Az árverezés megtörtént, a felek perelnek, és nem nyilatkoznak
Jogosulatlan gazdasági előny megszerzésével gyanúsítja a vám- és pénzügyőrség Kolompár Orbánt, az Országos Cigány Önkormányzat elnökét, feleségét, valamint két munkatársát. A nyomozás adatai szerint a Kolompár vezette Kiskunmajsai Roma Érdek-képviseleti Szervezet 2005-ben tizenhárommillió forintot nyert egy roma munkaerő-piaci szolgáltató hálózat kiépítésére az Országos Foglalkoztatási Közalapítványtól. A kiskunmajsai szervezet az elnyert pénzből ténylegesen hétmillió forintot kapott, a további folyósítást azonban a múlt évben felfüggesztette az OFA, mivel a szerződés feltételeit nem teljesítették. A kiskunmajsai szervezetnek ugyanis húsz munkanélkülit kellett volna elhelyeznie az elsődleges munkaerőpiacon, ezzel ellentétben közmunkásként, illetve egy másik programban foglalkoztatták őket.
Az OFA elszámolásra szólította fel a kiskunmajsai szervezetet, amely ennek nem tett eleget, ezért végrehajtásra adták az ügyet. Az árverés helyszíne Kiskunmajsa volt, ahol az érdek-képviseleti iroda bútorait és technikai felszereléseit próbálta hétszázötvenezer forint kikiáltási áron értékesíteni a kiskunhalasi végrehajtó. Mivel senki nem licitált az ingóságokra, az ár fokozatosan csökkent, végül százhatvanezer forintért jutott valaki az árverésen kínált eszközökhöz.
Székely Gabriella, az OFA ügyvezető igazgatója azt mondta: mivel a Kiskunmajsai Roma Érdek-képviseleti Szervezet vitatja döntésüket, és ezért bírósághoz fordultak, a per lezárásáig nem nyilatkozik az üggyel kapcsolatban.
Kolompár Orbán érdeklődésünkre azt állította: bizonyítani tudják, hogy foglakoztatásra fordították a pénzt, a vita az "elsődleges munkaerőpiac" értelmezése körül zajlik. Az elnök korábban megígérte, hogy lapunknak részletesen bemutatja az ehhez kapcsolódó dokumentumokat és elszámolásokat, majd az utolsó pillanatban lemondta a találkozót. Ezt azzal indokolta, hogy időközben konzultált munkatársaival, továbbá a gazdasági vezetővel, és abban maradtak, hogy a két szervezet között zajló per lezárultáig nem nyilatkoznak.
A büntetőeljárás a felek közötti vita ellenére zalik. A nyomozást felügyelő Bács-Kiskun Megyei Főügyészség helyettes vezetője, Szabó Ferenc érdeklődésünkre elmondta: a gyanúsítások alapja az, hogy a kiskunmajsai szervezet fiktív számlákkal próbálta elszámolni a közalapítványtól kapott pénzt. Arra a kérdésünkre, hogy várhatóan mikorra fejeződik be az eljárás, Szabó Ferenc azt válaszolta: előreláthatólag két hónap múlva.