Kövér a romakérdésről
Tudatosítani szükséges a határon túli politikai partnerekben, hogy Közép-Kelet Európában vannak olyan közös stratégiai kérdések, amelyeket csak együtt lehet megoldani, ezért szövetségesként, testvérként, nem pedig ellenségként kellene ránk tekinteni - egyebek mellett erről beszélt Kövér László kedden Szentendrén a határon túli és a hazai fiataloknak a Rákóczi Szövetség által szervezett ifjúsági táborban tartott előadásában.
Az Országgyűlés elnöke kifejtette: bizonyos stratégiai feladatokat nemzetállami keretek között hosszú távon nem lehet megoldani, ehhez a régiókban nagyarányú összefogásra van szükség, "együtt sírunk, együtt nevetünk". Ilyen például az energiabiztonság kérdése, amely a volt szocialista tábor közös gondja, hiszen kiszolgáltatottak vagyunk az orosz partnereknek, ezért közös alternatív megoldásokat célszerű keresni - tette hozzá.
Hasonlóan a miénkhez a szlovák és a román politikában is gondot jelent a romakérdés, amelyre éppen a féléves európai uniós elnökség időszakában a magyar fél által kidolgozott stratégia adhatja meg a szomszédos országokban is a választ. A demográfiai probléma is épp úgy sorskérdése Romániának, mint Magyarországnak - mondta a politikus. "Ha nem találunk megoldást arra, hogyan lehet a fiatal generációkat a szülőföldjükön tartani, akkor a következő húsz-harminc évben negatív értelemben eldől Magyarország, Szlovákia, Románia, Szerbia jövője gazdasági és társadalmi értelemben egyaránt" - tette hozzá Kövér László.
Szükség van arra, hogy az Országgyűlés jövőre létrehozzon egy olyan intézményt, valamiféle magyar világtanácsot, amely képviseli és összefogja a világ magyarságát. E szervezet kevésbé politizált intézményként működhet, és így "kevésbé irritálhatja az utódállamok politikai elitjét" - fejtette ki a fideszes politikus.
A hazai helyzetről szólva a házelnök kiemelte: az elmúlt másfél évben jónéhány kérdést meg kellett volna oldani, ám a megörökölt problémák túlságosan mélyek ahhoz, hogy ennyi idő alatt sikerült volna rendet tenni. Ez hiányérzetet kelt az emberekben, de jól tudják, milyen nehéz a feladat, ezért türelemmel kitartanak a kormány mellett, hiszen most is kétharmados támogatottságot mondhat magának az ország vezetése - hívta fel a figyelmet az Országgyűlés elnöke.