Koalíciót bontott az MSZP Fehérváron az SZDSZ-szel
Egyoldalúan felmondta a városi közgyűlésben való együttműködést szolgáló koalíciót az SZDSZ-szel az MSZP Székesfehérváron - jelentette be a döntést meghozó hétfői elnökségi ülést követően újságíróknak az MSZP városi elnöke. Azért, hogy március 15-ig elfogadott költségvetése legyen a településnek, valamint a várost érintő fajsúlyos kérdésekben, nem koalíciós formában, de együtt kívánnak működni és közös álláspontot kialakítani a közgyűlésben jelenleg többséggel rendelkező polgári frakcióval - mondta Márton Roland.
Elhangzott: a liberális párttal 2002 óta fennálló, ez idáig sikeres városi koalíciós együttműködés felmondására végső soron a két párt költségvetéssel kapcsolatos eltérő álláspontja miatt került sor. Az MSZP városi elnöke kifejtette, sérelmeik nincsenek, de nem tudnak együttműködni olyan párttal, "amely nem tartja értéknek a városi közalkalmazottak munkájának és a közszolgáltatások színvonalának a megőrzését, amely veszélyezteti a panelprogram és a csatornázás folytatását". Továbbá "nem akar munkahelyeket teremteni a városi beruházások megvalósításán keresztül, s nem tartja fontosnak az útépítéseket."
Mint mondta, a költségvetés vitája során nyilvánvalóvá vált, hogy a szocialisták számára fontos és fajsúlyos kérdésekben nem egyezik a két párt álláspontja. A pénzügyi szigort és a felelős gazdálkodást az MSZP is elengedhetetlen követelménynek tartja, "de nem a város fejlődését gátló célnak, mint az SZDSZ". A közgazdaságilag indokolhatatlan megtakarításokból nem a válságból való kilábalás, hanem csak leépülés, stagnálás és lemaradás lesz - mondta Márton Roland.
Partneri viszony a polgári többséggel
Hozzátette: Székesfehérvár szocialista polgármesterét, Warvasovszky Tihamért a többség támogatja a városban, s ezt többséget kívánnák a közgyűlésben is létrehozni. A város érdeke azt szolgálja, hogy a politikán felülemelkedve megteremtsék az együttműködést a város közgyűlésében jelenleg többségben levő polgári frakcióval - mondta.
Székesfehérvár közgyűlésében 10 mandátuma van az MSZP-nek, öt az SZDSZ-nek; a Válasz nevű civilszervezet képviselője és egy független képviselő együttműködésével 17 tagból áll a polgári oldal.
Az SZDSZ a 2,4 milliárdos hitelfelvételt nehezményezi
Farkas László, az SDZSZ közgyűlési frakcióvezetője az MTI-nek elmondta: az SZDSZ továbbra sem lesz partner egy felelőtlenül, túlságosan nagy hitellel terhelt költségvetés elfogadásában. A liberálisok a költségvetési szavazásnál azért is tartózkodtak, mert túlzottnak tartják a tervezett 2,4 milliárd forintos hitelfelvételt. Szerintük ugyanis a költségvetésben vannak tartalékok, s a legfontosabb fejlesztéseket átcsoportosításokkal is meg lehet oldani - mondta.
A frakcióvezető visszautasította az MSZP vádjait, az SZDSZ ugyanis - mondta - támogatja a legfontosabb fejlesztéseket, a munkahelyek megőrzését, a panelprogram és a csatornázás folytatását, de a súlypontot a város működtetésével kapcsolatos feladatok megoldására tenné. Hozzátette: mivel a város költségvetéséből a tavalyihoz viszonyítva több milliárd forint hiányzik, nem lehet a korábbi gyakorlatot folytatni.
Első körben elutasították a büdzsét
Székesfehérvár költségvetésének tervezett főösszege a tavalyi 43 milliárd forint helyett - az iparűzési adó várható csökkenése, a központi költségvetési támogatások mérséklődése és az ingatlanértékesítési lehetőségek szűkülése miatt - 34,1 milliárd forint. Ebből mintegy 6,5 milliárdot fejlesztésekre tervezett az önkormányzat. A költségvetési javaslatot a múlt héten tárgyalta a város közgyűlése, s arra 10 igen, 18 nem és 5 tartózkodással nemet mondott, miután tavaly év végén már a büdzsé koncepcióját sem fogadta el.