Láng Zsolt: "A frakciófegyelem számomra nem elvtelen alávetettséget jelent"
– A 2004-es soproni időközi választáson a Fidesz hevesen tiltakozott, amiért az MSZP akkor a Parlamentben már bent ülő Kránicz Lászlót indította versenybe. Úgy vélte, "nem fair az eljárás", mert így a választók nem tudják, hogy pontosan kire is szavaznak. A Fidesz álláspontja azonban megváltozott, hiszen Ön is rendelkezik már parlamenti mandátummal, vagyis biankó csekket kér a választóktól arra a személyre, aki majd a listás helyére kerül.
– A soproni eset és a jelenlegi választás nem ugyanazon a történeti síkon zajlik. Akkor azért alakult ki vita, mert korábban nemigen volt példa arra, hogy listán már mandátumot szerzett képviselő egyéni jelöltként induljon. Végül bírósági döntés született az eljárás jogszerűségéről, amelyet később a Legfelsőbb Bíróság is megerősített, így a vita lezárult. Azóta számos időközi választáson már a döntés ismeretében történt jelölés.
– Azzal érvelt a kampányban, hogy az egyéni mandátum birtokában erősebb felhatalmazással képviselheti kerületét a törvényhozásban. Mennyire vehető ez komolyan egy olyan képviselőcsoportban, ahol erős frakciófegyelem köti a honatyákat, és már a jelöltségük idején hűségesküt kellett tenniük a pártelnöknek? Kész lenne-e a kormány, illetve a párt álláspontjával szembehelyezkedni, ha a II. kerület érdeke úgy kívánná?
– Az írott és íratlan etikai szabályok betartása - megítélésem szerint - a politikában legalább annyira fontos, mint a köznapi élet minden más területén. Az etikus eljárás olyan követelmény, amely soha sem szűkítheti be a mozgásteret. Ha valaki az elmúlt években figyelemmel kísérte polgármesteri munkámat, arról győződhetett meg, hogy akkor is kiálltam a II. kerület érdekei mellett, amikor az politikai nehézségekbe ütközött. A frakciófegyelem számomra nem elvtelen alávetettséget jelent, hanem azt, hogy a felvetett kérdésekben törekszem – szakmailag megalapozott érvekkel – valamennyi érintett számára kedvező megoldást találni.
– Öt jelölt indul az időközi választáson. Karácsony Gergely (LMP) és Lévai Katalin (MSZP) egy Népszabadság-interjúban közölték: ha az kell a Fidesz legyőzéséhez, a második fordulóban készek visszalépni a másik javára. Nem izgul?
– Sajátos, hogy politikai ellenfeleim egy pártot akarnak a II. kerületben legyőzni. Én ezzel szemben úgy gondolom, hogy egy ilyen jellegű megmérettetésnél minden jelöltnek azzal kell foglalkoznia, ami a saját hatókörével, azaz jelen esetben a kerület jobbításával függ össze. Korábbi kampányaim sem a politikai adok-kapokról szóltak, hanem arról a szakmai programról, amelyet – ha megválasztanak – reális eséllyel végre tudok hajtani. Az ugyanis a dolgunk, hogy a választók elé tárjuk elképzeléseinket, és ha azokat a választási eredmény visszaigazolja, minden erőnkkel azok megvalósulását mozdítsuk elő. Ismereteim szerint én voltam az első polgármester az országban, aki a választás évfordulójának minden esztendejében részletes beszámolót adott és ad arról, hol tart a vállalásai időarányos megvalósításával. E kiadványokban rendre megjelenik a választási program, amelynek minden tételéről számot adunk akkor is, ha az megvalósult, és akkor is, ha valamilyen okból még nem. Úgy érzem, jelenlegi ellenfeleim többet foglalkoznak másokkal, mint saját programjukkal, kötelezettségeikkel. Ha egy politikus tisztában van a felelősségével és azzal, hogy mire kötelezi a hivatása, bizonyosan nem így jár el.
– Ön szerint mi a valódi tétje a vasárnapi voksolásnak? Az ellenzéki erők jelöltjei mind arról beszélnek: nem pusztán a II. kerületről szól a szavazás, sokkal inkább az Orbán-kormány teljesítményéről. Egyetért?
– Abban egyetértünk, hogy a választás tétje kettős. A választókerület polgárainak módjában áll megnevezni azt, akiről úgy tartják, hogy értékeiket, érdekeiket a leghatékonyabban képes megjeleníteni az országgyűlésben. De minden jelölt mögött ott áll a jelölőszervezet is a maga identitásával és értékrendszerével, amelyet a választók soha sem hagynak figyelmen kívül.
– Ha sikerül megszereznie az egyéni mandátumot a II. kerületben, az mennyiben változtatja meg polgármesteri pozícióját? Erősebb lenne például a szava Tarlós István főpolgármesterrel szemben?
– Polgármesteri feladatkörünk erejét az határozza meg, hogy miként használjuk ki – a képviseltek javára – a jogszabályok lehetőségeit, nem pedig a politikai élet más szereplőihez fűződő viszonyunk. Az egyéni képviselői mandátum jelentősége számomra abban rejlik, hogy több szinten és több irányból nyílhat lehetőségem a II. kerület érdekeinek érvényesítésére.
– Ön mennyit költött a választási kampányára? A plakáterdőt látva nem spórolt.
– Egy akkora szervezetben, mint a miénk, a képviselőjelölt két alapvető feladata a szakmai felkészülés és a személyes jelenlét. Azt, hogy a kampány során milyen eszköztárat és mekkora erőforrást használ fel, azt a kampánystáb és a jelölő szervezet határozza meg. Nem véletlen, hogy a pártfinanszírozási jogszabály nem a jelölt, hanem a jelölő szervezet számára fogalmaz meg elvárásokat. Így, őszintén megvallom, nem ismerem a kampány részletes költségvetését, kivált, hogy még le sem zárult a választási időszak. Érintett kollégáim éberségét ismerve azonban kétségem sincs a felől, hogy kampányunk – ahogyan a korábbiakban is mindenkor – most is a jogszabályi feltételek betartásával zajlik. Politikai ellenfeleim kampánytevékenységének erejét, intenzitását sem korlátozta senki. Csak ismételni tudom: saját programjuk felmutatása nem helyettesíthető választási ellenfelük méltatlan támadásával.