Kormányzati negyed: ügyészségi nyomozás
A kormányzati negyed építéséről 2006 decemberében döntött a Gyurcsány-kabinet. Bár a helyszín kiválasztását célzó pályázaton nagy volt a tülekedés, a kormány végül anélkül döntött a Nyugati pályaudvar mögötti terület mellett, hogy bárki is belenézett volna a MÁV ingatlan-nyilvántartásába. Ez a mulasztás megpecsételte a projekt sorsát. A 2009 májusára kitűzött átadási határidőt ugyanis tiszta tulajdonviszonyokkal is nehéz lett volna tartani, ám a széljegyek hálójában gyakorlatilag lehetetlenné vált. A beruházás finanszírozási módjáról szóló döntés még csak néhány napot csúszott, a nemzetközi építészeti pályázatot viszont már egy hónappal később írták ki a tervezettnél.
Az építészeti tervek körüli szakmai disputát, majd a beruházó tender körüli találgatásokat szinte elnyomta a terület rendezésében érintett önkormányzatok alkudozása. Az ajánlattevők tábora rohamosan fogyatkozott. Végső ajánlatot végül csak a KÉSZ vezette konzorcium tett. A kormány februárban leállította a projektet.
- Őrizzenek meg minden számlát és szerződést, mert mindegyiket alaposan megvizsgáljuk - figyelmeztette a kormánypártot a projektet mindvégig ellenző Fidesz. A kormány ígéretet tett az elszámolásra. A feladattal a Pénzügyminisztériumot bízta meg, ám a tárca az időközben a KVI örökébe lépő MNV Zrt. hatáskörébe utalta a munkát. A júniusi határidőre csak a tervezet készült el. De már ebből is kiderült, hogy az állami légvárépítés 9,152 milliárd forintba került.
A Nyugati pályaudvar mögötti MÁV-területet 8,52 milliárd forintért vették meg. További 533 millió forintot pályázatok lebonyolítására, a szakértői és ügyvédi díjakra, valamint a dologi kiadásokra költöttek, míg személyi költségekre, munkabérre százmillió forintot fizettek ki. A projekt lezárása 301 millió forintot emésztett fel.
Az MNV Zrt. már a beszámoló tervezetében jelezte, hogy több szerződés összegét, illetve a teljesítés mértékét is vitathatónak találja. A PM azonban semmi kivetnivalót nem talált, sőt jó befektetésnek ítélte a projektet. Az alig néhány hónap múlva napvilágot látott ÁSZ-jelentés viszont az előző évi - 2007-es - költségvetés teljesüléséről szóló jelentésében már 63,8 millió forint eltérést talált a PM és az ÁSZ adatsorai között.