Kocsis Máté sikeresen megvédte a rendőrség tekintélyét
Az életellenes bűncselekmények felderítési aránya 85 százalék – hívta fel a figyelmet a rendészeti bizottság elnöke. Valamennyi parlamenti párt egyetértett azzal, hogy a szigethalmi késelés és az ózdi gyilkosság ügyében is megfelelően végezte munkáját a rendőrség – mondta az M1 Ma reggel című műsorában Kocsis Máté, a honvédelmi és rendészeti bizottság elnöke.
Kifejtette: épp azért hívták össze múlt hétre a testület ülését, mert ennek ellenkezője "hatotta át a közbeszédet" az elmúlt időszak bestiális bűncselekményeivel kapcsolatban. A Jobbiktól a DK-ig egyöntetű a vélemény, hogy a rendőrség pontosan, jól és hatékonyan végezte a munkáját – hangsúlyozta.
Kocsis Máté kérdésre válaszolva abnormális dolognak nevezte, hogy fiatalok késsel indulnak szórakozni, ezt azonban – tette hozzá – "nem rendészeti szempontból kell vizsgálni”.
A rendészeti bizottság elnöke felidézte: a 2010 óta elfogadott törvénymódosítások, a rendőrség megerősítése nyomán ma már jóval hatékonyabb a bűnüldözés, mint korábban. Ez ügyben "nem érheti szó a ház elejét” – fogalmazott, hangsúlyozva: a rendőrség és a kormányzat feladata, hogy szigorú büntetőjogi szabályozással, hatékony bűnüldözéssel és felderítéssel mihamarabb kézre kerítse az elkövetőket, bűn ne maradjon büntetlenül. Az életellenes bűncselekmények felderítési aránya 85 százalék, ez példátlanul magas szám – jegyezte meg.
Kocsis Máté szerint a szigorúbb Btk.-nak van elrettentő ereje, abban azonban még van tennivaló, hogy az kellően ismert is legyen, „beszélni kell róla, de még inkább alkalmazni” – tette hozzá.
Kocsis Máté korábban még azt mondta, azért hívja össze a testület ülését, hogy „megvitassák és további válaszokat adjanak az olyan bűncselekmények visszaszorításának kérdésére, mint amilyen az újévi szigethalmi késelés” vagy a későbbi ózdi gyilkosság.
Kocsis Máté régi terve válik most valóra: végre kibeszéltetheti a szakbizottságban a rendőrség helyzetét – írtuk a bizottsági ülés előtt. Józsefváros fideszes polgármestereként, úgymond, számtalanszor látta és tapasztalta, hogy bizonyos bűnözői csoportokkal szemben a helyi rendőrség tehetetlen, vagy – ahogyan elmondása szerint egy alkalommal az általa megszólított rendőrök fogalmaztak – sokszor a nyilvánvaló jogsértésekkel szemben sem tehetnek többet és mást, mint hogy „jó erősen megmarkolják a gumibotjukat és továbbsétálnak”.
Több befolyásos fideszes politikusról köztudott – írtuk akkor –, hogy bárkit szívesebben látnának a belügyminiszteri székben, mint Pintér Sándort. Legendákat hallani például Pintér és Navracsics Tibor vagy Pintér és Lázár János ellentétéről. Azonban nem csak ők ketten „szabadulnának” a belügyértől, aki viszont mintha csak nem is hallaná az üzeneteket.
Nyilvánvaló azonban, mire megy ki a játék – mondta akkor Juhász Ferenc, a bizottság szocialista tagja: a két brutális ügy apropóján a kormánytöbbség elmondatja majd a BM illetékeseivel, hogy milyen sikereket értek el a bűnözéssel szemben, majd az elmúlt napok gyakorlatát követve gyilkosoznak még egy kicsit. Azaz Kocsis Máté megismétli, hogy aki Bayer Zsolt Magyar Hírlapban megjelent „cigányozós” írását bírálni meri, „a gyilkosok pártján áll”.
Annyiban Juhásznak igaza is volt, ha Hatala József országos főkapitányon múlik a dolog, a bizottság ülése fél óráig sem tart. Ő ugyanis a két konkrét bűncselekmény kapcsán igen röviden válaszolt: mindkét esetben órákon belül elfogták a tetteseket.
Kocsis Máté csak ezt követően tisztázta, hogy a rendkívüli bizottság ülés legfőbb célja valójában a rendőrség tekintélyének védelme. Azt mondta, „a rendőrség társadalmi megítélése nem játék”, s ha valakinek, a honvédelmi és rendészeti bizottságnak kötelessége kiállni a testület mellett, különösen akkor, ha ilyen hatékonyan dolgoznak, mint azt az év elején közfelháborodást okozó ügyekben tették.