Fontossá vált az SZDSZ "parlamentje"
Hankó Faragó Miklós az MTI-nek tegnap azt mondta: a párton belül sokan úgy látják, hogy az SZDSZ-nek nincs igazi stratégiája, nem világos, mit szeretne tenni az új vezetés. Korábban az SZDSZ szűkebb vezetősége az OT-vel és a parlamenti frakcióval közösen határozta meg a párt politikáját, most viszont mintha "más filmet néznének".
- Csak úgy tudunk önálló, egységes erőként fellépni, ha ugyanazt a filmet nézzük mindannyian - nyilatkozta a Népszabadságnak a párt belső vitáira, egyeztetés nélkül meghozott döntéseire célozva Hankó Faragó. Az SZDSZ alapítója - aki ötből négyszer egyéni körzetben szerzett képviselői mandátumot, és az elmúlt húsz évben valamennyi döntéshozó testületnek volt már tagja - úgy véli: az elmúlt időszakban a párt vezetősége sem a frakció, sem az OT véleményét nem kérte ki a stratégiai döntések előtt. Ezeket a döntéseket szerinte érdemes korrigálni, de csak úgy, hogy a korrekciót vita előzze meg.
- Sokan tartják kiszámíthatatlannak az SZDSZ politikáját - vélekedett a képviselő - sőt, sokak szerint nem látszik, hogy lenne egyáltalán stratégiájuk. Szerinte nem személyi kérdésekről (Gyurcsány Ferenc lemondatásáról - a szerk.), hanem tartalomról, adócsökkentésről kellene vitázni. Úgy véli, a liberálisoknak ismét kezdeményezőként kell fellépniük ahhoz, hogy alternatívát tudjanak kínálni a választóknak. A szakértői kormány felállítását közjogi és politikai értelemben is kivitelezhetetlennek tartja.
- Közösen kimunkált, a vezető testületek és a tagság által elfogadott stratégiára van szükség, mielőtt más pártokkal bocsátkoznánk tárgyalásokba. Úgy érzem, képes vagyok elősegíteni a megegyezést - hangsúlyozta Hankó Faragó Miklós. Arra a felvetésünkre, hogy a párt stratégiáját a frakció is jóváhagyta, a képviselő azt válaszolta, a stratégiát a koalíciós szerződés kiegészítése jelentette tavaly nyáron, konkrét intézkedésekkel, felelősökkel és határidőkkel. Ezt a "reformmellékletet" kell szerinte az ellenzéki szerephez aktualizálni. E munkában is fontos szerep jutna a tanácsnak, amelyet az elmúlt időszakban kihagytak a döntésekből. Célja, hogy visszaadja az OT "régi súlyát és tekintélyét".
Érdekesség, hogy a másik elnökjelölt, Szent-Iványi István is hasonló célokat tűzött ki, olyannyira, hogy szerdán az Indexnek azt nyilatkozta: "a célom egyértelműen az, hogy az OT visszanyerje eredeti súlyát. Az operatív döntéseket az ügyvivők hozzák, de a párt hosszú távú stratégiáját az OT-nek kell meghatároznia. (...) Fodor Gábor is támogat abban, hogy ez a jövőben ne így legyen." A megfogalmazott célok egyezésére vonatkozó felvetésünkre Hankó Faragó azt válaszolta: kettőjük közt a különbség elsősorban az, hogy Szent-Iványi István nemcsak tagja az SZDSZ vezetőségének, de egyértelműen támogatta is az ügyvivői testület döntéseit, miközben semmi sem akadályozta abban, hogy kikérje az OT, illetve a frakció véleményét. Bár ez elmaradt, riválisát a párt értékes tagjának tartja, és saját győzelme esetén az OT-ben is számít tapasztalatára. (Hankó Faragó Miklós az elnökválasztáson Kóka Jánost támogatta, míg riválisa Fodor Gábort.)