A kozárdi lekvármanufaktúra
A kertészethez a tulajdonosok néhány éve hűtőházat építettek, a hullott gyümölcsöt pedig a környékbeli pálinkafőzőkben hasznosították. Eddig cefrébe kerültek innen azok a kissé sérült, vagy túlérett almák, barackok, szilvák is, amelyek ugyan ehetőek voltak, de nem tudták az üzletekben eladni. Úgy gondolták, hogy ezt is hasznosítják, s maguk fogják feldolgozni.
Hajas Pál, a kozárdi Euragro Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: az Észak-magyarországi Területfejlesztési Ügynökség innovációs pályázatán két helyi agrárvállalkozás és egy élelmiszer-biztonsággal foglalkozó társaság közösen nyert lehetőséget arra, hogy az Almavölgy gyümölcseit lekvárként hasznosítsák, ezzel is gazdagítva a környék turisztikai, gasztronómiai kínálatát. Svájci és osztrák példák alapján ugyanis azt a modellt szeretnék meghonosítani, hogy az emberek a helyi élelmiszereket fogyasszák és azzal kínálják a vendégeiket is. Ez ugyanis - mondta Hajas Pál - a termelőnek biztosít megélhetést, és egészséges, ízletes táplálékhoz juttatja a fogyasztót.
A kozárdi lekvármanufaktúrában nem csupán a gyümölcsöskert termését dolgozzák fel. Itt ugyanis bárki kifőzheti a maga lekvárját, így a gyümölcstisztítással és a főzéssel a saját konyháját nem kell összepiszkolnia. Az elkészült lekvárokhoz a manufaktúrában kérésre díszes üvegeket is adnak és akár egyedi, saját tervezésű címkékkel is ellátják azokat. A próbaüzem során cseresznye-, szilva-, kajszi-, málna-, ribizli-, s legutóbb feketebodza-lekvár került üvegekbe. Hajas Pál hozzátette: azokat a gazdatársaikat is várják a lekvárfőző üzemükbe, akik a technológiát szeretnék megismerni.