Legális leskelődés
A mások élete. Áll Bächer Iván a porolóerkélyen, és igencsak kiabál. A lábainál, a Balassi utca 21. földszintjét hajdan elfoglaló nyomdaüzem tetején, a bérház falainak ölelésében legalább száz ember zsúfolódik össze. S habár kíváncsian nézelődnek, azért ügyelnek, hogy egyetlen szót se mulasszanak el. Az író kezében ritka kincs: a ház akkori legidősebb lakójával csaknem húsz éve folytatott beszélgetés szövege. Ebből, no meg egykori lakóként szerzett tapasztalataiból tud mindent építőkről és építtetőkről, a hajdani lakókról, a Dunára néző, hat-nyolc szobás, pompás lakásokról. S míg a közönség az egykorvolt teherlift kibelezett aknáját meg a lépcsőházat takaró, ronda üvegfalat bámulja, a tükrös-pados, rég szétvert mahagóni liftszekrényről mesél. A hallgatóság soraiban Ráday Mihály értőn bólogat.
Öt társasház nyitotta meg kapuit Budapesten az örökségnapok alkalmából, ráadásul hamarosan kiderült, az is csak négy. Az országszerte beharangozott hétszáz helyszínhez képest soknak épp nem mondható. Pedig már szombat délelőtt, a Szép utca 3.-ban világossá vált: sokakat érdekel, hogyan laknak mások. Jó két tucat ember nyomult be Ferkai András nyomában a Nyíri és Lauber tervezte, 1933-ban épült, modern bérház lépcsőházába, nézte a lift remek kiképzésű előterét, simogatta a műmárványt, és sajnálta, hogy a hajdani fénycsöveknek már csak a helyük látható. Az építész azt is elárulta, vajon miért épp itt vett ki lakást gróf Esterházy János. Nos, a bérház a Magyar Lovaregyleté volt, és srégvizavi akkor még ott állt az arisztokrácia találkahelye, a Nemzeti Kaszinó is. Ma már persze irtózatos irodamonstrum foglalja el a helyét. (N. K. J.)
Séta a gázgyárban. Csalódottan zárhatták a hétvégét azok a rókák és őzek, akik úgy tervezték, a Pilisből lecsalinkázva az óbudai gázgyári lakótelep ősplatánosában bóklásznak majd. Helyettük elszánt örökségfanatikusok szabadcsapatai vették birtokba a terepet.
- Szénhegyek, 116 szénégető kamra, a vasútállomáshoz vezető sínrendszer, rendészeti épület - mutat körbe vezetőnk, Gyimesi László, a gázgyár egykori műszaki szakembere. Mi pedig mozgósítjuk fantáziánk legrejtettebb egységeit is, hogy a fűvel benőtt sittkupac, a hajléktalanok által életre feszegetett házikó látványa mögé odaképzeljük 42 éve itt élő kalauzunk leírását. Az 1913-tól csúcstechnológiával üzemelő gyárat; a megállás nélkül zakatoló, 1200 fokra felfűtött kamrákat; a zárt világban saját teke- és teniszpályájukra igyekvő szakmunkásokat, a telepi fodrásztól kilépő feleségeket.
A tisztviselőtelep eklektikus-szecessziós jegyeket ötvöző, vezérigazgatói villájának teraszán nyújtózó, mackónadrágos férfi láttán az a világ is nagyon távolinak tűnik, amelyben cselédhadseregek forogtak a 12 szobás "palotákban".
- Kós Károly csak szignálta az irodájában dolgozó Reich Kálmán munkáját - oszlat el egy régi félreértést a műszaki szakemberből lelkes helytörténésszé vált, idős úr, majd a háborús géppuskafészek és a római kőpark érintésével továbbindulunk a jövő irányába. A gázgyár helyére varázsolt szupermodern, minimalista lakótelep és a díszfüvekkel beültetett, high-tech ipari park felé. A műsorfüzetben felsorolt száraztisztítót, óraházat, víz- és kátránytornyokat - életveszélyes állapotuk miatt - azonban csak a kerítés mögül, pipiskedve leshetjük meg. (Sz. E.)
Kriptatúra. A budai Várpalotában, a Nemzeti Galéria alatt rejtőző nádori kriptában a vasárnap délelőtti vezetésre ötven-hatvan ember gyűlt össze s ereszkedett alá a magyar Habsburgok sírjainak megtekintésére. A firenzei Medici-kápolna mintájára festett, csillagos boltozat alatt nyugszik Magyarország egykori nádora, József, aki ötven éven át viselte tisztségét. Mint mondják róla: Habsburgként született, s magyarként halt meg. Nemcsak Budapest szépítésének első lépései köszönhetők neki (a Műegyetem megalapítása, a Duna-sor kiépítése, a Margit-sziget csinosítása...), de ennek a kriptának az átalakítása és használatbavétele is. Azelőtt a Mária Terézia idején épült temetkezési helyet a palota személyzete használta. A kriptát a nádor síremléke uralja: szarkofágján szobra térdelve mutatja őt, amint kezét áldón tartja a magyar korona fölé. Mellette három feleségének: Anna Pavlovnának, Herminának és Mária Dorottyának kőkoporsói. Mögötte - egy hatalmas angyal szárnyai alatt - fiának és feleségének fehérmárvány síremléke látható. Mint a látogatók megtudhatták, a "magyar" Habsburgok még ma is használják a kriptát, s gyakran látogatják.
Megnézhettünk egy másik kriptát is ezen a hétvégén, mégpedig a Kiscelli Múzeum egykori trinitárius temploma alatt, amelyet a Zichy Péter özvegye építtetett családi temetkezési helyként, azonban csak egyetlen halottja volt, Zichy Péter, de már ő sincs itt. Van azonban egy legenda, mely szerint a kiscelli kastély és templom későbbi tulajdonosa, Schmidt Miksa koporsós szerelmi légyottokat tartott itt, s ez még most is vonzott néhány látogatót, habár ma már csak a nyers téglafalak látszanak. (Cs. L.)