Kitöltheti mandátumát a kormány

2010-ben tartják a következő parlamenti választást – nagy valószínűséggel ez is eldőlt a Parlamentben, amikor az MSZP mellett a szabad demokraták is megszavazták a jövő évi költségvetés sarokszámait. Ez egyértelmű siker Gyurcsány Ferenc számára, így a miniszterelnöknek ugyanis – előzetes nyilatkozata szerint – nem kell felsétálnia a Sándor-palotába, hogy a köztársasági elnöknek felajánlja lemondását.

A miniszterelnök a tegnapi szavazások után blogjában azt írta: „az SZDSZ emelt fővel mondhat igent a költségvetésre, és elégedett lehet azzal, amit elért, hiszen megvalósult a hiány gyors csökkentésésre vonatkozó kérése; létrejött a plafontörvény, a stabilizációs és reformalap is. Az országnak lesz kölstégvetése ezekben a válságos időkben” – fogalmaz Gyurcsány az előzetes nyilatkozatok tükrében, emlékeztetve, hogy a koalíció felbomlása után az volt a fő feladatuk, hogy megerősítsék a kormányzóképességet, hogy bebizonyítsák, az MSZP önállóan is tud kormányozni. „Ebben sokan kételkedtek. Pedig szerintem ma lezáródik a 2008 tavasza és vége közötti átmeneti időszak, mely elsősorban arról szólt, lehet-e kisebbségben kormányozni”. Gyurcsány Ferenc azt írta: a választásig hátra lévő másfél évnyi időt arra használják, hogy a Magyarországot is elérő brutális világgazdasági válság körülményei között ne csak a válságra, de a jövőre is koncentráljanak. Vagyis: a miniszterelnök is egyértelműen a 2010-es választásokkal számol.

– Ez egy Gyurcsány Ferenc által szabott feltétel volt. Ez a lehetőség kiesett. De bármikor bármi megtörténhet – így reagált Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője lapunk kérdésére, miszerint a jövő évi büdzsé sarokszámainak megszavazása után már bizonyosan nincs esély előrehozott választásokra. (Egy kereszténydemokrata honatya a parlamenti folyosón munkatársunknak egy, az 56-os forradalom után állítólag tiltott sláger sorait idézte az aktuális politikai helyzet illusztrálására: „Ahogy lesz, úgy lesz, a jövőt nem sejtheted. Bárhogy lesz, úgy lesz”.) Információink szerint a Fidesz is 2010-es választásokkal számol, illetve a jövő nyári európai parlamenti választásokra koncentrál. A költségvetési szavazás természetesen nem volt meglepetés a Fidesz vezérkara számára, már hetek óta (az Országgyűlés feloszlatásának az SZDSZ-es leszavazása, a nemzeti csúcson Dávid Ibolya szereplése) ezt a forgatókönyvet valószínűsítették.

A Népszabadság azon felvetésére, hogy a költségvetési szavazás és az adótörvényekről szóló voksolás után, más-más szempont miatt, de a Fidesz-KDNP kivételével minden más párt könyvelhet el sikert – az SZDSZ a plafontörvényt, az MDF a „haláladó” eltörlését, az MSZP a kisebbségi kormány stabilitását –, Navracsics Tibor közölte: senkinek nincs sikere, mivel a költségvetés kudarc az ország számára, súlyos szociális válságot idézhet elő különösen a családok és az önkormányzatok számára. „Ennek a költségvetésnek mindenki a vesztese” – tette hozzá.

A tegnapi Fidesz-kommunikáció a társadalom „sebezhetőségére”, elsősorban a nyugdíjasok megsarcolására fókuszált: a 13. havi nyugdíj sorsáról szóló voksolás után Navracsics a Parlament piros társalgójában rögtönzött sajtótájékoztatón ostorozta a szocialistákat. Gyurcsány Ferenc nap mint nap „minden körülmények között” megvédte szóban a 13. havi nyugdíjat, tettekben viszont elvette – így kommentálta a frakcióvezető a (Fidesz kérésére név szerinti szavazással hozott) döntést. – Most a szocialisták is elvetették a 13. havi nyugdíjat a nyugdíjasok jelentős részétől. 100-120 milliárd forintról van szó, fél-egy százalékos gazdasági növekedésről. Ennyit kellett volna produkálnia a szocialista kormánynak ahhoz, hogy a nyugdíjakat továbbra is biztonságban tudhassuk. „Ezt tudják a szocialisták, hazudnak, szavakban megvédik a szociális vívmányokat, tettekben pedig elveszik” – fogalmazott a fideszes politikus, aki az SZDSZ kapcsán azt mondta: ahogy várható volt, a szabaddemokraták odasimultak az MSZP-hez. Mindig ezt teszik, ha pénzről vagy pozícióról van szó – jegyezte meg Navracsics.

