Ha egy városban hárman összefognak
A képzések, kutatások, infrastruktúra-fejlesztések összehangolását segítő, regionális tudásközpontot hoz létre a Budapesti Gazdasági Főiskola, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, valamint a Pécsi Tudományegyetem Zalaegerszegen. Erről a közelmúltban állapodott meg a három felsőoktatási intézmény, amelyek zalaegerszegi központjaiban jelenleg hét szakon, összesen kétezren tanulnak. A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar Zalaegerszegi Képzési Központjában ápolókat, gyógytornászokat képeznek. Közgazdászdiplomát szerezhetnek a Budapesti Gazdasági Főiskola Pénzügyi és Számviteli Főiskolai Kar Zalaegerszegi Intézetének hallgatói, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem zalai központjából pedig gépészmérnökök kerülnek ki.
Balaicz Zoltán, a Zalaegerszeg Felsőfokú Oktatásáért Közalapítvány igazgatója elmondta: az országban már több helyen, így például Szombathelyen is működik tudásközpont, a zalaegerszegi azonban bizonyos szempontból újszerű lesz. Eddig nem volt példa arra, hogy három önálló felsőoktatási intézmény alakított volna tudásközpontot.
Az intézmények összefogását kezdeményező Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF) rektora, Sándorné Kriszt Éva érdeklődésünkre azt mondta: a várhatóan 2009-ben megalakuló tudásközpont révén az eddiginél hatékonyabban léphetnek fel a zalaegerszegi regionális központok versenyképességének megőrzéséért. Sőt szerinte a három intézmény munkájának, képzésének összehangolásával nemcsak a jelenlegi pozícióikat őrizhetik meg, növelhetik is a zalaegerszegi központok népszerűségét, az itt tanulók számát. A BGF rektora megjegyezte: az együttműködés az infrastrukturális fejlesztések terén is hasznos lehet, hiszen elkerülhetőek lesznek a párhuzamos beruházások, a közös pályázatok esetén pedig megoszlanak a költségek az intézmények között. Sándorné Kriszt Éva ennek kapcsán példaként azt említette: a közelmúltban csaknem 600 millió forintot nyert zalaegerszegi intézetük egy információtechnológiai központ - egyebek mellett könyvtár és modern számítógép-hálózat - kialakítására. Az új létesítmény szolgáltatásait pedig a tudásközpont révén előbb-utóbb nemcsak a BGF, hanem a másik két intézet hallgatói is igénybe vehetik, hiszen a tervek szerint hamarosan már mindhárom intézmény a BGF campusán működik majd.
A tervezett tudásközpont kapcsán Péceli Gábor, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektora azt emelte ki: közösen tovább javíthatják a kapcsolatot a helyi vállalatokkal, intézményekkel, gyárakkal, így gyorsabban tudják majd a munkaerőpiac igényeihez igazítani a képzéseket. Ezzel kapcsolatosan Gábriel Róbert, a Pécsi Tudományegyetem rektora azt hangsúlyozta: mindez nemcsak a felsőoktatási intézmények számára fontos, a fiatalok elvándorlását is fékezheti.