Kiebrudalják a 'fémtolvajokat' a hulladékszigetekről
A Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Zrt. idén januárjától kísérleti jelleggel bevezette a fém- és a műanyaghulladék együttgyűjtését Budapest két kerületében, Kőbányán és Csepelen. Az első hallásra (épp a szelektív gyűjtés lényegét illetően) szokatlannak tűnő kezdeményezés sikeresnek bizonyult. Ennek alapján az FKF Zrt. úgy döntött, hogy az intézkedést kiterjeszti az egész fővárosra abból célból, hogy ezzel szolgálja a lakosok nyugalmát és a környezet védelmét – tájékoztatta lapunkat Szűcs Panni, a Budapesti Városüzemeltetési Központ Zrt. kommunikációs vezetője.
A június 9-től, azaz e hét csütörtöktől fokozatosan bevezetendő új gyűjtési rendszer azért vált szükségessé, mert az utóbbi időben egyre több lakossági panasz érkezett a társasághoz arról, hogy sokan felborítják a fémhulladék-gyűjtő tartályokat a visszaváltható alumíniumdobozok megszerzése érdekében. Ennek a problémának az orvoslására született az a megoldás, hogy a fém- és a műanyaghulladék-gyűjtő tartályok kölcsönösen használhatók mindkét fajta szemétre. A műanyagot ugyanis az FKF Zrt. hulladékszállító járművei naponta szállítják el, ezért nagymértékben csökken az idő, és ezáltal az esély arra, hogy felborítsák a konténereket. A fémet korábban kéthetente vitték el, ami nagymértékben tette lehetővé, hogy azokat többször is feldöntsék a „zsákmányszerzés” érdekében.
Az intézkedés további előnye, hogy a műanyag- és a fémhulladék együttgyűjtésére két konténer áll rendelkezésre, ezáltal jelentősen csökken a túltelített edények száma.
A szelektív-hulladékgyűjtő szigeteken egyébként továbbra is öt konténer üzemel majd. A sárga színű műanyag-, valamint a szürke fémgyűjtő-tartály továbbra is megmarad. Költséghatékonyság szempontjából ugyanis fontos tényező, hogy nem kell bevonni a tartályokat és erre külön pénzt költeni. A változásról a tartályokra kihelyezett figyelemfelhívó táblák tájékoztatják a budapestieket, és jelzik, hogy pontosan hova lehet bedobni a fém- és műanyaghulladékot.
Szűcs panni elmondta azt is, az FKF Zrt. a környezetvédelmi előírások betartása mellett fontosnak tartja az átlátható, jogszabályoknak megfelelő működést, ezért a szelektív gyűjtésből származó anyagok újrahasznosítását évek óta a közbeszerzéssel kiválasztott partnerének segítségével valósítja meg. Az egybegyűjtött fém- és műanyaghulladékot az FKF Zrt. kukásautója e partner telephelyére szállítja, ahol megtörténik a kézi különválogatás. Azzal a céllal, hogy a szelektált hulladék másodnyersanyagként visszakerüljön az ipari termelésbe.
A X. és a XXI. kerületben bevezetett kísérleti intézkedés sikeres volt, az FKF Zrt. ezért döntött úgy, hogy mostantól Budapest összes kerületére kiterjeszti azt. A társaság emellett számít a lakosság véleményére és tapasztalataira, melyeket az FKF Zrt. 06 40 353-353-as kékszám tehetnek meg.
A fenntartható italosdoboz
„Oktatónap az újrahasznosításért – A fenntartható italosdoboz” címmel tart holnap környezetvédelmi és szemléletformáló rendezvényt a BevCanEast, azaz az Európai Fém Italosdoboz Gyártók Szövetségének kelet-közép-európai szervezete. A szervezők népszerűsíteni szeretnék a Budapesten működő lakossági szelektív-hulladékgyűjtés és az újrahasznosítás helyes gyakorlatát. Az oktatónap célja, hogy megismertesse a budapesti iskolásokkal az anyaguk szerint válogatott hulladékok újrahasznosításának fontosságát és lehetőségeit, mindezt látványos installációkkal és oktatóeszközökkel a környezettudatos életmódra történő oktató-nevelő munka sikerének érdekében.