Költségvetési puccs Szegeden
Információink szerint az intézményvezetőkre bízták, hogy konkrétan milyen forrásból teremtik elő az iskolánként 20-40 millió forintos csökkentést. Híreink szerint kikötötték, hogy a dologi kiadások nem csökkenthetők, és elbocsátani sem lehet senkit, mert nincs pénz a végkielégítésre. Úgy hallottuk: közölték, hogy amennyiben az igazgatók nem tesznek még aznap délután 3 óráig javaslatot, hogy miből kívánják megtakarítani a pénzt, akkor a tantestületük nem kapja meg a fizetését.
Híreink szerint olyan személyi kifizetéseket – osztályfőnöki pótlék, túlóradíj stb. – lehet már csak elvonni az iskoláktól, amelyek kifizetését törvény írja elő. Az iskolaigazgatók érdeklődésünkre nem mertek nyilatkozni. Papp Jánosné, a Pedagógusok Szakszervezetének szegedi elnöke a Népszabadság szegedi tudósítójától értesült a történtekről, és először nem akarta elhinni, mondván, hogy ilyen intézkedésekről kötelező értesíteni a szakszervezetet. Ugyancsak nem nyilatkozott a szegedi polgármesteri hivatal oktatási irodájának vezetője, Kardos János sem.
Annyit sikerült megtudnunk, hogy szerdán ülést tartott a szegedi képviselő-testület pénzügyi bizottsága. A bizottságban – miként a testületben is – jobboldali többség van. A költségvetést Botka László polgármester terjeszti elő. Előkészítése során nincs egyeztetés a szocialista polgármester és apparátusa, illetve a jobboldali többség között. A szerdán beterjesztett adatok alapján 8,1 milliárd forintos hiány mutatkozik a költségvetés tervezetében. A megszorítások miatt jóval kevesebb állami forrás érkezik a szegedi önkormányzathoz, és az önkormányzati vállalatok is több költséggel, kevesebb bevétellel működnek.
A pénzügyi bizottság visszadobta a polgármesternek a költségvetés tervezetét azzal, hogy az új államháztartási törvény szerint nem lehet veszteséges költségvetést elfogadni, ezért legkésőbb február 3-áig faragja le a több mint 8 milliárd forintos hiányt. A szegedi iskolákat az állam, illetve képviseletében a megyei kormányhivatal 2013. január 1-jével veszi át.
Botka Lászlót nem sikerült elérnünk. Érdeklődésünkre, lehet-e a megfélemlített iskolavezetőket arra kényszeríteni, hogy önkéntes felajánlás alapján, törvénysértő eszközökkel fizetéscsökkentést hajtsanak végre a tantestületben, Vécsey Ágnes városházi szóvivő közölte: a költségvetés tervezésének időszakában semmilyen információt nem kívánnak kommentálni.