Külföldre menekülnének az orvosok a kényszernyugdíjazás elől

A Magyar Orvosi Kamara (MOK) reprezentatív felmérése szerint az orvosok jelentős többsége úgy véli: az egészségügy, a gyógyítás helyzetét rontani fogja, ha az ágazatban végrehajtják a kötelező nyugdíjazásról szóló kormányhatározatot.

Éger István, a MOK elnöke keddi, budapesti sajtótájékoztatóján kiemelte: a kormányhatározat alól - ahogy a felsőoktatásnak - az egészségügyi ágazatnak is mentességet kell kapnia. Az eddig történtek a kamarát megerősítették abban, hogy a cél elérése érdekében fokozniuk kell aktivitásukat.

Ennek keretében a kamara múlt csütörtök este szavazást indított a honlapján, hogy felmérje, az orvoskar miként vélekedik a kényszernyugdíjazásról és annak várható következményeiről. A válaszadásra hétfő éjfélig volt lehetőség, ez idő alatt mintegy 3500 válasz érkezett, ezek így a gyógyító orvoskar nagyjából 11 százalékának a véleményét tükrözik. A felmérés mind létszám, mind életkor, mind foglalkozási terület szempontjából reprezentatív - mondta Éger István.

A felmérés eredményeit ismertetve a MOK elnöke kifejtette: a válaszadók 41 százaléka jelezte, hogy a kormányhatározat által már érintett, illetve a következő 3 éven belül érintett lesz. A megkérdezettek 77 százaléka viszont azt felelte, nincs teljesen tisztában azzal, hogy a kormányhatározat végrehajtása milyen munka-, nyugdíj-, illetve adóügyi következményeket jelent számukra.

A megkérdezettek jelentős többsége, 86 százaléka úgy nyilatkozott, hogy a gyógyítás helyzetét rontani fogja a kormányhatározat végrehajtása. A válaszadók csaknem fele, 47 százaléka pedig azt is jelezte, hogy a kormányhatározat végrehajtásával migrációs szándéka erősödni fog. Éger István szerint ez is azt jelzi, hogy az orvosok érzik: a kollégák elvesztése fokozott munkaterhet jelent majd számukra, s a mester-tanítványi viszonyok megszakadásából képzési és tudásbeli problémák merülnek majd fel.

A felmérésben rákérdeztek arra is, az orvosok hogyan értékelik a MOK tevékenységét a kötelező nyugdíjazás ügyében. Erre a megkérdezettek 90 százaléka azt felelte, támogatja a kamarát a kormányhatározat megváltoztatása, az egészségügyi ágazat teljes körű mentességének elérése érdekében - közölte Éger István.

Szócska Miklós egészségügyi államtitkár múlt csütörtökön kórházvezetőkkel folytatott budapesti tárgyalása után azt mondta: az idén összesen mintegy 6500 egészségügyi dolgozónak kell majd eldöntenie, hogy a nyugdíjkorhatár után is megtartja az állását vagy nyugdíjba vonul.

Az államtitkár hangsúlyozta, a kabinet nyugdíjas korú közalkalmazottakat érintő döntése már jelenleg is 3036 egészségügyi dolgozót, köztük 1140 orvost és több mint 880 szakdolgozót érint. Azt mondta, a nyugdíjkorhatár utáni továbbfoglalkoztatásról minden esetben egyedi kérelmek alapján döntenek, ezeket azonban a kormány az intézményekkel együttműködve "szervezett formában" kezeli.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.