Megtámadták a Nemzetbiztonsági Hivatal szerverét is

Megtámadta a kormányzati informatikai rendszert, s a Nemzetbiztonsági Hivatal egyik szerverét is az a vállalkozás, amelyet államtitoksértésért és magántitkok jogosulatlan megszerzéséért feljelentett az NBH. Az ügyben állítólag több volt titkosszolgálati munkatárs is érintett. A cég mindent vitat.

A kormány nemzetbiztonsági kabinetje szerint meg kell erősíteni a fontos intézmények és létesítmények informatikai védelmét, fel kell gyorsítani az informatikai biztonságot javító törvény előkészítését - közölte a távirati iroda tegnap a polgári titkosszolgálatokat irányító miniszter titkárságára hivatkozva.

Szilvásy György azt követően hívta össze a kabinetet, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) feljelentése nyomán a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) nyomozást kezdett az UD Vagyonvédelmi Zrt.-nél.

Értesülésünk szerint az NBH lőfegyverrel visszaélés, magántitok jogosulatlan megismerése és államtitok megsértésének gyanújával a cég egyik tulajdonosa és vezetője, Horváth József nyugalmazott dandártábornok, az NBH volt műveleti főigazgató-helyettese és három társa ellen tett feljelentést. A Nemzeti Nyomozó Iroda közleménye szerint azonban a rendőrség csak magántitok jogosulatlan megismerésének gyanújával kezdett nyomozni.

Horváth jogi képviselője, Futó Barnabás ügyvéd a Népszabadságnak példátlanul szakszerűtlennek és több szempontból is furcsának nevezte az NNI eljárását. Futó elmondta: egy csoport állig felfegyverzett rendőr azzal az ürüggyel lépett be Horváth otthonába, hogy illegálisan tartott Kalasnyikovokat keresnek. Miután kiderült, hogy a házban lévő mindkét fegyvert engedéllyel hatástalanították, a nyomozók közölték, hogy "akkor már csak magántitok jogosulatlan megismerésének gyanúja miatt folytatják az eljárást", és lefoglalták a számítógépeit. Egyidejűleg házkutatást tartottak az UD Zrt. több telephelyén és irodájában is.

Futó szerint a rendőrök szabálytalanul foglalták le a gépeket, ezért a későbbiekben nem lesz kétséget kizáróan megállapítható, hogy milyen adatok voltak a lefoglalás pillanatában a merevlemezeiken. A rendőrség nem reagált Futó kijelentéseire.

Szilvásy György idézett közleménye szerint az NBH látókörébe került vagyonvédelmi cég - a hatóságok továbbra sem nevezték meg az UD Vagyonvédelmi Zrt.-t - széles körű információgyűjtésre és kapcsolattartásra alkalmas titkos hálózatot hozott létre, amelyet egyebek között minősített (titkos) adatok beszerzésére használt fel.

Értesülésünk szerint a polgári titkosszolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter azért hívta össze a nemzetbiztonsági kabinet ülését, mert a "jogosulatlan titkos adatgyűjtés" egyik célpontja a kormányzati informatikai rendszer gerincvezetéke volt. Azon keresztül kíséreltek meg - ma még ismeretlen hackerek - behatolni a kormányzati szervek információs rendszerébe.

Úgy tudjuk, az informatikai támadások egyik célpontja a Nemzetbiztonsági Hivatal egyik szervere volt. Az NBH az őt ért támadás kapcsán kezdett titkos védekező műveletekbe. Ezt látszanak megerősíteni azok a sajtóértesülések is, melyek szerint az NBH látókörébe került biztonsági cég munkatársai kapcsolatokat építettek ki a rendőrség és az NBH munkatársai felé. Értesülésünk szerint néhány hónapja "kiszorították" (eltávolították a cégtől) az NBH egyik munkatársát, mivel személye biztonsági kockázatot jelentett.

Horváth József tagadja, hogy adatlopást követett volna el, s a cég, az UD Vagyonkezelő Zrt. is közleményben utasította vissza a polgári titkosszolgálatokat irányító miniszter vádjait. Horváth József a pénteki Magyar Hírlapnak azt nyilatkozta: "Persze az is lehet, hogy egy újabb megfigyelési ügyet akarnak kreálni".

Hasonló sejtéseinek adott hangot pénteki sajtótájékoztatóján Demeter Ervin, az Orbán-kormány volt titokminisztere, aki szerint Horváth Józsefnek csak annyi kapcsolata volt a Fideszhez, hogy Kövér László minisztersége alatt nevezték ki az NBH igazgatóhelyettesének. Demeter koncepciós eljárásnak nevezte az adatgyűjtési ügyet, amellyel "Szilvásy György és bandája hírbe akarja hozni, meg akarja vádolni a Fideszt". Demeter "hatalommal való visszaélés" miatt feljelentést tesz.

A délutáni kormányszóvivői tájékoztatón Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter alpárinak nevezte Demeter kijelentéseit, és hangsúlyozta: a nemzetbiztonsági kabinet nem a konkrét ügyről tárgyalt (azon értesülésünk szerint sem az országos rendőrfőkapitány, sem a rendőrég más képviselője nem vett részt), hanem általában az informatikai biztonságról.

Az NBH feljelentésében megnevezett vállalkozás kormányközeli források tájékoztatása szerint kapcsolatban állt több politikai személyiséggel, és egy prominens ellenzéki politikus volt a célszemélye. (Péntek délelőtt azután megszólalt a célszemély, Dávid Ibolya sajtótájékoztatón mutatta be azokat a bizonyítékokat, miszerint illegális adatgyűjtés célpontja volt.) Forrásaink szerint erről a szálról titkosszolgálatok is tudtak: az eredetileg a kormányzati gerinchálózat és saját szervereik védelmében elrendelt titkos műveletek során bukkantak az MDF elnöke elleni szervezkedésre.

A Nemzetbiztonsági Hivatal Budakeszi úti épülete
A Nemzetbiztonsági Hivatal Budakeszi úti épülete
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.