Nincs Gyurcsány nélküli forgatókönyv

Az utolsó pillanatig összezár Gyurcsány Ferenc pártelnök-miniszterelnök mögött az MSZP parlamenti frakciója, amely a kormányfő részvételével ma ülésezik, szombaton pedig - az őszi politikai évad nyitásaként - politikai aktívát tart az MSZP. A szocialisták egyelőre elképzelhetetlennek tartják, hogy valamiképpen ne szülessen megegyezés a Megegyezésről. Többen azonban emlékeztetnek: az SZDSZ képes "irracionális döntésekre".

Politikai patthelyzetről beszélt a hét végén Fodor Gábor szabad demokrata pártelnök, egyúttal ismét világossá téve, hogy "a liberális választás, az nem Gyurcsány Ferenc, nem Orbán Viktor, hanem egy olyan felelős kormányzásnak a kialakítása, amit szakértői kormánynak nevezünk". Ugyanakkor Kuncze Gábor mint műsorvezető, a Klubrádióban jelezte fenntartásait, Eörsi Mátyás szabad demokrata képviselő a Magyar Demokratikus Charta szombati alakuló ülésén vélte úgy: szakértői kormány demokráciában nem létezik.

A szocialista pártban Lamperth Mónika pártelnöki kabinetvezetőt bízták meg azzal, hogy Fodor Gáborékkal időpontot egyeztessen a tanácskozást illetően. Úgy tudjuk, hogy Lamperth már tárgyal ebben az ügyben, de lapzártánkkor még nem volt ismeretes, hogy végül melyik napban állapodtak meg. A szabad demokraták elnöke még a szombati kecskeméti rendezvényen is azt mondta: az SZDSZ-nek a jövő hét egyik napja sem felel meg. Az MSZP tárgyalódelegációját - bár erről elnökségi felhatalmazás hivatalosan még nem született, de a pártelnök javaslata már tudható - Gyurcsány Ferenc vezeti, tagjai pedig Szekeres Imre és Juhász Ferenc elnökhelyettesek, Kiss Péter alelnök és Lendvai Ildikó frakcióvezető. Föltűnő, hogy Ujhelyi István, a párt másik alelnöke nincs a delegációban; úgy tűnik, önkormányzati államtitkári posztjáról való lemondása után nem kap vagy nem vállal különösebb politikai szerepet.

Az MSZP-ben egyelőre a kivárás jelei érzékelhetők. A frakció általunk megkérdezett tagjai általános véleménye az, hogy a megegyezés végül így vagy úgy, de létrejön. Ebben erősítik őket a pártvezetés (elsősorban a miniszterelnök) üzenetei arról, hogy időben pont kerül a vitás kérdések végére. A szocialisták úgy vélik, hogy elsősorban az SZDSZ van csapdahelyzetben, mondván, "olyan utcába terelték be magukat, ahonnan arculatvesztés vagy pártszakadás nélkül már nem lehet kijönni". Fodor Gábor ezzel szemben azt hangoztatja: képviselőiket nem lehet zsarolni, megosztani, a frakció egységes lesz.

- A legnagyobb baj, hogy még mindig legalább két SZDSZ van, pedig nekünk elég lenne eggyel is megbirkózni. Ez az erőfitogtatás tulajdonképpen a liberális elnökválasztás harmadik fordulója is egyben, ami csak megnehezíti a kompromisszumkötést - mondta egyik szocialista forrásunk. A párton belüli hangulat jelenleg keményen elutasító Fodor javaslatával szemben, az SZDSZ-szel szembeni ellenszenv alátámasztására újabb érvet jelent az, ahogy az egyre kevesebb potenciális szavazóval bíró szabad demokraták ismét rá akarják kényszeríteni akaratukat az MSZP-re. Igaz, borkóstolókon, dinnye- és egyéb fesztiválokon, bográcsok környékén némelyik szocialista vezető "elengedi magát", és különböző politikai konstrukciókat ecsetel hallgatóságának a "Gyurcsány utáni időkre". Állítólag egyesek SZDSZ-vezetőket is bátorítanak arra, hogy kényszerítsék ki a változást.

