Szakértői koalíciót javasol az SZDSZ?

Ma dönt az SZDSZ ügyvivői testülete arról, hogy tárgyal-e Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel, s ha igen, miről: a szakértői kormány felállításáról, a kisebbségi kabinet cselekvési programjáról vagy - amit nehéz elképzelni - bármi másról.

A liberálisok ma összeülő ügyvivői testülete minden bizonynyal elfogadja Gyurcsány Ferenc tárgyalásra hívó felkérését, ám az egyelőre kérdéses, hogy milyen felhatalmazással mehet egyeztetni az SZDSZ-delegáció. A miniszterelnök ugyanis arról a cselekvési programjáról kíván tárgyalni, amit az SZDSZ a múlt héten elutasított. A liberálisok nemcsak a tartalmi kifogások miatt mondtak nemet a Megegyezésre, hanem azért is, mert hiteltelennek tartják a kormányfőt.

A megállapodás esélye így minimális. Fodor Gábor pártelnök értesülésünk szerint elsősorban nem is a programról, hanem a szakértői kormány felállításának menetrendjéről egyeztetne. Szakértői kormányról viszont csak akkor lehet szó, ha már nem Gyurcsány a miniszterelnök. Erről kellene tárgyalni a miniszterelnökkel. Ezért is tartják csapdának a kormányfő tárgyalási ajánlatát. Ráadásul, ha programvitába bocsátkoznak, színvallásra kényszerülnek az általuk követelt jelentős állami kiadáscsökkentés kapcsán. Blöff, vagy sem (Horn Gábor ügyvivő szerint nem az, hanem reális lehetőség), a szakértői kormány egyet jelent azzal, hogy az SZDSZ leszavazza a jövő évi költségvetést, megbuktatva Gyurcsány Ferencet, majd 2009 elején, szándékaik szerint már egy pártoktól független szakértő vezetésével állna föl új kabinet. Kérdéses, hogy ennek az elképzelésnek sikerül-e megnyerniük a többi pártot. Nem kell mindenkinek megfelelni - nyilatkozta erről a minap Fodor Gábor, akinek szavait egyik ügyvivőtársa úgy "fordította": elég, ha a szocialistákkal sikerül megegyezni, s akkor létrejöhetne a "szakértői koalíció".

Gulyás József, az SZDSZ országos tanácsának elnöke a HVG-nek adott interjújában úgy fogalmazott: nem lehet mindkét fél számára elfogadható jó programot alkotni, és nincs esély arra, hogy újraépítsék a koalíciót. Ugyanakkor Gulyás tegnap már arról beszélt, hogy arra számít: az SZDSZ ügyvivői testülete ma úgy dönt, tárgyalóasztalhoz ül az MSZP-vel, és nem a személyi kérdések kerülnek előtérbe. - Nem az a fő kérdés, Gyurcsány Ferenc-e a miniszterelnök, hanem az, hogy a kisebbségi kormánynak vannak-e adekvát válaszai, jó reálpolitikai, reálgazdaság-politikai válaszai a helyzetre - hangoztatta. Mint mondta, szeretnék, ha a kisebbségi kormány ezen az őszön bizonyítaná, hogy van értelme tevékenységének, és azt, hogy egyes törvényjavaslatait támogatni lehet.

Az SZDSZ kulcsfontosságú döntéseit a ma lezáruló megyei tisztújítási folyamat is befolyásolhatja. Horn Gábor ügyvivő szerint nem várható komolyabb átrétegződés az országos tanácsban. A több mint százfős testület tagjainak többségét a megyei szervezetek delegálják. A megyei választások a jelenlegi állás szerint Fodor Gábor megerősödését hozták. Pest megyében például a Fodort támogató Gulyás József megerősödött, pedig a kampányba a jó ideje háttérbe húzódott Kuncze Gábor is beszállt, aki finoman szólva nem tartozik Fodorék elszánt támogatói közé. Elvben nem zárható ki - s ezzel Fodorék veszélyként számolnak -, hogy a párt parlamenti frakciója, vagy annak néhány tagja megtorpedózza elképzeléseiket, például úgy, hogy megszavazza a jövő évi költségvetést. A frakciót továbbra is Fodor Gábor elődje és riválisa, Kóka János vezeti, Fodor szándékaival ellentétben. Megállapodniuk mindmáig nem sikerült a tisztségről, és az egyelőre kiszámíthatatlan, hogy a vita kiújul-e a költségvetés elfogadása előtt. Az ügyvivői testület döntéseit a frakció szinte kivétel nélkül végrehajtotta az elmúlt években. Magyar Bálint tegnapi nyilatkozata szerint ez most sem lesz másképp. Viszont azzal is számolnak az SZDSZ-ben, hogy a szocialisták számára létkérdés a költségvetés elfogadása, az ehhez szükséges parlamenti többség megszerzéséért mindent meg fognak tenni.

A helyzet kuszaságára jellemző: Kóka pártelnöksége idején Fodorék ellenezték, de végül megszavazták a koalíció felbontását, aminek a helyreállítását Fodor jelenleg szinte kizárja, ellenben Kóka-Gyurcsány- paktumot gyanít...

Az MSZP pécsi elnöksége fegyelmi eljárást indított a korábban a miniszterelnöki és a pártelnöki poszt szétválasztását kezdeményező Komáromi István ellen. Az MSZP elnöksége még szerdán tartott rendkívüli ülésén döntött az eljárás megindításáról, miután elemezte Komáromi Istvánnak
az elmúlt időszakban tett sajtónyilatkozatait, s úgy ítélte meg, hogy azok tartalma sérti a párt alapszabályát. (MTI)

Kusza árnyak
Kusza árnyak - a koalíció felmondásáról döntő április 27-i SZDSZ-küldöttgyűlés díszletének sziluettje
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.