Kis bemelegítés az alkotmánymódosításhoz

A szokásos napirend előtti hozzászólásokkal megkezdődött a parlament ülése. Ott vagyunk és figyelünk. Frissítve

"Ki a felelős azért, hogy Magyarország 22 éve szegényedik és leépül?" – ezzel a címmel mondott napirend előtti felszólalást Volner János. A Jobbik frakcióvezető-helyettese szónoklatában elmondta, hogy szerinte az elmúlt időszakban három erőcsoport alakult ki a belpolitikában: a Fidesz, a baloldal és a Jobbik. Úgy vélte: két év kormányzás után a Fidesz-kormány nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, megszorításokra alapozzák a politikájukat, a társadalom többsége a szocialista és a fideszes politika között szinte alig tud különbséget tenni. Volner szerint a baloldal úgy húzta ki a kalapból Bajnai Gordont, mint aki „új fiú lenne” a politikában, holott részese volt egy komoly megszorító időszaknak, így például elvette a 13. havi nyugdíjat. A jobbikos képviselő szerint Bajnai egy „álcivil” mozgalom élén kíván most visszatérni, amelyet ráadásul amerikaik pénzelnek titokban. Volner a „liberális és hazafiatlan” LMP-nek is kiosztott egy gyomrost, őket is tisztázatlan amerikai háttérpénzek bezsebelésével vádolva. A politikus szerint mindennek alternatívája a Jobbik, amely az egyetlen megoldás a jelenlegi helyzetben.

Cséfalvay Zoltán nemzetgazdasági államtitkár reagált a kormány részéről. Elmondta, hogy a Bajnai-kormány megszorító politikája a megkötött IMF-szerződés logikus következménye volt. Ezzel szemben szerinte a jelenlegi kormány nem enged az IMF-nek, világos az a pozíció, amelyet az Orbán-kabinet elfoglal a valutaalappal szemben; nem engedi például, hogy a nyugdíjakat csökkentsék. Ezért is tart ilyen sokáig a megállapodás. Cséfalvay szerint nem igaz, hogy huszonkét év alatt semmi sem változott volna, abban viszont van valami, hogy a felzárkózási folyamat 2002-ben megbicsaklott. De ez a szocialisták bűne, nem pedig a jelenlegi kabinet hibája.

Józsa István (MSZP) volt a második napirend előtt felszólaló: „Mi lenne a megszorítás, ha ez nem az?!” címmel. A szocialista politikus ebben többek között arról beszélt, hogy bár a kormányfő azt ígérte, hogy nem lesz megszorítás, a kormányváltás óta meghozott megszorító intézkedések meghaladják a 2700 milliárd forintot. Ez pedig két Bokros-csomagnak felel meg. A különbség Józsa szerint mindössze az, hogy a Bokros-csomag után növekedő pályára állt a gazdaság, szemben a mostani stagnálással. A szocialista politikus szerint felelőtlen ígéretek mellett mindent félresöprő populizmus tapasztalható, hiányzik a kiszámíthatóság és a jogbiztonság. „A kormány saját magát kormányozta a sorozatos kiigazítások kényszerébe” – fogalmazott az MSZP-s politikus, hangsúlyozva: a Matolcsy-féle unortodoxia megbukott. Józsa szerint ha a kabinet így folytatja, akkor tovább haladunk a szakadék felé, és csak újabb adók és kiigazítások lesznek. „Nincs orbáni csoda, csak a tündérmesékben. Orbán Viktor maga a válság” – zárta Józsa István.

Cséfalvay Zoltán reagált erre is. A kormánypárti politikus szerint a kabinet által megtett lépések egy kisebb és hatékonyabb állam felé, a gazdaság kifehérítése és az arányos tehermegosztása felé vezetnek. „Ezek nem ad hoc lépések, hanem világosan illeszkednek a politikánkhoz” – tette hozzá Cséfalvay. Az államtitkár kritizálta az MSZP gazdaságpolitikai programját is, mondván azzal „élő ember nem járna haszonnal”. Cséfalvay elmondta, hogy a GDP-arányos adósság csökkent, amelyre a szocialisták soha nem voltak képesek.