Azt, hogy a 13. havi nyugdíjat 80 ezer forintban maximalizálják, az MSZP és az SZDSZ mellett megszavazta Gyenesei István önkormányzati miniszter, de Császár Antal volt fideszes, most független honatya és Lengyel Zoltán, az MDF képviselője is. Császár Antal függetlenné válásakor lapunknak úgy nyilatkozott, hogy nem szavazza meg a költségvetést, most viszont munkatársunknak azzal érvelt, hogy „ki kell lábalni a válságból, egyedül és kizárólag az ország sorsát tartotta szem előtt”. Lengyel Zoltán szintén hasonlóan érvelt, szerinte „válságköltségvetésről van szó, mely felborul, ha az egyik lábát, a 13. havi nyugdíjak limitálásával megtakarított forrásokat kihúzzuk”.

Az MDF viszont nemmel szavazott a 13. havi nyugdíjról szóló módosításra, holott Dávid Ibolya a nemzeti csúcson maga szorgalmazta a juttatás felfüggesztését egy évre. Ezt a (látszólagos) ellentmondást Herényi Károly tegnap lapunknak nyilatkozva úgy oldotta fel: Dávid Ibolya javaslata egy egyéves válságkezelő program része volt. Veres János viszont világossá tette, hogy a kormány szerint nincs határidőhöz kötve a 13. havi nyugdíjak szűkítése, sőt az a nyugdíjrendszer átalakításának része. Ez pedig az MDF számára elfogadhatatlan.

Azt az MDF frakcióvezetője sajnálta, hogy egy szavazat miatt nem ment át az az „ellenzéki koalíciós” javaslat, hogy az osztalékadó kulcsa 25 százalékosról 18 százalékosra csökkenjen. (A 9 MDF-es képviselőn kívül az egész Ház ellene szavazott annak a másik fórumos javaslatnak, hogy a 20 százalékos áfakulcsot emeljék 22 százalékosra – persze az MDF-es javaslat párja lett volna, hogy a 18 százalékos szja sávhatár 1,7 millió forint helyett 2,2 millió forint legyen.) Az viszont egyértelmű siker, hogy az örökösödési illeték megszűnik 20 millió forintos értékhatár alatt – ez elsőorban ingatlanok és elsőági örökösök esetén lesz érvényes. Az MDF-es slágerkérdésre viszont a másik kis párt, az SZDSZ mondott nemet, elvi okokból.

Végül is az SZDSZ a költségvetéshez, az MDF pedig az adótörvények elfogadásához segédkezett a kisebbségi MSZP-kormánynak. A költségvetés megszavazása Herényi Károly szerint is azt jelenti, hogy ’”rendes időben, 2010-ben lesznek a parlamenti választások”. Ha a Fidesz mégis előrehozott választásokat akar, nyújtson be konstruktív bizalmatlansági indítványt, ez az egyetlen lehetősége – jegyezte meg Herényi Károly, viszont egyetértett azzal a felvetésünkkel, hogy „nyilván előre kódolt a kudarca egy ilyen kezdeményezésnek”.

Orbán Viktor végig jelen volt a parlamenti szavazásokon. Amikor a nap végén az ülésteremből kilépett a parlamanti folyosóra, munkatársunk arra kérte, értékelje a helyzetet. A Fidesz elnöke ezt udvariasan elhárította. Arra pedig, hogy a költségvetés sarokszámainak a megszavazásával eldőlt, hogy nem lesznek előrehozott választások visszakérdezett: „Honnan tudhatnám?”. Erre lapunk emlékeztette, hogy Gyurcsány Ferenc arra az esetre helyezte kilátásba a távozását, ha nem lenne meg a többsége a költségvetésnek, ez pedig nem így történt, megvan a büdzsé mögött a parlamenti többség. – Ez nem azt jelenti, hogy 2010-ben lesz a választás? – kérdeztük, mire Orbán Viktor úgy válaszolt: – Nem értek sem a kártyavetéshez, sem a vajákossághoz. Az egy másik szakma.

Fodor Gábor, Lamperth Mónika, Sándor Klára és Botka János - Parlamenti dialógusok a költségvetési szavazás napján
Fodor Gábor, Lamperth Mónika, Sándor Klára és Botka János - Parlamenti dialógusok a költségvetési szavazás napján
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.