Lemondott a bohócforradalom szervezője

Lemondott szakszervezeti vezetői tisztségéről és távozik a honvédség hivatásos állományából a „bohócforradalom” egyik szervezője, a Magyar Szolidaritás Mozgalom társalapítója, Kónya Péter. Kérdésünkre kijelentette: „elszakadt a cérna”.

Lemondott tisztéről a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének (FRDÉSZ) elnöke. Kónya Péter alezredes ezzel kezdeményezte a honvédség vezérkari főnökénél hivatásos szolgálati viszonya megszüntetését. A szakszervezeti vezető a korábbi rendvédelmi tüntetések, illetve a „bohócforradalom” egyik szervezőjeként vált országosan ismertté.

„Katonaként arra tettem esküt, hogy megvédem az állampolgárok jogait, ugyanakkor sem katonaként, sem érdekvédőként nem tudtam megakadályozni, hogy a saját jogainkat elveszítsük” – indokolta döntését közleményében Kónya. Hozzátette: a szolgálati törvény változásai miatt már nem is lenne lehetősége, hogy érdekvédőként „tisztességesen, következetesen” dolgozzék.

Kérdésünkre a távozó elnök kijelentette: a hivatásosok körében működő szakszervezetek mozgástere rendkívüli módon beszűkül – szerepüket nagyrészt kamarák veszik át, amelyekbe minden hivatásosnak be kell majd lépnie –, és döntésében az is szerepet játszott, hogy a fegyveres és rendvédelmi érdekképviseletek között tavasszal kialakult egység megszűnt.

Az pedig, hogy a szolgálati törvény előkészítésére, illetve a nyugdíjrendszer átalakítására nem tudtak semmilyen érdemi hatással lenni, Kónya szerint óriási kudarc, s ezért őt is felelősség terheli, s „mindenkinek tudnia kell, mikor kell felállni”. Egyébként a „cérna ott szakadt el végleg”, amikor a Kossuth térre tervezett tüntetésüket – nyilván felsőbb utasításra – betiltották – tette hozzá.

Kónya – és egy másik egyenruhás érdekvédő, Árok Kornél, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének elnöke – már korábban is szűknek találta a fegyveres érdekképviseleti szervezetek kínálta lehetőségeket. Így mindketten vezető szerepet vállaltak a számos ágazati szakszervezetet és civil szerveződést tömörítő akcióegység létrehozásában, majd a D-Day elnevezésű akciósorozat megszervezésében, s ugyancsak közösen vettek részt a Magyar Szolidaritás Mozgalom létrehozásában.

A D-Day csúcspontja október 1-jén egy körülbelül harmincezres nagygyűlés volt, s azon a Kossuth téri demonstráción jelentette be Kónya a Szolidaritás megalakulását. Ez a tüntetés szervezésében közreműködő szakszervezeti vezetőket is váratlanul érte – a rendezvény előkészítésében a Magyar Szakszervezetek Szövetségének meghatározó szerepe volt –, s megütközésüknek utóbb hangot is adtak.

Felvetésünkre Kónya nem is vitatta, hogy mindezek után valószínűleg nem maradhatott volna ebben a pozícióban. Már a „bohócforradalom” után méltatlansági eljárást akartak vele szemben kezdeményezni – amit végül nem folytattak le –, és ismeretei szerint - többek között a Szolidaritásban vállalt szerepe miatt - most újabb eljárásokat készítenek elő.

Cáfolta ugyanakkor, hogy politikai szerepet vállalna – a leszerelése után három évig nem is indulhatna képviselőjelöltként –, mert a Szolidaritás társelnökeként dolgozik tovább. Ez széles összefogáson alapuló civil mozgalom, amely a demokráciát, az állampolgárok jogait és érdekeit kívánja megvédeni, és nem kíván párttá alakulni – hangsúlyozta Kónya. Ha másként döntenének, azzal szerinte becsapnák azt a sok ezer embert, aki csatlakozott hozzájuk.

A civil jelleg megőrzését azért is fontosnak tartják – emelte ki Kónya –, mert mára nyilvánvalóvá vált, hogy a szakszervezetek sem képviselik a tagjaikat. Szerinte a munka törvénykönyve kapcsán a napokban kötött alku is jól mutatja, hogy az érdekképviseletek vezetői hajlandók eladni az embereket, ha maguknak ki tudnak csikarni némi kedvezményt.

A Szolidaritás legutóbb múlt szombaton vonult az utcára, amikor csatlakoztak a szakszervezetek, majd az Egymillióan a sajtószabadságért csoport által meghirdetett tüntetéshez. Ezekre az eseményekre legfeljebb öt-hatszáz főt tudtak mozgósítani, ami nem túl sok. Ezzel kapcsolatban Kónya elismerte: a legtöbb ember apolitikus, s még mindig hinni akarja, hogy a jelenlegi kormány jó irányba vezeti az országot. Szerinte azonban legkésőbb tavaszig elfogy a türelem, ám azt már nem árulta el, hogy erre milyen módon készülnek fel.

Kónya egyelőre arról sem kívánt beszélni, hogy miként képzeli el a jövőt. A 25 szolgálati éve után hét hónap felmentési időre számíthat, így kap némi haladékot. Egyébként a Szolidaritásnál már négy munkanélküli aktivista dolgozik – fűzte hozzá.

Megkerestük Árok Kornélt is, aki maga ugyancsak hivatásosként szolgál. Arra a kérdésünkre, hogy készül-e hasonló döntésre, csupán annyit mondott: egyelőre gondolkodik rajta, hogy jövő januárban felesküdjék-e az új alaptörvényre.

Árok Kornél, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének és Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének elnöke szavazás után
Budapest, 2011. június 16. Bohócsipkás és jelmezbe öltözött katonák, tűzoltók és rendőrök gyülekeznek az Alkotmány utcában, ahova déltől "bohócforradalmat" hirdetett két szakszervezeti vezető. Délután négy szakszervezeti szövetség is utcára vonul, autós figyelemfelhívó demonstrációt tartanak tizenöt megyeszékhelyen, négy megyeközpontban pedig tüntetések lesznek
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.