Lépéskényszerben

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ma napirend előtt beszédet mond a Parlamentben, a Fidesz és a KDNP képviselői pedig kivonulnak az ülésteremből. Ezzel az ismert koreográfiával veszi kezdetét a parlament őszi ülésszaka, amely elképzelhető, hogy korántsem az eddigi mederben zajlik majd.

A koreográfia régi - a technikák újak. A szabaddemokrata frakció húsz tagja jelen lesz, miközben a miniszterelnök a Megegyezés program részleteit ismerteti, és ahhoz támogatást kér, de ők már tudják, hogy azt nem adhatják meg, hiszen az ő ideológiájuk az állami szerepvállalás radikális szűkítésére épül, míg a Megegyezés, levonva a háromigenes népszavazás konzekvenciáját, nem akar továbbmenni ezen az úton. Gyurcsány Ferenc Megegyezése azokkal a tömegekkel keresi a kompromisszumot, amelyek a márciusi népszavazás idején a tandíj és a vizitdíj ellen szavaztak, a kérdés csak az, hogy eléri-e őket. Hiszen azok, akik ezt a tömeget szították, most sem kíváncsiak a miniszterelnök mondandójára. Inkább számolnak, esélyeket mérlegelnek, meg a szabaddemokraták hajlamait: hajlandók-e részt vállalni Gyurcsány Ferenc megbuktatásából. A képlet egyszerű: ha igen, akkor a miniszterelnök megbukott. Ha nem, végigviheti a kormányzati ciklust.

A koreográfia megszokott: az SZDSZ-frakció bent lesz az ülésteremben. Azután, hogy képviselőik Velencén eldöntötték, hogy egységesen kell kiállniuk a tárgyalás mellett, meghallván az intelmeket, amelyek szerint megegyezésre vannak ítéltetve, mert majdan az MSZP-nek és nekik is a Fidesz ellenében kell kampányolniuk. Megegyezésre ítéltetve, de nem a Megegyezésre. Ők másfajta megegyezésben bíznak, olyanban, amelyben az állam leépítése kézzelfogható, és amelyben a támogatási rendszert rászorultsági alapokra helyezik. Kérdés, hogy a Gyurcsány mögött egyelőre egységesnek tűnő MSZP-frakció meddig hajlandó elmenni a kompromisszumokban a saját programja és a kormányfő érdekében?

Hallgatja majd Gyurcsány Ferencet az MDF-frakció is, soraiban a párt elnökével, Dávid Ibolyával, aki minden erejével azon van - és úgy tűnik, egyelőre sikerrel -, hogy megtartsa mostani helyén az MDF-et, amiben komoly ellenfele egy szintén a frakcióban ülő ambiciózus fiatalember: Almássy Kornél.

Nagy a tét a folyosókon lévőknek is: Orbán Viktor már számos alkalommal kísérelte elmozdítani a kormányt, de mindhiába. Sem a 72 órás ultimátummal, sem a népszavazással nem jött ez össze. Gyurcsány Ferenc, "az illegitim kormány illegitim vezetője" még mindig a helyén van, és ez a pár év hiábavaló várakozás koptatja a Fidesz-hívőket is. Orbánnak most nincs sok lehetősége: népi akciókra nincs mód, a parlamentáris eszközök tára szerény - kivár, és bízik abban, hogy az SZDSZ nem jut megegyezésre az MSZP-vel, eközben valószínűsíthető, hogy a Fidesz az élére áll minden ellenzéki akciónak, legyen szó parlamentoszlatásról vagy bármiről.

Ám a kulcsszerep az SZDSZ-nek jut. És mivel ők a tárgyalást választották, politikai szempontból talán az eddigi legérdekesebb hónapok következnek. Mindenki lépéskényszerben van.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.