Borús MSZOSZ-értékelés
Éles kritikát fogalmazott meg az MSZP-hez közel állónak tartott MSZOSZ most elkészült helyzetértékelésében. A versenyszférában szerveződő szakszervezeti szövetség megállapítása szerint a stabilizációs program eredményeként bekövetkezett, makroszinten kedvező változások döntően a bérből és fizetésből élők terheinek növekedése árán jöttek létre. Nem váltak valóra a munkavállalók uniós csatlakozásba vetett reményei, nem látszanak az uniós források gazdasági és jövedelmi hatásai. A konföderáció hiányolja a megfelelő ütemű gazdasági és bérfelzárkózást, a foglalkoztatás bővülését. A bérek messze elmaradnak attól a színvonaltól, amit a gazdaság teljesítménye és a termelékenység lehetővé tenne.
Az elmúlt 18 év adatai azt mutatják, hogy a bérek tendenciaszerűen nem feleltek meg sem az infláció kihívásainak, sem pedig a gazdasági teljesítményeknek - állapítja meg az MSZOSZ jelentése. Eszerint miközben a társasági adó tényleges átlagos mértéke alig haladja meg a 10 százalékot, a bérek átlagos adóterhelése 20 százalék felett van. A szakszervezet kifogásolja, hogy két éve minden szakmai érvük lepattan arról a liberális szakértői-kutatói körről, amely szerint "a bérnövekedés üteme elszakadt a teljesítmények növekedésétől". Az első féléves adatok szerint a reálkereset mindöszsze 0,5 százalékkal emelkedett, elmaradva a GDP 2,1 százalékos növekedési mértékétől.
Mindezek és a jövő évre tervezett költségvetés is azt prognosztizálják, hogy nehéz bértárgyalások kezdődnek ősszel. Az MSZOSZ helyzetértékelése szerint akkor lesznek érdemi tárgyalások és egyezségek, ha a kormányoldalon is kiszámítható, a megállapodást betartani és betartatni képes tárgyalófél ül. Az ország érdeke, hogy stabil kormányzás legyen, ehhez biztos parlamenti és társadalmi támogatásra van szükség.
Civil szervezetek
a privatizáció ellen
A nemzeti vagyon megmentéséért, a privatizáció leállításáért tartottak úgynevezett tulajdonosi gyűlést civil szervezetek szombaton Budapesten, a Képviselői Irodaház melletti Olimpiai parkban. Az Élőlánc Magyarországért, az Összefogás a Magyar Lóversenyzés Jövőjéért Egyesület, a Professzorok Batthyány Köre és több magánember által meghirdetett rendezvényen mintegy háromszázan vettek részt. Kiáltványukban azt követelik, hogy helyezzék hatályon kívül az állami vagyonról szóló törvényt, és fogadjanak el egy új vagyontörvényt, de a kormány addig is függessze fel a privatizációt. (MTI)