Három év
Pillanatnyi érdekeik szerint elmagyarázhatják, miképpen kellene azonnal átszervezni azt a tehetetlen rendőrséget, amelynek még egy holmi félszáz fős maffiácska felszámolása is két évig tart. Majd górcső alá vehetik az ügyészség vádemelési gyakorlatát és a bíróságokat.
Ettől azonban a több tucat nehézfiú - akik közül nem egyet életfogytig tartó szabadságvesztéssel fenyegetett bűnökkel vádolnak - még szabadulni fog. A törvény szerint senki nem tölthet rács mögött három évnél hosszabb időt a bűnösségét kimondó ítélet nélkül. A tyúktolvaj sem, és a maffiózó sem. Mert - gondolom - így igazságos. Vagy mégsem? A Fővárosi Bíróság elnökhelyettese megfontolandónak tartja az eljárási törvény módosítását, Bócz Endre volt fővárosi főügyész szerint azonban az úgy jó, ahogy van (ezen a ponton legalábbis), nem kell "több tucat vádlottas ügyeket kreálni", két egyvádlottas ügyet könnyebb tárgyalni, mint egy kétvádlottast.
Tekintsünk el attól az apróságtól, hogy egy bűnszervezet attól bűnszervezet, hogy sok tagja van. Különben nem állhatna az élén keresztapa, aki irányítja a szervezetét, s akkor kit ítélnének el bűnszervezet vezetéséért? Ettől még Bócz Endrének akár igaza is lehet. Emlékezzünk a Tasnádi Péter elleni végeláthatatlan vádemelésekre: havonta vádolták meg új és még újabb rémtettekkel. Napnál világosabb volt, hogy "leszalámizzák". Ha korábban nem sikerült maffiavezérré nyilváníttatni, akkor megpróbálják több kis ítélettel sok évre rács mögé juttatni. A vége: a bíróság előtt egyesítették az ügyeket, s ott lett belőle monstre per. Mindez a hatályos törvények szelleme és betűje szerint történt.
A jogvédők s az akként tetszelgő politikusok, elemzők és ügyvédek elsősorban azt hajtogatják, hogy három év alatt be kell fejezni egy nyomozást. Ha nem megy, el kell engedni a vádlottat. Hogy olykor hónapokig áll a nyomozás szakértőre, jogsegélyre várva? Hogy a rendőrség és az ügyészség létszáma és felszereltsége mellett ez nem véletlen? Na és! Ez nem az ő gondjuk.
Valóban nem. Ez a törvényhozás gondja. A törvényhozónak kell, vagy inkább kellene gondoskodnia arról, hogy egyetlen áldozatnak, s egyetlen, a Magyar Köztársaság nevében eljáró hatóságokat segítő tanúnak se kelljen rettegnie az ítélethozatal előtt a hároméves szabály miatt automatikusan szabadlábra helyezett - nem mellékesen korábban a független bíróság által letartóztatott - maffiózók boszszújától.
Mert vélhetően egyikük sem tartaná a jogállamiság diadalának, ha a még el sem ítélt maffiózók a szemükbe röhögnének az utcán. És egyiküket sem nyugtatja meg az a tény, hogy ha bosszúból bántanák őket, a törvény szigora majd lesújt a tettesekre. Még akkor se, ha túlélik a bosszút.