Kósa Lajos: Brüsszelben elgurult a gyógyszer
A válság kitörése óta eltelt időszakban bebizonyosodott, hogy Magyarországnál sokkal rosszabb helyzetű országok is vannak az eurózónán belül, ha az államháztartási egyenleget és az államadósságot vizsgáljuk – mondta az M1 Ma reggel című műsorában az MTA Világgazdasági Kutatóintézetének kutatási igazgatója.
Rácz Margit szerint a probléma az, hogy olyan elemek vannak a költségvetés bevételi és kiadási oldalán, amelyek az Európai Unió szerint nem fenntarthatóak. A kormány olyan adókkal számol, amelyekről megígérte, hogy kivezeti, ezeket pedig valamilyen módon pótolni kell majd – tette hozzá a szakértő.
Kifejtette: a brüsszeli jelentés egyik legfontosabb eleme, hogy az európai növekedés ütemét is vizsgálja. A gazdaság az elmúlt években a legtöbb országban zsugorodott, kicsit markánsabb fellendülés pedig csak 2014-től jöhet – jegyezte meg a kutatási igazgató. Kiemelte: ha nincs növekedés, akkor az nemcsak Magyarországon, hanem a világon mindenütt rossz hatással van a költségvetési egyenlegre.
Brüsszel úgy gondolja, hogy a 2013-as költségvetésben beállított gazdasági növekedési ütem túlzó, ezért állítja az Európai Unió, hogy Magyarország nem tudja majd tartani a 3 százalékos hiánycélt 2014-ben – mutatott rá Rácz Margit.
A 2011-es, az idei és a jövő évi teljesítménynek köszönhetően ugyanakkor elképzelhető, hogy az ország kikerül a túlzottdeficit-eljárás alól, azt azonban nem szabad elfelejteni: a növekedési kilátások rosszak, a problémás adóbevételek miatt pedig van alapja az unió 2014-re vonatkozó becslésének – mondta az MTA Világgazdasági Kutatóintézetének kutatási igazgatója a Ma reggelben.
Jobban állt az Európai Uniónak, amikor az uborkák görbületével foglalkoztak – jelentette ki Kósa Lajos a Ma reggelben, aki a fentiekkel összefüggésben úgy fogalmazott, hogy "elgurult a gyógyszer". A Fidesz alelnöke az országjelentés 2014-re vonatkozó becsléseit ahhoz hasonlította, mint amikor egy diák még el sem hangzott feleletét értékelik rosszul.
„Az unió annyi mindent eljátszott már velünk” – közölte a politikus, példaként említve, hogy Olli Rehn pénzügyi biztos elődje, Joaquín Almunia „végigasszisztálta a Gyurcsány-kormány hazudozását, azt mondta, hogy minden rendben van a magyar költségvetéssel. Ezek után, a magyarok szempontjából milyen arca van az Európai Uniónak?" – tette fel a kérdést Kósa Lajos, megjegyezve: be kellett volna ismerniük, hogy hibáztak.
A válság miatt jelenleg nagyon rosszak a kilátások, a brüsszeli bürokrácia legfontosabb ügye ebben az időszakban ennek ellenére az, hogy 5 százalékkal növeljék a bürokraták fizetését, így terjesztették be a költségvetést – hangsúlyozta a Fidesz alelnöke, hozzátéve: eközben Görögországot például megszorításokra kötelezik. „Megáll az ember esze” – fogalmazott Kósa Lajos a Ma reggelben.