Kiskunlacháza: terjed az önbíráskodás
A polgármester tegnap már nem fogalmazott ennyire élesen.
- Fizikai eszköz nyilvánvalóan nincs a kezemben - mondta, amikor a tervbe vett intézkedésekről faggattuk -, amit mondtam, arra a helyzetre vonatkozik, amikor már nincs más megoldás. De mindent megteszek azért, hogy azokat, akik képtelenek betartani a közösség szabályait, rábírjam a távozásra. Semmiképp sem szeretnék az alkotmányba és törvénybe ütköző döntést hozatni a képviselőtestülettel.
Akkor, amikor Répás Józseffel a nagy vihart kavart tervekről beszélgettünk, az ajtaja előtt várakozott Sztojka Miklós helyi építési vállalkozó, aki, mint elmondta, "találva" érezte magát, s azt szerette volna megbeszélni a polgármesterrel (akivel együtt nőtt föl, és soha semmi bajuk egymással nem volt), hogy nem kellene tovább feszíteni a húrt, a faluban már így is nagy az ellenségeskedés.
- Széltébenhosszában azt hallom, különösen azután, hogy nyolc fiatalkorú megtámadott egy 12 éves kislányt, hogy mi volnánk az a család, amely rettegésben tartja a falut - mondta Sztojka Miklós. - Az a baj, hogy a novemberi gyilkosság óta elszaporodtak a vádaskodások, ez így tovább nem mehet, teljesen kétségbe estem.
Kiskunlacházán tavaly novemberben brutálisan meggyilkolták Horák Nórát, a tettesek mind a mai napig ismeretlenek. Akkor már komoly feszültség alakult ki a településen, amit fokozott a nemrégiben történt támadás.
- Ahogy ment előre az idő - mondja Sztojka Miklós -, s nem találta a rendőrség a gyilkost, elkezdődött a gyanúsítgatás, hogy köztünk kell keresni a tettest. Három családtagomat is bevittem a rendőrség Teve utcai központjába, hogy DNS-mintát vegyenek tőlük, és részt vegyenek a hazugságvizsgálaton is. Kiderült, hogy nincs közük a gyilkossághoz. Azt is mondják, hogy biztos lefizettük a rendőröket, ezért nincs meg a tettes. Itt már megszűntek a normális családi kapcsolatok, a roma és a magyar fiatalok, akik sokáig együtt jártak szórakozni, nem köszönnek egymásnak. Nem segít a feszült helyzeten a polgármester terve sem, ezért mentem be hozzá, hogy tisztázzuk a helyzetet.
Ez nem túl könnyű.
A polgármester először azt üzente ki a börtönviselt Sztojka Miklósnak (csalásért, szocpolügyek miatt ült évekkel ezelőtt), hogy nem tudja fogadni. Amikor az alkalmi küldöttség valahogy mégis bement, megállapodtak, hogy kezdeményezzék a helyi cigány önkormányzat megalakítását. Volt már ilyen Kiskunlacházán, de 2002-ben belső viták miatt megszűnt. Azóta a romaügyeket a Magyarországi Cigányok Demokratikus Szövetsége viszi.
Ennek helyi elnöke, Lipárdiné Balla Hajnalka azt mondta, van alapjuk azoknak az esetleírásoknak, amelyek arról szólnak, hogy fiatalkorú elkövetők idős emberekhez járnak lopni, s az sem ritka, hogy a fiatalok fiatalokat inzultálnak. Ezért is támogatta a helyi MCDSZ a polgármester rendcsinálási tervét, amelynek része az is, hogy a polgármester kezdeményezi: a 14 éves büntethetőségi korhatárt vigyék le 12-re, illetve az, hogy este nyolc után csak felnőtt felügyelete mellett tartózkodhatnak a fiatalok Kiskunlacháza közterületein.
Amióta nyolcan megtámadtak egy kislányt, egy ötfős felnőtt társaság akcióba lépett, és cigánygyerekeket bántalmazott. A falu szélén szülői engedéllyel rögzítettük az egyik megtámadott, a 13 éves Nagy József beszámolóját.
- Biciklivel mentem a központba a bátyám után - mondta a gyerek. - Egy dzsipből férfiak ugrottak ki, a testvéremet földre teperték, engem lerúgtak a bicikliről. Beestem az árokba. Az egyik azt mondta, fussak, mert szétrugdossa a fejem. Elszaladtam, nem ismertem őket.
A kilencezres lélekszámú Kiskunlacházán, ahol úgy 250 roma él, egyre gyakoribb jelenség az önbíráskodás. Tegnap egy 16 éves fiú bement a helyi kisegítő iskolába, hogy az egyik gyereken megtorolja, hogy az állítólag megverte az öccsét. Egyikük sem cigány.