Kövér még húzza az időt Gyurcsányék frakciója ügyében
„Házelnök úr még tájékozódik az ügyben, döntés nem született” – tájékoztatta a Népszabadságot az Országgyűlés hivatala a Gyurcsány Ferenc vezetésével megalakult Demokratikus Koalíció önálló frakcióalakításával kapcsolatban. Így egyelőre a saját képviselőcsoportot alapító tíz képviselő a függetlenek között kell, hogy helyet foglaljon. Több forrásunk szerint is ugyanakkor Kövér László várhatóan nem fogja támogatni Gyurcsányék saját frakciójának megalakítását, a kérdést – vita esetén – leginkább az illetékes ügyrendi bizottságnak fogja áttolni. Vita pedig nyilvánvalóan lesz, a DK ugyanis ragaszkodik, illetve ragaszkodna az önálló frakcióhoz.
Úgy tudjuk, hogy Molnár Csaba, a DK megválasztott frakcióvezetője a mai napon újabb levelet küldött Kövér László házelnöknek, amelyben már azt is kifogásolta, hogy házszabályellenesen több napja nem biztosítják számukra az Országgyűlés bizottságaiban való munkát. Az új képviselőcsoport megalakításával ugyanis a szocialista párti bizottsági mandátumaik is megszűntek, de újabb lehetőséget azóta sem kaptak. A DK frakcióvezetője egyébként korábban bejelentette: ha nem hagyják formailag is működni a képviselőcsoportjukat, úgy minden lehetséges fórumon szóvá fogják tenni azt, elsősorban az Európai Uniónál és az Európa Tanácsnál.
Az ügy előzménye, hogy október 22-én a Vasas Fáy utcai sportcsarnokában több száz támogató előtt Gyurcsány Ferenc bejelentette: önálló pártot és frakciót alakítanak Demokratikus Koalíció néven. A parlamenti képviselőcsoportjuk még aznap meg is alakult a szükséges tíz fővel, a volt kormányfő mellett tagok lettek: Vitányi Iván, Vadai Ágnes, Varju László, Ficsor Ádám, Molnár Csaba, Oláh Lajos, Szűcs Erika, Kolber István és Baracskai József. A frakció vezetője a volt kancelláriaminiszter Molnár Csaba lett, aki az 1996-os MDNP-esetre hivatkozva később be is jelentette, hogy a képviselőcsoport megalakult és működik, a házelnöknek pedig nincs más dolga, mint tudomásul venni azt. Múlt héten azonban a DK tagjai csak a függetlenek között foglalhattak helyet, miután Kövér László fideszes házelnök épp Dél-Amerikában járt körúton, ahonnan azt üzente: hazatérése után foglalkozik csak az üggyel.
A problémát az okozza, hogy az Országgyűlés házszabálya szerint a kilépéssel vagy kizárással függetlenné vált képviselők csak hat hónapos kényszerű függetlenség után alakíthatnak saját képviselőcsoportot. Utóbbi jelentősége nemcsak a presztízsben van, hanem hogy több felszólalási lehetőséghez és testesebb költségvetési pénzhez is jutnak a formális frakciók. A DK által is hivatkozott 1996-os MDNP-eset, amelynek során konszenzussal engedték féléves szünet nélkül megalakulni az új frakciót, nyitva hagyott egy kiskaput a „más módon függetlenné vált képviselők” esetére. A DK-sok hangsúlyozzák is, hogy ők nem léptek ki a frakcióból, hanem sajátot alakítottak. A mandátumvizsgáló bizottság KDNP-s elnöke, Rubovszky György értelmezése szerint azonban Gyurcsányéknak hat hónapig a függetlenek közé kell ülniük, mert a hivatalos iratok szerint kiléptek az MSZP frakciójából. A Mesterházy Attila szocialista pártelnök által a házelnökhöz küldött átiratban ugyanis ez a kifejezés, a „kilépés” szerepelt.
Ehhez kapcsolódik még, hogy Gyurcsány Ferenc volt kormányfő a Népszabadságnak adott interjújában a frakcióalakításról azt mondta: „2014 szempontjából” nem túl fontos, hogy most vagy hat hónap múlva lesz önálló frakciójuk.