigyelésére, hanem végre is hajtották azt, a Magyar Ügyvédi Kamara minden jogi segítséget megad, és teljes támogatásáról biztosítja a sérelmet szenvedett tagját - szögezte le Bánáti.

Az MSZP nevében Török Zsolt képviselő tegnap sajtótájékoztatón jelentette be, hogy három napot adnak a Fidesznek arra, hogy feljelentést tegyen az adatgyűjtési ügyben, amiért képviselőit lehallgatták. Ha a Fidesz ígérete ellenére nem tesz feljelentést, kérjen bocsánatot a megvádolt hatóságoktól - mondta a politikus az MTI-nek.

Emlékeztetett rá, hogy a Fidesz folyamatosan arról beszélt, hogy súlyos törvénysértés történt, mert országgyűlési képviselőket hallgattak le, ezért feljelentést fog tenni.

Felelősöket keres az SZDSZ

Parlamenti, kormányzati és ombudsmani vizsgálatot sürget az adatlopási botrány miatt Gulyás József, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának SZDSZ-es tagja. A liberálisok ma benyújtják a parlamenti vizsgálóbizottság felállítására irányuló kezdeményezésüket; a fő cél a politikai felelősség megállapítása. "Hogyan fordulhat elő, hogy létezik egy árnyékszolgálat, amelyik a legszemélyesebb titkainkat, adatainkat kutathatja, ezekkel visszaélhet?" - kérdezi az SZDSZ. Gulyás tájékoztatóján úgy fogalmazott, az elmúlt napokban újabb és újabb nyomozati bizonyítékok (hangfelvételek) kerültek ki a sajtóhoz. Honnan? Vagy a titkosszolgálattól (amit Iváncsik Imre államtitkár a parlamentben cáfolt), vagy más nyomozó hatóságoktól - ez viszont felveti Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter felelősségét. Gulyás elvárja Draskovicstól, hogy vizsgálja ki, vajon az illetékességi körébe tartozó nyomozó szervektől szivárogtak-e ki információk. Szilvásy György miniszter felelőssége is felvethető, mondta kérdésünkre a politikus, de ezt a parlamenti vizsgálatnak kell tisztáznia. (Szilvásy visszautasította, hogy ő "házalt" volna a megfigyelési ügy bizonyítékaival.) A miniszter(ek) felelősségét, illetve esetleg szükségessé vált lemondását firtató felvetésünkre Gulyás azt felelte: helyes következtetés, hogy a politikai felelősség megáll, és az is egy helyes következtetés, hogy ilyen esetben egy politikusnak fel kell állnia, de az erről való döntés a kormányfő hatásköre. Gulyás a "magántitkainkat kutató" UD Zrt.-vel kapcsolatban álló fideszes politikusokat is felelősnek tartja, ezért Demeter Ervin volt titokminisztert is lemondatná. (Ny. M.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.