Orbán feloszlatná a T. Házat
"Én a parlament feloszlatásának híve vagyok. Nem hiszem, hogy a régi elvtársias megoldások meszszire vezetnének. Nem a pártelvtársakat kell megkérdezni arról, hogy mi legyen egy országgal, hanem az embereket kell megkérdezni, hogyha egy ország láthatóan a válság szélén egyensúlyoz, hosszabb távon is, s a vezetői nem tudják megoldani ezt a válságot" - közölte tegnap Orbán Viktor a Fidesz elnökségi ülése után. A Fidesz elnökének nyilatkozatával kiderült, mi az ellenzéki párt őszi "cselekvési terve": az Országgyűlés feloszlatása. Orbán Viktor tegnap közölte: bízik benne, hogy ehhez megszerezhető a parlamenti többség. A Fidesz-KDNP-frakciószövetség hétfőn dönt a feloszlatást célzó határozati javaslatról.
Az ellenzéki pártok képviselői Dávid Ibolya kezdeményezésére ma tanácskoznak, s az egyik napirendi pont a T. Ház feloszlatása lesz. Ennek ellenére az eredetileg csúcstalálkozónak meghirdetett összejövetelen egyik ellenzéki pártelnök sem lesz ott. Még a kezdeményező, az MDF elnöke sem. Dávid Ibolya Hock Zoltán elnök-helyettest delegálta maga helyett.
A "táncrend" azok után borult fel, hogy Fodor Gábor nem ért rá, s az SZDSZ részéről állítólag más sem. Orbán Viktor pedig (talán éppen az SZDSZ elnökének távolmaradása miatt) szintén nem megy el a találkozóra. A Fideszt Varga Mihály elnökhelyettes, míg a kereszténydemokratákat Latorcai János frakcióvezető-helyettes képviseli.
Információink szerint a Fidesz részéről késlekedtek az időpont-egyeztetéssel, s amikor kedden délben közölték, hogy a szerda lesz a megfelelő - de Orbán Viktor nélkül -, az MDF elnöke nyilván nem vállalkozott a "ripsz-ropsz találkozóra". Tegnap délután Dávid Ibolya tudatta: az ellenzéki csúcsot az MDF előkészítő tárgyalásnak, "munkaértekezletnek" tekinti. Ha a résztvevők nem tudnak megállapodni egyes törvények (egykulcsos adó, szociális törvény, a "segélyért munka"-program) ügyében, az azt jelenti, hogy az ellenzéki oldalon sincs meg a kormányozhatósághoz szükséges többség. Akkor az MDF már most előáll a parlament feloszlatására megfogalmazott javaslatával.
A Fidesz és a KDNP (Varga Mihály és Semjén Zsolt) részt vesz a Fodor Gábor által kezdeményezett másik ellenzéki találkozón is, melyen az SZDSZ elnöke a szakértői kormány felállításáról szeretne tárgyalni - ez jövő csütörtökön esedékes. (Orbán Viktor azon sem vesz részt, mert Brüsszelbe utazik az uniós csúcsra). "Azzal az elvi kiinduló állásponttal ülünk tárgyalóasztalhoz, hogy az előre hozott választás elkerülhetetlen" - fogalmazott tegnap Semjén Zsolt. Varga Mihály "nyitott opciókkal" megy tárgyalni, a pártelnökség állítólag nem korlátozza.
A Fidesz tervére Gulyás József, az SZDSZ ügyvivője az MTI-nek úgy reagált: ha ősszel, a költségvetés elfogadása előtt feloszlatnák az Országgyűlést, akkor minden bizonnyal egy "éles, brutális, populista választási kampányba menne az ország". Ez nem vinne előre, nem ez a jó megoldás. Az Országgyűlés az alkotmány szerint - rendkívüli vagy szükségállapot kivételével - kimondhatja feloszlását. Ebben az esetben a feloszlás kimondásától számított három hónapon belül választásokat kell tartani. A parlament feloszlatásához az összes (tehát 386) képviselő több mint felének igen szavazatára van szükség, ami minimálisan 194 támogató szavazatot jelent. Jelenleg az MSZP frakciójában 189, a Fideszében 139, a KDNP-ében 23, az SZDSZ-ében 20, az MDF-ében 11 képviselő ül, és három független honatya van.