Ajándék házak az igazgatónak
Több vizsgálat is indult a közelmúltban annak tisztázására, hogy a Zala megyei Pókaszepetken lévő Szent Marcella Idősek Otthona korábbi vezetője milyen körülmények között jutott hozzá az intézmény egyik súlyos beteg lakójának két házához és megtakarított pénzéhez.
Tőke Alajos, a Zala Megyei Szociális és Gyámhivatal vezetője tudósítónknak az üggyel kapcsolatban elmondta: az idősotthont fenntartó települési önkormányzat értesítette őket az intézmény egyik lakója és az igazgató közötti szokatlan ajándékozási szerződésről, ezért azonnal vizsgálatot indítottak. Ennek során kiderült, hogy az otthonban két éve élő, 78 éves asszony még tavasszal szerződést kötött az intézmény vezetőjével, s neki ajándékozta az összesen mintegy 8-9 millió forintot érő ingatlanjait és takarékbetétkönyvét. Tőke Alajos megjegyezte: érdekes momentum, hogy nem sokkal a szerződéskötés előtt az idős asszonytól egyik hozzátartozója szeretett volna anyagi segítséget kérni, ám ezt éppen az igazgató akadályozta meg a néni cselekvőképtelen állapotára hivatkozva. A szociális hivatal vezetője elmondta: az orvosi vizsgálatok eredményéről még nincs információja, de az idős asszony minden bizonnyal valóban cselekvőképtelen volt a szerződéskötés idején. Emiatt információnk szerint a Zala megyei főügyészség indítványozta az ajándékozási szerződések semmissé nyilvánítását.
Tőke Alajos kérdésünkre válaszolva közölte: nem tiltják jogszabályok azt, hogy a szociális munkások ajándékot fogadjanak el cselekvőképes gondozottjuktól, ilyen eset mégis ritkán fordul elő. A legtöbb intézményben ugyanis - így például a pókaszepetki otthonban - kötelező betartani a szakmai etikai kódexet, ami viszont már tiltja az ajándékok elfogadását ilyen esetekben is. A hivatalvezető szerint a pókaszepetki eset nem egyszerű etikai vétségnek minősül, hiszen valószínűleg cselekvőképtelen személlyel szerződött az igazgató, ami - folytatta Tőke Alajos - már bűncselekmény gyanúját is felvetheti. Ezért csalás és sikkasztás gyanúja miatt tettünk feljelentést a rendőrségen - tette hozzá Tőke Alajos.
Tóth András, Pókaszepetk polgármestere nem kívánt nyilatkozni a történtekről, ő csak egy szűkszavú közleményt juttatott el lapunkhoz. Ebben az áll, hogy a Szent Marcella Idősek Otthonát fenntartó önkormányzat képviselő-testülete fegyelmi eljárást indított az intézmény vezetője ellen. Ennek során pedig az igazgatót kötelezettségszegés és fegyelmi vétség miatt felmentették állásából. A döntést az intézmény menesztett vezetője nem fogadta el, s a Munkaügyi Bírósághoz fordult. Időközben a Zala Megyei Szociális és Gyámhivatal feljelentése nyomán vizsgálatot indított a rendőrség. Ennek eddig eredményeiről Salamon Róbert, a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője csak azt közölte: az ügyet átadták a ügyészségnek. Arra a kérdésünkre, hogy mi indokolta az ügy áthelyezését, a szóvivő nem válaszolt.
A történtekről szerettük volna megkérdezni az ingatlanokat elajándékozó idős asszony hozzátartozóját, ám ő elhárította érdeklődésünket. Nem nyilatkozott Takács Ferenc, az otthon menesztett vezetője sem, aki egyébként a Zala megyei Kisbucsa polgármestere.
A pókaszepetki ingatlanajándékozási ügyben csak nemrégiben indult vizsgálat, már most felvetődhet a kérdés: hatással lehetnek-e a történtek a fegyelmivel menesztett igazgató, Takács Ferenc kisbucsai polgármesteri tisztségére? A Nyugat-dunántúli Regionális Közigazgatási Hivatal Zala megyei kirendeltségén - nem a konkrét esetről nyilatkozva - elmondták: ha egy polgármestert nem a polgármesteri tisztségével, munkájával összefüggő ügyben marasztal el jogerősen a bíróság - s nem tiltják el a közügyektől -, akkor az illető megőrizheti önkormányzati pozícióját. Ilyen esetre nemrégiben volt példa Zalában: Gelse polgármesterét felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték, mert az általa vezetett cég adót csalt, de mivel az ügy nem volt összefüggésben önkormányzati munkájával, s nem tiltották el a közügyektől, továbbra is vezetheti a települést.