Kit zavar Somogyi Béla személye?

Felborzolta a kedélyeket a Somogyi Béla nevét viselő józsefvárosi utca átkereszteléséről szóló önkormányzati döntés. A NOL-nak nyilatkozott a döntés ellen tiltakozó MSZP-tagozat vezetője. A fővárosi SZDSZ-vezetők reméli, hogy a kerületi szdszes alpolgármester tévedésből szavazott az utcanév változtatás mellett.

Alaposan felborzolta a kedélyeket a VIII. kerületben a Somogyi Béla nevét viselő utca átkereszteléséről szóló önkormányzati döntés. A névváltoztatás miatt tiltakozott az MSZP Emberjogi és Gyermektagozata és a Magyarországi Gyermekbarátok Mozgalma is.

Tegnapelőtt békés megemlékezést szervezett az MSZP Emberjogi és Gyermektagozata Somogyi Béla újságíróra emlékezve és a róla elnevezett utca védelmében a VIII. kerületben. A névváltoztatással kapcsolatban tegnap megszólalt az 1992-ben újjá alakult Magyarországi Gyermekbarátok Mozgalma, aki szomorúnak tartja, hogy a fideszes többségű önkormányzat éppen a nyilas hatalomátvétel 64. évfordulója napján döntött Somogyi Béla utcanevének megváltoztatásáról.

A szervezet az Országos Sajtószolgálathoz eljuttatott közleményében így fogalmaz: - mélységesen csalódtunk a fideszes többségű kerületi önkormányzatban, Somogyi Béla mártír személyében a magyarországi gyermekvédelem megszervezésének egyik kezdeményezőjét tiszteljük. Tiszteltük eddig, jobb-és baloldaliak egyaránt.

Mint ismeretes a VIII. kerületi fideszes többségű vezetés - helyi lakók kívánságára hivatkozva - arra tett javaslatot, hogy a Somogyi Béla utcát nevezzék át Molnár Ferencre. A javaslatot a legutóbb tartott testületi ülésükön meg szavazták, és tegnap az MTI-hez eljuttatott közleményében a Fidesz tagadta, hogy ideológiai alapon akarná leváltani a Somogyi Béla utcanevet. Szerintük Molnár Ferenc írónak a kerületben kultusza van és az utcában található iskola is az ő nevét viseli. (A kerületben a Somogyi Béla utcától kb.15 percre már van egy Molnár Ferencről elnevezett tér: a szerk.)

Hanti Vilmos az MSZP Emberjogi és Gyermektagozatának elnöke a szerdai megemlékezéssel kapcsolatban a NOL-nak elmondta: legfőbb céljuk, hogy a fiatalokkal megismertessék Somogyi Béla mártír életét, és erre tesznek majd kísérletet a Fővárosi Közgyűlésben is. Véleménye szerint a névváltoztatás ötlete egy most kibontakozó szélsőjobboldali kampány egyik lépése, mellyel a két világháború közötti antifasiszta mozgalom mártírjainak emlékét akarják megsemmisíteni. Az elnök szerint érthetetlen a fideszes javaslat, hiszen Somogyi Béla, a Népszava újságírója és szerkesztője nem volt kommunista, nem vállalt szerepet a Tanácsköztársaságban, csupán a szó eszközével támadta a fehérterrort, ezért gyilkolta meg brutálisan az Ostenburg-különítmény.

Az elnök hangsúlyozta: nyitottak a megegyezésre és bármilyen kompromisszumos megoldást elfogadnak, mert szerintük Somogyi Béla emlékével méltóképpen kell bánni. Ezért nem akarnak jobb és baloldali kérdést csinálni az ügyből, bármilyen megoldás is születik, semmiképpen nem akarják, hogy az a jobb, vagy a baloldal győzelmeként nyerjen publicitást. Hanti Vilmos rámutatott: a humanizmus és az emberiség képviselete most a tét.

Az ügyben a döntést a fővárosi közgyűlésnek még jóvá kell hagynia.

 

A fővárosi SZDSZ nem támogatja azt a VIII. kerületi javaslatot, hogy egy józsefvárosi utca a jövőben ne Somogyi Béla újságíró, hanem Molnár Ferenc író nevét viselje - közölte John Emese fővárosi frakcióvezető és Boruzs András fővárosi elnök az MTI-vel pénteken.
Az ügy előzménye, hogy a Fidesz-KDNP többségű kerületi képviselő-testület Takács Gábor szabad demokrata alpolgármester igenlő szavazatával egy civil kezdeményezésre úgy döntött: Molnár Ferenc író nevét viselheti a jövőben a jelenleg Somogyi Béla újságíróról elnevezett utca. Az átnevezésben a végső szót azonban a szocialista-szabad demokrata többségű Fővárosi Közgyűlésnek kell kimondania, így a kerületi döntés addig nem érvényes.
Korábban Molnár György, a józsefvárosi MSZP elnöke az MTI-nek úgy nyilatkozott, hogy a fővárosi MSZP a közgyűlésben biztosan nem támogatja majd a változtatást.
Az SZDSZ két fővárosi vezetője mostani közleményében is az utcanév megváltoztatása ellen emelte fel a szavát. Ez azt jelenti, hogy az MSZP-SZDSZ-es többségű Fővárosi Közgyűlés "papírforma szerint" nem járul majd hozzá az átnevezéshez.
A liberális párt arra hívta fel a figyelmet, hogy Somogyi Béla a szólás- és sajtószabadság elkötelezett harcosaként, azon kevés szociáldemokraták egyike volt, aki szembeszállt a Tanácsköztársasággal, a kommunista diktatúrával, majd a fehérterror áldozata lett. Véleményük szerint az utca nevének megváltoztatására nem lehet indok az, hogy Molnár Ferencnek, A Pál utcai fiúk írójának kívántak emléket állítani a kerületben, hiszen az ő nevét már őrzi egy tér az Illés és a Tömő utca sarkán.
Korchma Zsombor, a fővárosi SZDSZ sajtósa közölte azt is, bíznak abban, hogy Takács Gábor alpolgármester igenlő szavazata az átnevezés mellett "csak tévedés volt".
Gotthard Gábor, a kerületi Fidesz-KDNP frakció vezetője csütörtökön az MTI-nek azt mondta: Józsefváros képviselő-testülete nem ideológiai alapon, hanem civil kezdeményezésre döntött az utca átnevezéséről. Emlékeztetett arra, hogy a Józsefváros Nagykörúton belüli területét magába foglaló Palotanegyed részönkormányzata azzal indokolta javaslatát, hogy az utcában álló iskola is nemrég vette fel Molnár Ferenc nevét. Utalt arra is, hogy Molnár Ferenc talán legnépszerűbb regénye, az 1907-ben megjelent, A Pál utcai fiúk is Józsefváros utcáin játszódott.
A VIII. kerület 28 fős képviselő-testületében a Fidesz-KDNP-nek 16, az SZDSZ-nek 5, az MSZP-nek 4, míg (az előbbiből kivált) Magyar Szociáldemokrata Pártnak 3 tagja van; utóbbi kivételével mindegyik párt saját frakcióval rendelkezik. (MTI)

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.