Korhűen pompázik a Kós Károly tér
Mint arról már beszámoltunk, a főtér rekonstrukciója február elején kezdődött. A XIX. kerület a helyi közösséggel karöltve valósította meg évek óta dédelgetett tervét: a Wekerle-telepi Munkás Szent József Plébániával és a Wekerlei Társaskör Egyesülettel konzorciumot alakított, hogy jelentős külső támogatással felújíthassák a városrész központját, a Kós Károly teret és annak környékét, fontosabb intézményeit. Ennek érdekében még 2008 júniusában európai uniós pályázatot nyújtottak be Wekerle, ahol értéket őriz az idő címmel, melyen összesen mintegy 714 millió forintot nyertek el. Ezt az összeget Kispest további mintegy kétszázmillió forinttal toldotta meg saját erőből.
Az uniós támogatási szerződést idén januárban írta alá Bajnai Gordon volt miniszterelnök jelenlétében a kerület polgármestere, Gajda Péter és a pályázatban közreműködő szervezet, a Pro Régió Ügynökség ügyvezető igazgatója, Lukovich Tamás. (A kispestiek akkor emlékeztettek arra, a kerületben a rendszerváltás óta nem járt kormányfő hivatalos látogatáson, ezért a projektnek ez külön rangot adott.) A kivitelezés februárban indult, és a terveknek megfelelően szeptemberre befejeződött. A program négy kiemelt fejlesztési területet tartalmazott tehát: a Kós Károly tér teljes átalakítását, a Wekerlei Gyermekház felújítását és tetőterének beépítését, a Wekerle-telepi Munkás Szent József-templom homlokzatának felújítását, valamint a Gutenberg téri piac árusítópavilonjainak teljes cseréjét.
Megújult a Kós Károly teret övező járda és kerítés, a parkban és a téren kandelábereket helyeztek ki. A Wekerle-szobor környékén kis teret alakítottak ki szökőkúttal. Kicserélték a parkbútorokat, térfigyelő-kamerákat szereltek fel. A kisgyerekek játszóterét korszerűsítették, a szánkózódombba pedig nyilvános mosdót építettek. A tér szemben lévő részén új játszóteret és műfüves focipályát építettek a nagyobb gyerekek számára. Az Életfa tere mellett Kós Károly elképzelései szerint valósult meg a Zenepavilon. A tér teljes zöldfelülete megújult anélkül, hogy mérete csökkent volna. Díszvilágítást kapott a Kós-kapu, a szökőkút, a Kós-szobor, illetve a körülötte lévő kisplasztikák és a Wekerle-szobor.
A tér felújításán túl már korábban kicserélték a Gutenberg téri piac elárusító pavilonjait, és elkészült a Wekerlei Gyermekház, valamint a Munkás Szent József templom homlokzatának felújítása is. A teljes beruházás most a Kós Károly tér rekonstrukciójával ért véget. Ez utóbbi korhű felújítása önmagában több mint ötszázmillió forintba került, hiszen az eredeti, száz esztendővel ezelőtti tervek alapján állították helyre.
A polgármester lapunknak korábban elmondta, az önkormányzat már a ciklus elején szerette volna elindítani a beruházást, 2007-ben a tervezés is megkezdődött, ám a hatósági engedélyezés hosszú időt vett igénybe. Az ötlet, hogy visszaadják a tér korabeli hangulatát, külső megjelenését, elnyerte az ott élők tetszését is, akik elejétől támogatják a programot. A tér megújítása a faápolási munkákkal indult február elején, ezzel párhuzamosan április végéig felújították a Hungária úti fasort, esztétikus, egységes utcakép teremtettek a Kós Károly tér és a Határ út közötti szakaszon. A 103 beteg fa kivágása után összesen 438 új fát ültettek el a környéken.
A Wekerlei Gyermekház bővítése, felújítása is kiemelt része volt a programnak, az intézmény ugyanis Kispest talán legkedveltebb, leglátogatottabb és egyik legfontosabb kulturális központja. Évente sok ezren fordulnak meg benne, a kicsinyeknek és a családoknak is számos programot kínálnak. A tetőtér beépítésével, egy új teremmel, s az épület teljes akadálymentesítésével igazodnak a kor igényeihez. A Wekerle-telepi Munkás Szent József templom homlokzatának felújításával újra teljes pompájában ragyog az imaház.
A Gutenberg téri piac is nagyjából százesztendős; a néhány évtizede épült pavilonsort mostantól korhűekkel váltották fel, visszavarázsolandó Wekerle-arculatot. Az új pavilonsor is a múlt századelő hangulatát idézi.
Múltra néző ablakok
A Wekerle-telepi lakások tulajdonosai, használói, illetve haszonélvezői még szeptember 15-ig pályázhatnak a fa nyílászárók eredetivel megegyező felújítására vagy cseréjére. A bruttó tízmillió forintos, lakásonként legfeljebb 300 ezres keretet a kispesti önkormányzat biztosítja. A támogatás célja, hogy a tulajdonosok, illetőleg használók a lakás bármely homlokzati falán lévő, az eredetivel megegyező rajzolatú, korszerű fa nyílászárókat építsenek be. A vissza nem térítendő támogatás a Norvég Civil Támogatási Alap által finanszírozott és a Wekerlei Társaskör Egyesület által készített típustervek felhasználásával készülő ablakszerkezetekre jár. Az önkormányzat a támogatást utólag, az építésügyi hatóság igazolása, vagy a használatbavételi engedélyről szóló határozat alapján fizeti ki.