"Várom az érveket, nem vagyok meggyőzve"

Vajon hogy viszonyul a szabad demokraták húszfős frakciója ahhoz, hogy Fodor Gábor kizárólag egy szakértői kormány fölállításáról tárgyalna az MSZP-vel? A válasz: korántsem olyan egységesek, mint a 13 tagú ügyvivői testület.

Az SZDSZ ügyvivői testülete egyöntetűen úgy foglalt állást, hogy a Fodor Gábor vezette SZDSZ-delegáció csak és kizárólag egy szakértői kormányról tárgyalhat az MSZP-vel. Kétséges azonban, hogy a szabad demokraták húszfős frakciója is ennyire egyöntetű ebben a kérdésben. Lapunk - Fodor Gábor kivételével - a frakció valamennyi tagjával beszélt, s ez alapján állítható, hogy a képviselőcsoport korántsem olyan egységes, mint az ügyvivői testület. Íme, a válaszok:

Böhm András: "Jól tudják, valóban írtam egy levelet a frakciónak arra biztatva a képviselőket, hogy kérjék fel az ügyvivői testületet korábbi döntése felülvizsgálatára. A szakértői kormány ugyanis nem létező politológiai fogalom a jelenlegi helyzetben. Inkább a programokat kellene egyeztetni a szocialistákkal. De ha ebben sem lenne megegyezés, akkor sem lehetne szakértői kormányról tárgyalni, hiszen azt lényegében az összes parlamenti párt elutasította."

Lakos Imre: "Az ügyvivői testület állásfoglalását nem egyeztették a frakcióval. Várom az érveket a frakcióülésen, mert egyelőre nem vagyok meggyőzve arról, hogy az ügyvivői testület jó döntést hozott. Ez ugyanis nagyon szűk mozgástérrel jár, holott az SZDSZ mindig is programpárt volt, programokról tárgyalt és nem személyekről."

Magyar Bálint: "Az SZDSZ-frakció eddig minden fontos kérdésben egységesen szavazott, nem látom okát, hogy a jövőben ez ne így legyen."

Sándor Klára: "A frakció nélkül ilyen fontos kérdésben nem lehet dönteni. Soha nem is lehetett. Ezért azt gondolom, hogy az ügyvivők döntéséről a frakciót mindenképpen meg kell kérdezni."

Béki Gabriella: "A miniszterelnök programjáról az SZDSZ-nek markáns véleménye van, de sajnos ezt nem fejtettük ki elég részletesen a nyilvánosság előtt. Így nem derülhetett ki az sem, hogy miért beszélünk szakértői kormányról. Ezért azt gondolom, hogy többet kell beszélni a programról, a szocialistákkal is, arról, hogy azt miért tartjuk gyengének. Bízom abban, hogy a frakció egységesen szavaz majd."

Horn Gábor: "Gyurcsány Ferenc Megegyezés című programjáról nem érdemes tárgyalni, erről egységesen döntött az ügyvivői testület. Úgy tudom, a frakció is egységes e tekintetben, nekem legalábbis senki nem jelezte, hogy erről a programról szeretne tárgyalni."

Geberle Erzsébet: "Nem értek egyet az ügyvivői testület döntésével. Szerintem egy liberális párt nem teheti meg, hogy ilyen módon szabjon feltételeket. Az SZDSZ mindig azt hangoztatta, hogy programokról és nem személyekről kell tárgyalni. A miniszterelnök letett egy programot az asztalra, ezt lehet bírálni, meg lehet mondani, hogy mi nem tetszik benne, és javasolni lehet helyette mást is. Erről kellene tárgyalni a szocialistákkal. A szakértői kormány nem járható út."

Gulyás József: "A szakértői kormányról mindenképpen van értelme tárgyalni, de persze szóba kerülhetnek más, tartalmi kérdések, akár a programmal kapcsolatban is. Az SZDSZ álláspontja az, hogy a miniszterelnök nem adott jó válaszokat a kialakult helyzetre. Úgy érzékeljük, hogy a szocialisták elzárkóznak a program bizonyos kérdéseinek felülvizsgálatától. A szocialista párt és különösen Gyurcsány Ferenc abban érdekelt, hogy egy megosztott SZDSZ-t láttasson. Mi viszont azt szeretnénk, hogy az SZDSZ következetesen képviselje a liberális értékeket, nemcsak 2010-ig, hanem azután is."

Világosi Gábor: "Nem gondolom, hogy kizárólag a szakértői kormányról lehetne tárgyalni a szocialistákkal, tartalmi kérdésekről is érdemes egyeztetni, akár a Megegyezés programjáról is. A szakértői kormány ötlete most nem reális."

Gegesy Ferenc, Pető Iván, Hankó Faragó Miklós és Velkey Gábor a frakcióülésig nem akar nyilatkozni, Molnár Lajos pedig arra hívta föl figyelmünket, hogy a lemondása óta egyetlen nyilatkozatot sem tett - most sem fog. Kóka János, Gusztos Péter, Kuncze Gábor és Kovács Kálmán nem reagáltak a megkeresésünkre. Eörsi Mátyás, aki mint írtuk, szombaton kijelentette, hogy szakértői kormány demokráciákban nem létezik, most nem kívánt nyilatkozni.

"Amit János ajánl nektek, a bukáshoz vezet"

"Amit János ajánl nektek, az SZDSZ-nek és az országnak: az ultimátumok politikája. Vagy létrejön az egykulcsos adó, megvalósul az ezermilliárdos adócsökkentés, vagy az SZDSZ nem szavazza meg a költségvetést, ezután pedig előre hozott választásokon mérkőzhet meg az ő vezetésével a parlamentbe jutásért. János politikája nem a párbeszéd és az építkezés politikája, hanem az ellentmondást nem tűrő kinyilatkoztatásoké: vagy lenyomjuk a követeléseinket az MSZP torkán, vagy jöjjön Orbán Viktor kétharmados győzelme. Barátaim, ha azt gondoljátok, hogy ez véghezvihető, akkor azt kérem: gondoljátok újra. Valóban ez az SZDSZ érdeke? Kibírunk még egy kudarcot? Valóban ez az ország érdeke? Nekem meggyőződésem, hogy nem. Meggyőződésem, hogy az ultimátumok politikája bukáshoz vezet. Az ultimátumok politikája kiviszi az SZDSZ-t a parlamentből."

(Részlet Fodor Gábornak az SZDSZ júniusi küldöttgyűlésén elmondott beszédéből. A küldöttek ezt követően Fodort
a liberális párt elnökévé választották.)

Egységdemonstráció június 7-én, az elnökválasztó küldöttgyűlésen - Fodor Gábor és Kóka János
Egységdemonstráció június 7-én, az elnökválasztó küldöttgyűlésen - Fodor Gábor és Kóka János
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.