Lakner: Soha ekkora esély nem volt a Fidesz-kétharmadra

A Fidesz nyerhet jövő tavasszal mind a 176 egyéni körzetben, vagyis komoly esélye lesz a kétharmadra - ezt erősítik a vasárnapi Fidesz-győzelmek Lakner Zoltán szerint. Az MSZP csornai szereplése minden várakozást alulmúlt - állapítja meg Juhász Attila. Mráz Ágoston Sámuel szerint a szocialisták "szimbolikusan" megbuktak.

Ha úgy vetődik fel a kérdés, hogy van-e esélye a Fidesznek arra, hogy kétharmados győzelmet arat a jövő évi parlamenti választáson, akkor a válasz a vasárnapi eredmények alapján is az: soha ekkora esélye nem volt egy pártnak a kétharmadra - nyilatkozta a Népszabadságnak Lakner Zoltán. A Vision Consulting vezető elemzője kérdésünkre azt mondta: megítélése szerint a Fidesz az esélyes az összes, vagyis mind a 176 egyéni választókerületben.

"Éles helyzetben, a parlamenti választáson komoly esély van rá, hogy mindegyik körzetben a fideszes jelölt szerzi meg a voksok többségét". Persze kérdés, hogy a Fidesznek mekkora lesz a listás voksoláson az előnye - tette hozzá. Ami az MSZP-s erdményeket illeti, Lakner Zoltán azt a következtetést vonta le a vasárnapi választási eredményekből (is), hogy annak a "pártrendszernek", amit korábban megszoktunk - hogy "van a két nagy párt, az MSZP, meg a Fidesz" -, vége van. Van egy Fidesz, mely nagyságrendekkel vezet minden más párt előtt, aztán úgy tűnik, "fej-fej mellett az MSZP és a Jobbik", s utánuk "mindenki más". - Az MSZP számára a legfontosabb kérdés az lesz a választásokon, hogy képes lesz-e aktivizálni a szavazóit.

Nem automatikus ugyanis, hogy ha "élesben" választunk, minden szimpatizánsuk elmegy majd, aki Csornán vasárnap otthon maradt. Kérdés, hogyan akadályozzák meg, hogy eluralkodjon a szocilaisták táborában a reménytelenség - véli Lakner Zoltán, aki a Jobbik kapcsán megjegyezte: Csornán nem tudták veszélyeztetni a Fidesz szavazóbázisát, persze nem Nyugat- Magyarországon vannak a jobbikos "bástyák", hanem az ország észak-keleti részén. A vasárnapi két választás eredménye nem új információ volt, hanem megerősítés - összegzett a politikai elemző.

Mráz : Az MSZP szimbolikus bukása

A Fidesz szimbolikus győzelme - Gyopáros Alpár képviselői, illetve Kocsis Máté polgármesri tisztsége csak fél-, illetve háromnegyed évre szól - egyben az MSZP szimbolikus bukása. A lehető legrosszabb pillanatban, a lehető legrosszabb eredménnyel végződött az MSZP számára a csornai és a józsefvárosi időközi választás konstatálta lapunknak nyilatkozva Mráz Ágoston Sámuel. A Nézőpont intézet kutatási igazgatója úgy véli, a győzelemre egyik helyen sem volt esélye a kormánypártnak, de a vereség mértéke és a várható érdektelenség ellenére eredményes megmérettetés mégis meglepetés volt.

- Ahogy az év elején a Jobbik számára hajtóerő volt, hogy a IX. kerületi választás után magát „8 százalékos" pártként tüntethette fel, úgy az MSZP számára fékező és romboló erő lehet, ha mostantól „4,6 százalékos pártként" nevezik meg - jegyezte meg az elemző, aki szerint a 2010-es országgyűlési választás szempontjából az MSZP által elszenvedett imázskár mellett a józsefvárosi fiaskó különös figyelmet érdemel. Arra, hogy a két vasárnapi választás előrevetít-e egy jövő tavaszi kétharmados Fidesz-győzelmet, Mráz Ágoston Sámuel úgy válaszolt: ahhoz, hogy a Fidesz kétharmados többséget szerezzen az Országgyűlésben, minél több egyéni választókerületben kell elérnie többséget. Márpedig a nyolcadik kerületi eredmény azt mutatja, hogy a szocialisták korábbi fellegváraikat is elveszíthetik (2006-ban itt még több ezer szavazattal verték meg fideszes kihívójukat).

Noha az alacsony részvétel miatt nem lehet automatikus következtetéseket levonni - tavasszal várhatóan legalább kétszer ennyien járulnak az urnákhoz -, mégis látható, hogy az MSZP nem találja a kiábrándult szavazóinak visszaszerzéséhez a csodaszert.

Juhász: "Nem volt meglepetés"

Nem meglepetés a két időközi választás eredménye. A Fidesz nagyarányú győzelme mind Csornán, mind Józsefvárosban várható volt - értékelte lapunknak a vasárnapi két választást Juhász Attila. A Political Capital igazgató-helyettese szerint ugyanakkor a jövő évi országgyűlési választásra nézve nem lehet következtetni a mostani eredményekből: egyrészt, mert egy időközi választás tétje nem hasonlítható egy országgyűlési választáshoz, másrészt nagyon alacsony volt a részvétel, harmadrészt 2010-ben várhatóan több politikai erő indul, mint az egyes időközi választásokon.

A Fidesz számára ettől függetlenül természetesen jól kommunikálható a győzelem, az időközik eredményeire építhetnek az országgyűlési kampányban is - tette hozzá az elemző. Szerinte az, hogy a Csornán több korábbi sikertelen próbálkozás után 25 százalék fölé tudta tornázni a részvételt a Fidesz, mindenképpen a párt mozgósító erejét mutatja. Az MSZP eredményéről kapcsán Juhász Attila azt mondta: negatív meglepetést jelent a Csornán elért 5 százalék alatti eredményt, "ez minden várakozást alulmúl". A párt azon reakciója, miszerint a szocialistáknak 2010-ben mozgósítani kell a most otthonmaradt, átmenetileg alkalmas lehet a vereség megmagyarázására, de könnyen lehet, hogy alaptalan várakozásokra épít.

Az alacsony részvétellel kapcsolatban gyakori tévhit ugyanis, hogy a választástól távol nagy többsége mind bizonytalan, vagy passzív szocialista szavazó. Ez azonban nem bizonyított, a jelenleg passzív választók többsége lehet akár fideszes is. Erre utal, hogy például Csornán az EP-választáson majd kétszer ekkora részvétel mellett hasonlóan nagyarányú győzelmet a Fidesz - figyelmeztet Juhász Attila.

 

Szijjártó a két győztessel: Gyopáros Alpár és Kocsis Máté (balról jobbra)
Fidesz polgár mesterek
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.