Konfuciusz Intézet nyílhat ősszel a szegedi egyetemen is
A szegediek korábban megszerezték már a Sanghaji Nemzetközi Tanulmányok Egyetemének szükséges támogatását, jelenleg pedig a végleges együttműködés részleteiről egyeztetnek. Arról, hogy elhárult minden technikai akadály a szegedi intézet megalapítása elől, a Délmagyarország című lap számolt be először.
A megyei hírlap emlékeztetett, hogy Botka László, Szeged szocialista polgármestere korábban hangsúlyozta: a kínai befektetők számára különleges bizalmi tőkét jelent, ha egy városban Konfuciusz Intézet is működik; ezért nagy jelentőségű ez az együttműködés. Az intézet létrejöttében nagy szerepe volt Ujhelyi Istvánnak, illetve a szocialista politikus aktív kínai kapcsolatainak.
Dömötör Máté, a Szegedi Tudományegyetem – jelenleg egy nemzetközi konferencia miatt épp Kínában tartózkodó – főtitkára a Népszabadság helyszínen lévő tudósítójának megerősítette, hogy a kínai fél a napokban aláírta az együttműködési megállapodást, annak hiteles példánya meg is érkezett a tanintézményhez, így megkezdődhetnek a technikai és szervezési munkálatok.
Dömötör Máté lapunknak a kínai HangZhouban hozzátette: miután Magyarországon ez lesz a második ilyen intézmény (az eddigi egyetlen a budapesti ELTE keretein belül működött), így az esemény nemcsak Szegednek, de az egész régiónak is jelentős előnyöket hozhat majd.
Úgy tudjuk, hogy a szegedi Konfuciusz Intézet a kínai–magyar gazdasági kapcsolatok megerősítésében érdekelt üzleti szféra képviselői számára is nyelvi kurzusokat kínál majd.
Dömötör Máté hangsúlyozta: az előkészítés már régóta zajlik, az intézmény várhatóan ősszel nyithatja meg kapuit. A későbbi finanszírozását a kínai partnerek és a szegedi egyetem közösen vállalják, ennek arányairól és részleteiről azonban egyelőre nincs végleges megállapodás.