Kórházi fazonigazítás
Mintegy 28 gazdasági (korlátolt felelősségű vagy zártkörű részvénytársasági) formában működő intézmény működtetési formáját kellene mintegy alig másfél hónap alatt átalakítani. Köztük a nyíregyházi, a debreceni városi, az egri, a tapolcai, a szigetvári, a siklósi, az oroszlányi, a miskolci városi, a körmendi, a komlói, a jászberényi, a hévízi, a hatvani, a dorogi, a dombóvári, a ceglédi, a Veszprém megyei kórházat, valamint a szabolcsi holdingba tartozó intézményeket. Lapunk úgy tudja: az érintett társaságok úgynevezett vállalkozó közintézményi státuszt kapnak, dolgozóik közalkalmazottakká válnak. Ez egyben azt is jelenti, hogy újabb hatezres körrel bővül a közalkalmazotti létszám.
Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke, aki egyben az egyik érintett kórház, a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórház Nonprofit Zrt. főigazgatója is azt mondja: a változással előny lehet, hogy egységes szerkezetű kórházstruktúra alakul ki, végre megszabadulnak az iparűzési adótól, valamint a nyereségadótól. Megszűnhetnek azok a hátrányok is, amelyek a nem szektorsemleges finanszírozásából adódtak, hogy például a tavalyi béremelésből a gazdasági társasági formában működő egészségügyi intézmények dolgozói egyszerűen kimaradtak.
Ugyanakkor az átalakításnak lesznek költségei, illetve van időigénye is. A kórházszövetség elnöke szerint kétséges, hogy az átalakulás április elejéig megtörténhet, ehhez minimálisan három hónapra lenne szükség. Gazdasági társaságot megszüntetni végelszámolással vagy felszámolással lehet. Várhatóan a kórházak esetében a végelszámolási forma lehet az eljárás, mert a felszámolást fizetésképtelen cégek esetében szokás alkalmazni. Megjegyezte: a helyzet így sem könnyebb, mert a végelszámoláskor is rendezni kell az adósságokat. Becslése szerint a kórházi adósságállomány 20-25 százaléka a gazdasági formában működő érintett intézményeknél halmozódott fel, ez az összeg körülbelül 8-10 milliárd forint lehet.
Rácz felhívta a figyelmet arra, hogy a gazdasági társaság megszüntetését be kell jelenteni a cégbíróságon, értesíteni kell a hitelezőket, és a felszámolás előtt legalább harminc nappal nyilatkoztatni a dolgozókat, akarnak-e itt dolgozni az új feltételek mellett is. Szintén milliárdos költsége lehet azoknak felmondani, akik nem akarnak újra közalkalmazottak lenni. Az előzetes felmérés szerint csak a veszprémi kórházban mintegy 100 ilyen dolgozó van, alkalmazásuk felszámolására 100 millió forintra lenne szükség.