Kiszárad a Balaton?

Kritikus szintre, 71 centiméterre apadt a Balaton az elmúlt hónapok csapadékszegény időjárása miatt. 70 centi alatt elvileg pótolni kellene a hiányzó vizet - erre azonban még nem dolgoztak ki reális megoldást. A vízügyi szakemberek szerint kizárólag a természetben bízhatunk: előbb-utóbb esni fog.

Még néhány csapadékmentes nap és „kritikus” szintre süllyedhet a Balaton vízállása - írja a sonline.hu. A zsilipüzemeltetési szabályzat szerint ugyanis a tó vízszintjét 70 és 110 centiméter között kell tartani; szerdán pedig már csak 71 centi volt a Balaton átlagos vízállása.

Emberek hűsölnek a Balatonban
Szigliget, 2011. augusztus 19. Emberek hűsölnek a Balatonban a szigligeti strandon. MTI Fotó: H. Szabó Sándor

– Hetven alatt elméletileg pótolni kellene a vizet, de ez ugye gyakorlatilag nem lehetséges – mondta el a lapnak Pécseli Péter, a Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság azon munkatársa, aki voltaképpen egy személyben felelős a siófoki zsilip nyitásáért és zárásáért. A balatoni kirendeltség szakaszmérnöke vízpótlás híján az időjárásra bízza ezt a folyamatot, mert „ez még eddig mindig bejött”. Akkor is, amikor 2000 és 2005 között olyan csapadékszegény évek követték egymást, mint még előtte sohasem (23 centi volt az akkori negatív vízállás-rekord), de azután meg öt év csapadékbőség következett, magas vízszintekkel. Érdekes az is: tavaly ötven százalékkal több csapadékot mértek az átlagnál, idén közel ugyanennyivel kevesebbet. A két évet együtt nézve tehát megint csak kiegyenlíti az egyik szélsőség a másikat.

A zsilipek nyitását és zárását nagyon komoly háttérmunka előzi meg, hidrológusok elemzik, értékelik az időjárás-előrejelzéseket, a vízgyűjtő és a vizet befogadó területen lezajló folyamatokat.

- Ez alapján teszek én javaslatot, hogy mennyi vizet engedjünk le és milyen ütemezéssel; ha elfogadja, végső soron az igazgatóság engedélyezi - mondja Pécseli Péter. - Száztíz centi fölött nincsen mérlegelési lehetőség, nyitni kell, e fölött csak a tavalyihoz hasonló extrém csapadékos időjárás esetén tartható. Akkor a 129 centit is elértük, s bizony Balatonfenyvesen és Balatonmárián nagyon nem örültek ennek. Az volt a szerencsénk, hogy a 120-as téli vízállásnál nem indult meg egy északi szél által támogatott jégzajlás, mert az nagyon komolyan veszélyeztette volna nemcsak a partvédőműveket, hanem a településeket is. Lehetne egyébként magasabb vízszintet tartanunk, de akkor 3-400 métert fel kéne áldoznunk, pontosabban visszaadnunk a Balatonnak, ingatlanokkal, vasúttal...

Tévhit, hogy a siófoki vízmérce az irányadó – oszlat el egy félreértést Pécseli Péter. A balatoni vízszint-észlelő műszerek adatait átlagolják, hiszen nagy kilengések lehetnek tartós szél esetén. Ezért sem érti például az „elvileg hozzáértő” horgászokat, amikor amiatt reklamálnak: egyik napról a másikra húsz centit engedtek le a tó vizéből – holott csak a szél fúj, ezért a vízszint-változás. Valójában a legintenzívebb vízeresztéssel is négy nap kell ahhoz, hogy egy centinyit apadjon a tó, a párolgás következtében ugyanakkor akár napi egy-másfél centi apadás is lehetséges a nagy vízfelület és a kis mélység miatt.

Tavaly télen készenlétben álltak a jégtörő hajók is, idén az alacsony vízszint miatt ezzel nem számol a szakaszmérnök, s mivel egyelőre a hosszabb távú előrejelzések sem ígérnek sok csapadékot, meglehet, egészen tavaszig nem kell gondolkodnia a zsilip nyitásán. De legalább addig sem támadják azzal, hogy leereszti a drága Balaton-vizet; elődjét be is perelték 2000 után azzal: azért engedte le a vizet, hogy parcellázni lehessen - írja a sonline.hu.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.