Az SZDSZ nem támadt a Megegyezésre
Ha a bizottság megtárgyalta volna a Fidesz indítványát, és azt elutasította volna, az ellenzéki párt akár kérhetett is volna arról parlamenti szavazást. Mivel azonban a 29 fős alkotmányügyi bizottságban az MSZP egyfős többségben van a Fidesszel, a KDNP-vel és az SZDSZ-szel szemben, a legnagyobb ellenzéki párt tehetetlen. Ráadásul már az is jelzésértékű volt a tegnapi bizottsági ülésen, hogy a testület SZDSZ-es alelnöke, Hankó Faragó Miklós nem volt ott az ülésen.
Fodor Gábor, a szabad demokraták elnöke a múlt héten tárgyalt Orbán Viktorral. E találkozó után a Fidesz elnöke arra a kérdésre, hogy beszéltek-e a Megegyezésről, és ha igen, hogyan vélekedett róla az SZDSZ-delegáció, azt válaszolta: az SZDSZ támogatja, hogy a parlament megvitassa a Megegyezést, azután pedig nemmel fognak szavazni. Ezzel szemben a szabad demokrata Horn Gábor tegnap csak annyit mondott: "Én is ott voltam a találkozón, ez nem így történt." Munkatársunk megkérdezte Gulyás József SZDSZ-es ügyvivőt is, aki szintén részt vett az Orbánnal folytatott megbeszélésen. Ő azt mondta: a találkozón az hangzott el, hogy az SZDSZ nem tekinti elfogadhatónak a Megegyezés programját, de arról, hogy legyen-e róla parlamenti vita és szavazás, hétfőn a frakció dönt. Kóka János frakcióvezető szintén beszélt tegnap a Megegyezésről, s azt mondta: az SZDSZ tartalmi javaslatokról, törvénytervezetekről szeretne vitatkozni a parlamentben, nem olyan "cikkekről, közleményekről", amelyeket egyik-másik párt támogat vagy ellenez.
A miniszterelnök Megegyezés című írásáról egyébként az MSZP frakcióvezető-helyettese, Göndör István parlamenti vitanapot kezdeményezett - a vitanapon vita van, szavazás nincs. A javaslat alcíme: "Magyarország megújításának lehetséges irányairól".
Leszavazás: egy-egy
Leszavazták tegnap Veres János pénzügyminisztert. Válaszának elfogadása két szavazaton múlott. Verest az MDF képviselője, Katona Kálmán interpellálta az állami tulajdonú vízközművek ügyében. A kisebbségi kormányzás kezdete óta ez volt az ötödik alkalom, hogy interpellációra adott válasznál az MSZP nem tudta biztosítani a többséget. Egy szavazási kudarcot ugyanakkor a Fidesznek is el kellett szenvednie: immár sokadik alkalommal nem tudták elérni, hogy az Országgyűlés napirendjére vegye a Tibetről szóló négypárti-ellenzéki indítványt. Ahogyan tavasszal, most is kevesen voltak az ellenzéki padsorokban; így a T. Ház végül 181 szavazattal 183 ellenében,
4 tartózkodás mellett elutasította
a tibeti javaslat napirendre tűzését.