Fodor Gábor: Szakértőkkel a választásokig
Az SZDSZ megyei elnökeivel vitatta meg szombaton a Bács-Kiskun megyei Fülöpházán az ügyvivő testület álláspontját Fodor Gábor, a párt elnöke, aki bejelentette: kezdeményezi a vidékpolitikai kabinet újjáalakítását, mert egyértelmű üzeneteket akarnak küldeni a vidék számára. Sok liberálisan gondolkodó ember él vidéken, és újra el akarnak jutni hozzájuk a párt mondanivalójával.
Országos ügyekről szólva Fodor Gábor kijelentette: ma politikai patthelyzet van. A kormány cselekvőképtelen, és a közbizalom is megingott iránta - az SZDSZ vezető testülete szerint először ezt a helyzetet kell megváltoztatni. A szakértői kormány Fodor értelmezése szerint azt jelenti, hogy olyan személyek kapnak meghatározó szerepet, akik nem az újraválasztásukban érdekeltek, hanem abban, hogy megtegyenek néhány fontos kormányzati lépést. Fodor szerint a legfontosabb kérdés a költségvetési egyensúly megtartása és a gazdasági növekedés feltételeinek megteremtése. Ezzel a határozott céllal kell létrehozni a szakértői kormányt, amelynek a mandátuma a következő választásig tart - bármikor legyen is az. Fodor nem ért egyet a Fidesszel, amely azonnali előre hozott választásokat akar: szerinte ennek követeléséből elhúzódó politikai válság származik, az országnak viszont az az érdeke, hogy minél előbb cselekvőképes kormánya legyen.
Arra az újságírói kérdésre, hogy az SZDSZ-ben mekkora a támogatottsága az ügyvivői testület elképzelésének, hiszen Eörsi Mátyás például úgy nyilatkozott, ő azt sem tudja, mi az a szakértői kormány, Fodor azt válaszolta: a párton belül is nehéz vitákat kell lefolytatni erről. A vitára minden bizonnyal sor kerül a frakció csütörtök-pénteki ülésén. A pártelnök bízik benne, hogy mindenki fölzárkózik ehhez az elképzeléshez. Fodor Gábor szeretné elképzeléseiknek megnyerni a közvéleményt és a többi pártot is, természetesen az MSZP-vel egyetemben. Az lenne a jó - mondta az SZDSZ elnöke -, ha a szakértői kormány minél szélesebb politikai platformon jönne létre, mert annál nagyobb mozgástere lenne, minél szélesebb mögötte a parlamenti támogatás. Igaz, hogy a költségvetés fő vonalai már készen állnak, de az is eredmény lenne, ha néhány lényeges ponton sikerülne változást elérni - elsősorban az állami túlköltekezés korlátozásában. A szakértői kabinet létrejöttének esélyeiről szólva Fodor Gábor úgy fogalmazott: vannak történelmi pillanatok, amikor félre kell tenni a szűkebben vett politikai érdeket, és érdemes összefogni az ország jövője érdekében - márpedig szerinte most ilyen helyzetben van az ország. A szakértői kormány lehetőségei attól is függnek, mikor jön létre. Minél korábban megalakulna, annál erőteljesebben tudna beleavatkozni a rossz irányba tartó folyamatokba. Meg kell érteni, hogy Magyarországnak jelenleg nem Gyurcsány és Orbán, hanem a politikai patthelyzet és a cselekvőképes kormányzás között kell választania - hangsúlyozta.
Egy másik újságírói kérdésre válaszolva, hogy mikor ér rá az MSZP-vel, illetve Gyurcsány Ferenccel tárgyalni, Fodor Gábor nem mondott konkrét időpontot. A szocialistákkal éppen úgy egyeztetni fognak, mint például az MDF-fel - válaszolta az SZDSZ elnöke. Amíg azonban az MDF-ben az elnökválasztás le nem zárul, addig nem érdemes a tárgyalásokkal olyan látszatot kelteni, amely valamelyik jelölt kampánycéljait szolgálhatná.
Eörsi Mátyás szerint a "fogáskeresés" senkit sem érdekel
Demokráciában nem létezik szakértői kormány - ezt Eörsi Mátyás, az SZDSZ országgyűlési képviselője mondta szombaton. Hozzátette: nem volt jelen az ügyvivői testület pénteki ülésén, ahol az a döntés született, hogy az SZDSZ elfogadja ugyan Gyurcsány Ferenc meghívását, de a megbeszélésen a szakértői kormányról tárgyal a miniszterelnökkel. Eörsi Mátyás azt mondta: minden politikai pártnak a politika tartalmáról kell vitát folytatnia, arról kell tárgyalni, milyen javaslatok vannak az ország előtt álló számos gazdasági és szociális kihívásra. Szerinte azt kell megnézni, van-e olyan javaslat az asztalon, amelyhez többséget lehet szerezni a parlamentben. A képviselő úgy vélekedett, senkit nem érdekel az, hogy a pártok egymáson milyen fogást keresnek, milyen fogással akarnak hatalomra kerülni. (MTI)