Szakszervezeti szimpátiaszavazás?
Elképzelhetőnek tartják például, hogy közjegyzői okirattal igazolt taglétszám alapján állapítsák meg a konföderációk támogatottságát. Egy másik elképzelés, hogy az aktív munkavállalók részvételével tartsanak választást. Vannak azonban, akik szerint egy ilyen választás nem lenne alkalmas a szakszervezetek támogatottságának mérésére. Hiszen a szakszervezet nem párt, vagyis nem az a dolga, hogy minél szélesebb körben szerezzen támogatókat. Vagyis: érdek-képviseleti, érdekvédelmi munkát végez egy bizonyos munkavállalói csoport felhatalmazása alapján.
- Az ötlet nem új. A Liga már a rendszerváltozás környékén felvetette a szociális választás gondolatát, amikor a volt SZOT-vagyon felosztásáról kellett dönteni - mondta lapunknak Tóth András, az MTA Politikatudományi Intézetének tudományos főmunkatársa. Akkor az indítvány elhalt. Az 1990-ben életre hívott OÉT-be pedig valóságos súlyuktól, taglétszámuktól függetlenül bekerültek az országos érdekképviseletek. Tóth András álláspontja szerint ugyanakkor e mostani helyzetben nem lenne szerencsés választást tartani. Helytelen lenne csak a népszerűség alapján kimondani, hogy mely szervezet legitim vagy reprezentatív. Ez szerinte olyan megalapozatlan ígéretversenyhez vezetne, amelynek kevés köze lenne a szakszervezetek lehetőségeihez, s a jelenleginél is erősebb politikai szereplőkké változtatná a szakszervezeteket, miközben eredeti funkciójuk - a munkahelyi érdekvédelem és a munkavállalók képviselete - szenvedne csorbát. Tóth András úgy látja, hogy van objektív mérőeszköz, amit továbbra is használni lehetne: az üzemitanács-választásokon elért eredmény és/vagy a szakszervezet által kötött kollektív szerződések hatálya alá tartozó munkavállalók száma.
Más szakértők ezzel szemben azt mondták: az EP-választás jó alkalom lehet a szakszervezetek megmérettetésére is, hiszen prognosztizálhatóan eléri a 25 százalékot a részvételi arány, s aki az EP-képviselőkre leadja a voksát, feltételezhetően a szakszervezetek közötti választás szavazólapját is kitölti. E szavazást szerinte az is indokolja, hogy jelenleg az Országos Érdekegyeztető Tanácsban valójában csak a kormányzati oldal tekinthető legitimnek. E szakértőnk ugyanakkor nem zárta ki annak lehetőségét, hogy politikai motivációja is van a Liga javaslatának. Ő úgy látja, hogy különösképp a kis pártoknak érdekük, hogy rácsatlakozva a szakszervezetek között esetleg kibontakozó kampányra, a saját elenyésző társadalmi támogatottságukat így próbálják növelni.
Szakszervezeti körökben egyébként arra számítanak, hogy az esetleges szimpátiaszavazás meggyorsítja a tömörülések fúzióját. Vélhetően a Szakszervezetek Együttműködési Fórumába olvad az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés, a Munkástanácsok pedig a Ligához csatlakozik.