Kósa: a végét járja az önkormányzati rendszer
A végét járja a jelenlegi önkormányzati rendszer,"nincs már benne négy év, sőt kettő se, nagyon markánsan át kell alakítani" - mondta az Indexnek adott interjúban Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke, Debrecen polgármestere.
Az interjúban a politikus arról is beszél, hogy a Fidesz felére csökkentené a parlamenti képviselők létszámát, és mérsékelné az önkormányzati politikusok számát is. Azt, hogy mennyivel, Kósa szerint "nehéz egy általános számmal megmondani, mert 3200 darab, különböző méretű önkormányzat van az országban, Budapesttől Simáig. Egy négyfős falusi önkormányzatot megfelezni, annak nem sok értelme van, mert ha az egyikük beteg, akkor működésképtelen lesz a testület. Budapesten viszont nyilvánvalóan túl sok a képviselő, de még a debreceni feladatokat is el lehetne látni kisebb létszámmal".
Debrecen polgármestere szerint rosszul vannak felosztva az önkormányzati hatáskörök. "Berettyóújfalu, például, megteheti, hogy olyan intézményeket, amelyeket már nem tud fenntartani, lead a megyének. Egy megyei jogú város nem járhat el így." Komoly bajnak tartja, hogy az ország területi besorolásánál jelenleg tíz közigazgatási szint van, "amikor öt is elég lenne".
Kósa szerint az ország hét régióra osztása felesleges. Mint az intejúban fogalmaz, "én ezt az egész régiós vircsaftot nem tartom sokra, nincs is rá szükség. A valóságban nincs ember, aki észak-alföldinek azonosítja magát, ilyen identitás nincs. Más EU-s országok is kitűnően megvannak a megyei felosztással. Azon viszont már érdemes gondolkodni, hogy a megyék közti nagyságrendbeli különbségeken lehet-e valamit igazítani. Nógrád megye például lélekszámát tekintve mindössze akkora, mint Debrecen".
A kistérségi önkormányzati társulások jövőjéről is komolyan el lehet gondolkodni, hiszen ezek kormányzati kényszer hatására jöttek létre, de létezésük értelme Kósa szerint "fölöttébb kérdéses".
A következő kormánynak le kell ülnie a főváros és a kerületek vezetésével, "de nem lehet azt mondani, hogy kerületek, coki!, vagy főváros, coki!" A fideszes politikus szerint "sok működő rendszerből lehet ihletet meríteni, az egyes városrészek nagyfokú önállóságától a city koncepcióig".
A szakigazgatási szervek számát is csökkentené a Fidesz. Mint az interjúban Kósa kitér rá, 49 építésügyi szakhatóság van, pedig kettő is elég volna. A fogyasztóvédelmi hatásköröket sem kellene három-négy szervezetre széttelepíteni. Több mint háromszáz olyan szervezet van az országban, amelyik a központi államigazgatáshoz kapcsolódóan lát el országos hatásköröket. "Őrület! Elég lenne negyven." - mondja erről Kósa.