Jávor Benedek, az LMP frakcióvezetője volt a harmadik napirend előtti felszólaló. ”Megszorítások helyett új gazdaságpolitikát!” címmel elmondott beszédében többek között azt mondta: a nyáron benyújtott költségvetés már többszörösen megbukott, kontármunkával, egy álomvilágból építkezve készült el. Az ökopárti politikus szerint azért bukott meg, mert egy ostoba ideológiára épül. „Ez a költségvetés a megszorítások költségvetése, egy buta neoliberális költségvetés, unortodox szósszal leöntve” – folytatta Jávor Benedek. Az LMP frakcióvezetője hozzátette: a bankadó ki nem vezetése a kormány hitelességét csökkentette, a csekkadó növelése a háztartásoknak pedig komoly fájdalmat okoz. Jávor szerint a számok többsége csak blöff, a Fidesz meg csak csodálkozik, hogy külföldön hitetlenkedve fogadják a kabinet állításait. Az LMP politikusa szerint az ökopárt alternatív költségvetése jelenthet megoldást a problémákra.

Állandó válaszolónk, Cséfalvay Zoltán reagált ismét. Szerinte az LMP-nek be kellene vállalnia, hogy ők valójában az adóemelés pártja, hiszen az idézett programjukban már a középjövedelmeknél is erősen megemelnék a személyi jövedelemadót. Cséfalvay szerint a kormány jó úton halad, és megtörtént már a trendforduló, az országnak pedig ki kell szabadulnia az adósságcsapdából.

Más húrokat pengetett a kereszténydemokrata Földi László, aki „Egy sikeres program Szent Erzsébet jegyében” címmel kért és kapott szót. A KDNP-s politikus ebben az Erzsébet-program és az Erzsébet-utalvány eredményeit dicsérte.

Rétvári Bence közigazgatási államtitkár a kormány részéről reagálva csatlakozott a kereszténydemokrata felszólalóhoz, és tovább dicsérte az Erzsébet-programot. Szerinte ez a program a modern világ szolidaritásának egyik formája.

Rogán Antal fideszes frakcióvezető volt az utolsó napirend előtti felszólaló. "A Gyurcsány–Bajnai-szövetségről és annak következményeiről" címmel elmondott szónoklatában többek között azt mondta: sorra jelennek meg az ellenzéki programok, de (Obamát idézve) nincsen sokpontos programjuk, csak egypontos programjuk van, ami pedig a bankadó megszüntetése. Rogán szerint az ellenzék el akarja venni a családoktól a pénzt, hogy azt visszaadja a bankoknak. Sőt, Rogán szerint az ellenzék bevezetné az ingatlanadót is, hogy ne a multikat kelljen fizetésre szorítani. A fideszes politikus szerint az ellenzéki oldalon újra összeállt a „nagy csapat”, amelyben azok akarnak visszatérni a hatalomba, akik egyszer már tönkretették az országot. Rogán arra is felhívta a figyelmet, hogy Bajnai Gordon kormányzása idején soha nem látott mélységben volt a gazdaság, amire szerinte mindenkinek érdemes emlékeznie. A fideszes politikus szerint az emberek a Gyurcsány–Bajnai-szövetséget egyszer már leszavazták. „Egyetlen kérdés maradt: hogy azok, akik a baloldali ellenzéki sorokban újként kerültek be, tényleg azt gondolják, hogy Gyurcsánnyal, Bajnaival, Szekeressel, Kiss Péterrel és Veres Jánossal lehet más a politika? Szerintünk nem!” – fogalmazott Rogán Antal.

Cséfalvay Zoltán nemzetgazdasági államtitkár reagált erre is kormányzati oldalról. Elmondta, hogy a jelenlegi ellenzék által kínált programok már megbuktak egyszer, az emberek leszavazták az általuk javasolt alternatívákat. Cséfalvay szerint lehet, hogy a jelenlegi kormány lépései szokatlanok, de ezzel az ország csak előre halad. „A választók megfelelő időben meghozzák majd azt a döntést, hogy érdemes-e visszatérni abba a korszakba, amely Magyarországot eladósította és kiszolgáltatottá tette” – zárta reagálását.

Ezzel a napirend előtti felszólalások végére értünk.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.