- Nincs Gyurcsány nélküli forgatókönyvünk! A frakció egységes a kormányfő mögött, készek vagyunk egészen a falig elmenni. Érte és vele. Mindaddig, amíg az ésszerűség ezt diktálja - fogalmazott egy másik forrásunk, hozzátéve: nem mellékes azonban, hogy ha a kaleidoszkóp fordul, hamar hozzáigazodhat a döntés - így volt ez Katona Béla és Gy. Németh Erzsébet főpolgármester-jelöltségének visszavonásakor, Medgyessy Péter miniszterelnök menesztésekor.

A szocialista párt parlamenti képviselőcsoportja ma egy - egész naposra tervezett - frakcióülésen vitatja meg az őszi parlamenti szezon menetrendjét és feladatait. Egyetlen napirendi pont a pártelnök-miniszterelnök beszámolója és helyzetértékelése. A héten a pártelnök-miniszterelnök Nyíregyházán konzultál a régió szocialistáival, a politikai évad nyitányaként pedig szombaton tart nagyobb értekezletet az MSZP.

Platformkritika az adócsomagnak

Stop Viktor után More left!

"A Demokratikus Hálózat (DH) nem pártok, hanem a baloldali értékek és programok mellett akar kiállni. Ha azonban Gyurcsány Ferencet felcserélik egy év látszatkormányzásra, az nemcsak a baloldal, de az egész ország kárát okozza. Orbán Viktort csak Gyurcsány Ferenc képes legyőzni - fogalmazott lapunknak Kalmár Szilárd, a DH alelnöke. A fiatal baloldaliakat tömörítő mozgalom alapítói a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége által működtetett Demokrácia Akadémia hallgatói közül kerültek ki. Mind hithű és elvhű baloldaliak, az irányadók többsége az MSZP óbudai szervezetének aktív tagjai. Az alelnök, Kalmár Szilárd mellesleg az MSZP egyik választmányi delegáltja, a szocialista legendárium pedig a 2002-es kampányban "a politikailag nem korrekt templomi szentbeszédek rögzítésének és nyilvánosságra hozatalának" egyik kitalálójaként említi. "Mi nem akarunk a Szűrös Mátyás által kitaposott és végül jobbra kanyarodó ösvényen haladni. Mi több baloldalt szeretnénk, több baloldaliságot, több érzékenységet. Ezért is lesz a következő kampányunk mottója a More left, azaz több baloldalt!" - mondják. A Demokratikus Hálózat a Fidelitas "Gyurcsány a hibás!" feliratú plakáthadjáratára adott "Stop Viktor!"-kampánnyal vált országosan ismertté. A DH azt szorgalmazza, hogy a baloldali szimpatizánsokat mind többet vigyék az utcára, minél több megmozduláson mutassák és mutattassák meg magukat. Erre jó lehetőség lesz a Magyar Demokratikus Charta életre hívásának kapcsán szervezett szeptember végi demonstráció.

Az MSZP képviselőcsoportja egységes Gyurcsány Ferenc és a kormány mögött, ezt jól mutatja, hogy az elmúlt napokban tartott regionális frakcióüléseken is határozottan kiálltak a kormányfő és programja mellett. Sőt, nyolc megyei szervezet ezt írásba is adta, s úgy hallani, hamarosan a platformok is hasonlóképp tesznek. Azzal együtt, hogy a platformok között sem mutatkozik ez ügyben teljes egység. Az Ésszerűség és Felelősség Platform például érdemi kritikával fogadta a Megegyezés című programdolgozatot. Kertész Krisztián, az ÉFP vezetője szerint az adómorált jobban javítaná, és a kifehérítést is elősegítené, ha egyszerűbb és átláthatóbb szabályrendszert hoznának létre "néhány százalékos járulékcsökkentés helyett". Az ÉFP elnöke rámutatott, hogy az adójóváírás és a kis adók megszüntetésére csak egy távlati, 2010 utánra vonatkozó ígéret hangzott el. Tény, hogy a platform bár országos minősítéssel bír, az MSZP-n belüli tömörülések között alacsony a támogatottsága és politikai súlya. Legutóbb akkor lehetett hallani róluk, amikor hajdú-bihari elnökségük négy tagja közül hármat kizártak az MSZP-ből.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.