Márciusban várható az MSZP tisztújítása
Az eredeti elképzelések szerint szeptember 27-én döntött volna az MSZP választmánya a párt jövő tavasszal esedékes tisztújító kongresszusának összehívásáról: annak dátumáról és menetrendjéről. A döntést azonban elnapolták, és a kongresszusról várhatóan csak október 18-a környékén hoznak határozatot. Ennek oka, hogy Gyurcsány Ferenc pártelnök-miniszterelnök korábban rendkívüli kongreszszus összehívását kezdeményezte; erről először a frakciót, majd a pártelnökséget értesítette.
A kormányfő azzal indokolta javaslatát, hogy a jelenlegi "politikai patthelyzetben" a párt döntéshozó fórumának kell megszabnia a helyes irányt. Gyurcsány bejelentése meglepte párttársait és az elnökséget is. Utóbbit elsősorban azzal, hogy velük nem egyeztetett a javaslatról. Úgy tudjuk, olyannyira nem, hogy a frakcióülés előtt a képviselőcsoportot vezető Lendvai Ildikónak azt mondta: "sima ülésre" készülhetnek.
Az elnökség másnap maratoni és meglehetősen feszült hangulatú vitában tárgyalt a javaslatról, majd úgy határoztak: támogatják a miniszterelnöki kezdeményezést, de a rendkívüli kongresszus kitűzését nem kötik konkrét dátumhoz (Gyurcsány Ferenc azt szerette volna, ha szeptember 27-én tartják a kongreszszust; ez megegyezett a választmányi ülés napjával). A döntés értelmében a liberálisokkal való tárgyalások eredményétől függően szeptember 27-e és október 11-e között tartják majd. A pártelnökségtől származó információink szerint a rendkívüli kongresszus valószínűleg október 11-én lesz, de erről hivatalos döntés még nincs.
Simon Gábor, az MSZP választmányának elnöke lapunk kérdésére megerősítette, hogy a párt parlamentjének számító választmány következő ülésén (szeptember 27-e) nem kerül napirendre a tisztújító kongresszus összehívása. Ennek oka, hogy meg kívánják várni a rendkívüli kongresszust és annak eredményét. Lamperth Mónika, az MSZP pártelnöki kabinetjének vezetője a Népszabadságnak elmondta, hogy a jelenlegi munkatervben három lehetőség látszik a tisztújításra: 2009. február 7-8.; március 14-15.; vagy március 27-28. Úgy tudjuk, ebből a márciusi lehetőségek tűnnek a legvalószínűbbnek.
Az alulról építkező tisztújítási folyamat elindítása tehát nem késlekedik a politikai helyzet miatt. Az idő sem szorít, mert a pártvezetést megújító kongresszust is elég kilencven nappal a kijelölt dátum előtt összehívni. A kormányfő által szorgalmazott rendkívüli kongresszus pedig nem érinti a tisztújítást: a pártalapszabály szerint az elnökség által összehívott fórumon személyi kérdések nem is kerülhetnek szóba. Ezt lapunk érdeklődésére korábban Gyurcsány Ferenc is megerősítette.