Vanuatu számkivetettjei

Vajon tudják-e a budai irodaház előtt parkoló autók tulajdonosai, hogy országuknak két napja új kormánya van? És mit éreztek, amikor a múlt hónapban a hírügynökségek jelentették: komoly földrengés rázta meg az államot? Itt élnek elszigetelve Észak-Budán, távol hazájuktól, Vanuatutól, s feltehetően kétségek szaggatják őket. Vagy ahogy azokat a lichtensteini kitaszítottakat, akik a magyar puszta közepére kényszerültek hegyes nagyhercegségükből. Tiszta szerencse, hogy többnyire Porsche és BMW terepjárókon vetette ide őket rossz sorsuk. Az útjainkon köröző szlovák, német és egyéb autók tulajdonosairól nem is szólva. Hiszen ők, feltételezem, éppen átutazóban vannak, s azért járnak a közeli hipermarketbe vásárolni.

 

Vajon mi az oka, hogy ily sok - autója alapján ítélve - nagyon tehetős külföldi választja ezt a csődben lévő országot, szétzüllött nemzetet lakóhelyül? Ahol az adó súlya alatt görnyed a nemzet. Az ország rossz helyzetén csak a reform, az adócsökkentés segíthet, állítja most már mindenki. Elhiszem. De mégis úgy látom, hogy a dolog nem stimmel. A lap ugyanis azt írja, hogy az idegen rendszámok magyar tulajdonosokat jeleznek, akik kreatív adóelkerülési módszerekkel élnek. Jövedelmüket itthon szerzik, de autójukat, jachtjaikat más országban regisztráltatják, ahol nincs, vagy jóval alacsonyabb az adó. Az egészségügyi ellátást, a közoktatást itt veszik igénybe, az adót pedig - feltételezem - Vanuatun fizetik.

És eközben olvasom, a miniszterelnök javaslatait azzal utasítja el a legtöbb szakértő: a gazdaság kifehérítésével nem lehet behozni jelentős összegeket. Hát valóban nem, amíg a jelenlegi módon működik az ország és reagál a társadalom. A sajtón végigsöpör a felháborodás, hogy busás szociális segélyen élősködnek a romák Szabolcsban, de azon alig hökken meg valaki, hogy a kreatív adózók mennyit vesznek ki a közösből. Vannak példák, persze névtelenek. Az enyém is ilyen lesz. Azt kérdezem építőipari középvezető ismerősömtől: mennyit keresel? Mosolyog. Aztán kiderül, hogy majdhogynem minimálbéren fizeti őt az ismert nevű cég, s a többit számlára meg zsebbe kapja. Több százezer forintot. Magyarországon csak a multik fizetnek rendesen - dohog a másik. Na meg a közigazgatás. De ott meg azért csúszik a zsebbe a pénz - állítja rágalmazóan.

A helyzet nem a politikai pártok szembenállása miatt tűnik reménytelennek Magyarországon, hanem a létező társadalmi konszenzus miatt. Ez pedig olyan, hogy én elnézem a te vanuatui (lichtensteini, szlovák, német stb.) autóstrükködet, te pedig zsebbe fizetsz nekem. A pályázatokkal most én trükközök, és a te szakértőd kapja meg a részt. Aztán fordul a dolog. A képviselő kapjon szerény bért, de tegyen zsebre ellenőrizhetetlen költségelszámolást. Az önkormányzat kezelje rugalmasan az építési szabályzatot, de legyen mindig egy-két jól tájékozott ügyvéd, aki tudja, miként indul be a rendszer.

A jelenség szinte általános. Nem pártfüggő. Társadalmi cinkosságról van szó. Vanuatun szerintem ilyen nincs.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.