Politikai dzsungelharc - mindenki vesztes lehet

A történet már régen "elszabadult, egyfajta politikai dzsungelharc zajlik: mindegy, mi történik, csak a mieink tegyék". A kórházért vívott küzdelem már akkor irányíthatatlan mechanizmussá vált, amikor felderíthetetlen módon harci gáz került a kórházi gyógyszertárba, az orvosok fölesküdtek a közalkalmazotti létre, a kórházi portás vette kezébe a népharag szervezését.

Aztán jöttek a kórházi pályázat kapcsán a Fideszből való kizárásoktól, a másik oldal kormányzati politikusainak erődemonstráció-jellegű felvonulásáig. Ma már pontosan tudható, hogy az eseményeket már se a szereplők, se az egyéb technikai eljárások nem befolyásolják.

Nehezen érthető ugyanis, hogy mi késztethet éhségsztrájkra a megyeháza előtt egy orvost. Főként ha a legkitartóbb, az immár több mint tíz napja éhező Misz Mihály doktor főállásban maga is egy magáncég, egy műveseállomás alkalmazottja. A főorvos a Magyar Nemzet múlt keddi számában maga vall arról: ha a "kórházvédők" elbuknak, annak számára nem lenne jelentős anyagi következménye, mert csak heti néhány órában dolgozik a kórházban.

A HospInvest ellen harcolók talán legkarakteresebb képviselője a volt fideszes országgyűlési képviselő, Mánya Kristóf. A kórház gyerekgyógyásza meggyőződésből tiltakozik. Hiszi, hogy ezt, és csak ezt teheti, még akkor is, ha tudja, mindenét elveszítheti. Hasonló cipőben lehetnek az alkalmazott orvosok és ápolónők.

Kétségtelen, hogy a pályázat nyertese, a HospInvest üzemszervezési módszerei szokatlan helyzetbe hozzák a magyar egészségügy hagyományain nevelkedett orvosokat és kórházi vezetőket. A cégről köztudott, hogy a nála dolgozó főorvosok nem fogadhatják munkaidőben a gyógyszercégek képviselőit. Nem használhatják magáncélokra a kórház eszközeit. Arról nem is beszélve, hogy ahol a HospInvest megjelenik, a szakmai hierarchia is lebomlik. Az osztályvezető főorvosok helyett részlegvezetők irányítják a gyógyítómunkát. A korábbi osztályrendszert úgynevezett mátrixra cserélik. Az ilyen rendszerben a betegek elhelyezése aszerint történik, hogy milyen súlyos az állapotuk, hány nap ápolásra van szükségük: néhány órára, néhány napra, vagy esetleg hosszabb ideig maradnak. A HospInvestnél nincs külön belgyógyászati, urológiai osztály, mondván, miért kellene más és más szobákba kerülnie egyébként azonos ápolási feladatokat igénylő betegeknek. A gyógyításhoz, diagnosztikához szükséges helyiségek, gépek felett nem egy-egy főorvos rendelkezik - az orvosok azokat közösen használják.

Ekkora változás végképp elviselhetetlen a magyar egészségügyben.

Tegyük fel, hogy a kórházvédők nyernek. Ha így lesz, ha mégis a HospInvest szerződésbontása lenne a játszma vége, akkor a megyei önkormányzatnak 60 napja van arra, hogy a kontraktust felmondja. Ennek is lesz ára. A végelszámolással bezárhatnak például azok a kórházi osztályok, amelyeken most sincs elég orvos a biztonságos működtetéshez. A jogszabályok szerint ugyanis legfeljebb egyszer hosszabbítható az ideiglenes működtetési engedély. Ám ha továbbra sincsenek meg a feltételek, akkor az ÁNTSZ-nek be kell zárnia a helyet.

- Az országban a legnagyobb gond az egri kórházban van - állítja Falus Ferenc országos tiszti főorvos. Az osztályok közül, mindössze kettőnél van rendben minden, a többi egyszer már meghosszabbított, ideiglenes engedéllyel működik. A tiszti főorvos szerint mindegy, hogy végződik a kórházcsata, jelentős fejlesztés nélkül Egernek nem marad kórháza.

Lapunk úgy tudja: nincs elég orvos a fül-orr-gégészeten, a szemészeten, de a szükségesnél kevesebb az altatóorvos, az urológus is. És ez független attól, hogy a HospInvest bejelentkezett Egerre. Tehát ha a HospInvest most kénytelen levonulni, az említett szakmákkal érintett területeken a városban egy időre biztosan megszűnik az ellátás.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.