Debreceni civilek: Kósa Lajos nem egyeztet, hanem diktál

Debreceni önkormányzati képviselők szerint a Fidesz folyton az emberek véleményére hivatkozik, ám a köztulajdonban lévő Nagyerdőn tervezett beruházásba nem enged érdemi beleszólást. A civilek kikérik maguknak a debreceni városvezetés őket sértő megjegyzéseit.

Nem csitul a debreceni városvezetés és a több mint tizenöt civil szervezetet tömörítő Nagyerdőért Összefogás mozgalom között a Nagyerdő egy részének tervezett bekerítése, lezárása miatt kirobbant harc. A civil szervezeti háttérrel és támogatással rendelkező debreceni önkormányzati képviselők, Gondola Zsolt és Karácsonyi György csütörtökön újra sajtótájékoztatót tartottak, ahol közölték: a Kósa Lajos polgármester és a Fidesz által irányított városvezetés a nyilatkozataikban súlyos, frontális támadást indítottak a helyi civil szervezetek ellen, ami azért érthetetlen, mert habár az új kormánypárt folyton az emberek véleményére hivatkozik, a köztulajdonban lévő Nagyerdőn tervezett beruházásba nem engednek érdemi beleszólást.

Hatalmas felháborodást keltett debreceni civil szervezetek körében, hogy a fideszes többségű önkormányzat a május 31-i közgyűlésen a napirendjére tűzte azt a javaslatot, miszerint a Nagyerdő Parkerdőnek nevezett részéből elkerítenek egy 1,8 hektáros területet, és azt a Debreceni Gyógyfürdő Kft. ingyenes hasznosításába kívánják adni. Az előterjesztést a debreceni közgyűlés parázs hangulatú vita után elfogadta.

Gondola Zsolt és Karácsonyi György önkormányzati képviselők a csütörtöki sajtótájékoztatójukon egyebek mellett azt kifogásolták, hogy a fideszes városvezetők a május 31-i közgyűlésen szerintük olyan minősíthetetlen hangon beszéltek a civil szervezetekről, mintha azok Debrecen ellenségei és a fejlődés gátjai lennének. (Pajna Zoltán alpolgármester többek között azt mondta: egy civilnek mondott mozgalom akarja meghatározni, milyen fejlesztések legyenek Debrecenben; vannak olyan civil szervezetek, amelyek nem a debreceniek érdekeit veszik figyelembe. Kósa Lajos polgármester pedig úgy fogalmazott: sokféle szervezet van, s vannak, amelyek magukat civil szervezetnek álcázva akarnak megvalósítani személyes vagy politikai érdekeket.)

A civil szervezetek által támogatott képviselők szerint elfogadhatatlan, hogy a városvezetés ezen ügy kapcsán minősíti a civileket, mert a Nagyerdőn tervezett beruházás ügye nem a civilek minősítéséről, hanem a köztulajdonban lévő park sorsáról szól.

Hozzátették: nem a fürdő vagy a Parkerdő fejlesztésének szükségességét vitatják, hanem a városvezetés eljárását, szerintük ugyanis Kósa Lajosék az ígéretük ellenére nem egyeztetnek, hanem diktálnak. Gondola Zsolt azt mondta: ha a Fidesz komolyan gondolja, hogy a közügyekről konzultálni kell az emberekkel, akkor arról is meg kellene kérdezni a helyi polgárokat, hogy szeretnék-e, ha lezárnák előlük Debrecen legkedveltebb kirándulóhelyének egy részét. Arra az újságírói felvetésre, hogy a lezárni kívánt területre a tervek szerint nappal, strandszezonon kívül be lehetne menni, Gondola Zsolt azt válaszolta: ebben a kérdésben egymásnak homlokegyenest ellentmondó nyilatkozatok hangzottak el a városvezetés részéről, amelyeknek egy részét még a május 31-i debreceni közgyűlésen elfogadott előterjesztés sem tartalmazta. 

Az elhangzottakra reagálva Pajna Zoltán, Debrecen gazdasági ügyekért felelős alpolgármestere megkeresésünkre azt mondta: a városvezetés azon ígérete, miszerint egyeztetnek a civilekkel, nem a szóban forgó beruházásra, hanem a Nagyerdő szabályozási tervére vonatkozott, ám ez utóbbi ügyben csak akkor kezdődhetnek majd el a megbeszélések, ha elkészül az ehhez szükséges környezeti hatástanulmány. De a Parkerdő lekerítésével kapcsolatban is voltak egyeztetések - tette hozzá -, például a Nagyerdőért Összefogás vezetője, Párkányiné Molnár Ibolya az elmúlt hónapokban mintegy tízszer járt benn ez ügyben a polgármesteri hivatalban, többek között az ő irodájában is. Pajna Zoltán elmondta: a civilek ügyesen összemossák a fürdőfejlesztés és a szabályozási terv módosítását, ezáltal a sajtóban nyilatkozatháború alakult ki, aminek a civilek szempontjából szerinte az lehet a haszna, hogy közelednek az önkormányzati választások, és így akarják pozícionálni magukat. Pajna Zoltán közölte: az igazsághoz hozzátartozik az is, hogy hiába nevezik egyesek a Nagyerdőért Összefogást egyesületnek, az nem egyesület, ilyen nevű civil egyesület ugyanis nem létezik, nincs bejegyezve.

 

 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.