Félrevezetett a kémprogram
Szilvásy György, a polgári titkosszolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának jövő keddi ülésén tájékoztatást ad a képviselőknek az adatlopási ügyről, közölte a testület szocialista elnöke, Tóth Károly.
Egyelőre nem tudni, kiket fog tájékoztatni Szilvásy. Demeter Ervin, a bizottság fideszes tagja anynyit közölt, még nem tudja, elmennek-e. Az ellenzéki honatyák ugyanis már hónapok óta nem vesznek részt a bizottság munkájában, így tiltakoznak az ellen, hogy a miniszter a bizottság véleménye ellenére nevezte ki a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatójának Laborc Sándort.
Demeter Ervin pénteken bejelentette, hivatali hatalommal való visszaélésért az ügyészséghez fordult. Ez hétfőn megtörtént - tudtuk meg az Orbán-kormány volt titokminiszterétől. Az ügyészséghez fordult az UD Vagyonvédelmi Zrt. tulajdonosa, Tóth János képviseletében Futó Barnabás ügyvéd is. Utóbbi annak tisztázását kéri, hogy ki készített titokban hangfelvételt a nyilvánosságra került telefonbeszélgetésről.
Az adatlopási ügyben számos kérdés tisztázatlan, a Nemzetbiztonsági Hivatal azonban - mint megtudtuk - a maga részéről lezártnak tekinti az ügyet. A nyolc hónapos titkos felderítés alatt összegyűlt információkat átadták a rendőrségnek. Az ő dolguk lesz tisztázni, kinek a megbízásából gyűjtött - úgymond - a politika holdudvarában mozgó vállalkozókról adatokat az UD Zrt., kik finanszírozták a célszemélyek megfigyelését.
Számos jel utal arra, hogy ismeretlenek - a gyanú szerint az UD Zrt.-nek dolgozó nagyszámú alvállalkozók némelyike - törvénytelen eszközökkel (nagy valószínűséggel korrupcióval) jutottak hozzá magánszemélyek telefonhívás-listáihoz, adóbevallásaihoz, a vámőrségnél, a rendőrségnél és az adóhatóságnál róluk nyilvántartott információkhoz.
A szakmában árnyék-titkosszolgálatként emlegetett UD Zrt. - kormányhoz közel álló forrásaink szerint - minden hatóságba megpróbált beépülni, ahonnan csak számára fontos információt kaphatott, és nem felejtette el azokat, akik segítettek a cég feladatainak ellátásában. Miután egyik kapcsolatukat leleplezték, majd kitették az NBH-tól, két, az UD Zrt. érdekeltségébe tartozó vállalkozás élére is kinevezték, s felügyelőbizottsági tagságot kapott az UD-ben.
Az NBH felfedezte, hogy kémprogramot telepítettek az egyik gépére - amely megtámadta a kormányzati gerinchálózatot is, és más állami szervek informatikai rendszereiből is megkezdte az adatgyűjtést, így a szolgálat dezinformációs kampányba kezdett. Nemcsak az esetleges megfigyelésükről, lehallgatásukról "barátilag érdeklődő" UD-seket verték át, állítólag magát a kémprogramot is "dezinformálták".
Tóth András szocialista képviselő a Népszabadságnak azt mondta: szervezett, konspiratív módon felépített és ilyen céllal működtetett "árnyék-titkosszolgálat" létezését nehezen tudja elképzelni. A polgári titkosszolgálatokat korábban államtitkári rangban felügyelő politikus hozzátette: a mai kor technikáival egy ilyen hálózat könnyen "bemérhető" lett volna.