Kocsis Máté: Nem jutott eszünkbe a vaníliás karika
A Fidesz elutasítja az erőszakot, a vandalizmust, a kormánypárt a tárgyalás híve, amúgy pedig politikai megmozdulásnak tekintik a történteket – így összegezhető Kocsis Máté reakciója a vasárnap esti, a Fidesz-székház megdobálásával zárult, internetadó elleni demonstrációról. A kormánypárt kommunikációs igazgatója nehezményezte: épp akkor rongálták meg a párt székházát, amikor a Fidesz azon dolgozott, hogy megnyugtatóan rendezze a netadó ügyét.
Jaj, de kár
A Fidesz székháza elé hirdetett sajtótájékoztatót hétfő délelőttre Kocsis Máté, a kormánypárt kommunikációs igazgatója. Így a sajtó képviselőinek lehetőségük nyílt arra, hogy alaposan szemrevételezzék az épületet, amelyet többen is számítástechnikai alkatrészekkel dobáltak meg az internetadó elleni vasárnap esti demonstráció végén. Az épület több ablaka betört, redőnyöket zúztak be, a kerítést egy húszméteres szakaszon kidöntötték, itt-ott pedig a homlokzat is megsérült. Ezzel együtt első pillantásra túlzónak tetszik Kocsis Máté becslése: szerinte tízmilliós nagyságrendű lehet a kár.
Használt kütyükkel szemetelték tele a székház udvarát Reviczky Zsolt / Népszabadság |
A Fidesz nyitott minden vitára, a vandalizmus és az erőszak azonban semmilyen vitának nem lehet elrendezési módja – jelentette ki a kommunikációs igazgató, aki szerint ezt jelzi az is, hogy már a tüntetés estéjén világossá tették: még hétfőn módosító indítványt nyújtanak be, kezdeményezik, hogy az internetadó maximum havi 700 forint lehessen, és azt a szolgáltatók ne háríthassák át az előfizetőkre. Nehezményezte: épp akkor rongálták meg a párt székházát, amikor a Fidesz azon dolgozott, hogy megnyugtatóan rendezze a netadó ügyét.
Tudjuk, kik
Kocsis Máté – aki sajtótájékoztatója során igyekezett főként a székház elleni támadásról beszélni, a több ezer ember békés tiltakozó felvonulásáról kevesebb szót ejtett – élesen bírálta a demonstráció szervezőjét. Szerinte Gulyás Balázs nem mondott igazat akkor, amikor arról beszélt, hogy nincs semmilyen politikai szerepvállalása. Ő ugyanis „a mai napig egy józsefvárosi önkormányzati intézmény felügyelőbizottságának a tagja szocialista delegáltként" – mondta a kommunikációs igazgató, ebből azt a következtetést levonva, hogy a tüntetést nem lehet úgy beállítani, mintha az nem politikai indíttatású lett volna. Többször is leszögezte: Gulyás Balázs személyes felelőssége, hogy a rendezvény elfajulhatott.
A rendőrség fellépéséről a kormánypárti politikus azt mondta: szerinte hatékonyan léptek közbe a rendőrök, hiszen ha nem így lett volna, durvább bűncselekmények is történhettek volna. Hozzáfűzte, az épületben tartózkodtak munkatársak, akikben „joggal alakult ki félelemérzet."
Azzal kapcsolatban, hogy Demszky Gábor volt SZDSZ-es főpolgármester is jelen volt vasárnap este a Fidesz-székháznál, a fideszes politikus azt mondta: ez Demszky Gábor személyes felelősségét is jelenti, hiszen „egyfajta mértéktartást az ő részéről elvárna az ember." André Goodfriendnek, a budapesti amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivőjének az internetadó elleni tüntetésen való részvételéről Kocsis Máté úgy fogalmazott: az ügyvivőnek „szíve joga, hogy járjon-keljen a városban", de „diplomataként meglepő a jelenléte."
Karikás ostor
Késő is volt, spontán is volt – ezért sem merült fel, hogy beszéljenek a tüntetőkkel. Többek között ezt nyilatkozta lapunknak Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója a párt Lendvay utcai székházának vasárnapi "ostromával" kapcsolatban.
Kocsist azért kérdeztük, mert a székház másfél évvel ezelőtti "elfoglalásakor" – Selmeczi Gabriellával karöltve – még vaníliás karikákkal kínálták a tüntetőket (majd utóbb agresszív Bajnai-gárdistáknak bélyegezték őket). Úgy látszik, idővel békés eseménnyé szelídült emlékezetükben az akkori akció. Most már Kocsis arról beszélt, hogy a másfél évvel ezelőtti demonstráció a mostanihoz képest békés, "ilyesfajta agressziótól mentes véleménynyilvánítás volt".