Ki veszélyezteti a CEPOL idehozását?
Meghallgatják az Európai Rendőrakadémia (CEPOL) székhelyére jelentkező hét várost – ez a megoldás körvonalazódott az Európai Parlament alapjogi szakbizottságának csütörtök reggeli ülésén, amelyen felszólalt Rui Tavares, zöldpárti EP-képviselő is. A jelöltek között van Budapest.
Az ügy azután került a figyelem középpontjába, hogy a Fidesz megszellőztette, Tavares levelet írt többek között a szakbizottság elnökének, felhíva a figyelmet arra, hogy a székhely Budapestre helyezése ellentmondana annak a júliusi EP-harátozatnak, amely a magyar jogállamiság és demokrácia állapotáról súlyos véleményt fogalmazott meg. A Fidesz azt is sugallta, hogy a szocialista EP-képviselők is alá akarják ásni a magyar főváros sikerét.
Az ügy háttere: Nagy-Britanniából költöznie kell a CEPOL-nak, ezért városok jelentkezését kérte a litván elnökség. Hét város pályázott, de csak Magyarország (azaz Budapest) adta be jelentkezését az új tagállamok közül. Egy megállapodás értelmében lehetőleg az új tagállamoknak próbálják adni az új székhelyeket az EU-ban. Múlt héten a belügyminiszterek tanácsülésén Budapestet választották a tagállamok, ám a végleges döntéshez az EP jóváhagyása is kell. (Az Európai Bizottság teljesen kivonta magát az eljárásból arra hivatkozva, hogy ők az Europol és CEPOL összevonását támogatják.)
A képviselők a csütörtöki előzetes megbeszélésen világossá tették: felháborítónak tartják, hogy a tanács kész helyzet elé állította a parlamentet. A spanyol néppárti Agustin Diaz de Mera Garcia Consuegra (aki az összevonásról szóló bizottsági javaslat parlamenti raportőre) még a tanácsi szavazás legitimitását is kétségbe vonta. Ezért is javasolta Veronique Mathieu, francia néppárti képviselőnő – aki a raportőr lesz az ügyben, ha megindul a hivatalos eljárás –, hogy hallgassák meg mind a hét jelentkezőt a parlamentben is – tehát Budapest sikere egyelőre nem biztosított. Az is felmerült, hogy erre november 26-án lehetne sort keríteni, erről azonban később döntenek.
Nincs ellenvetésem Budapesttel kapcsolatban, sőt, gratulálni fogok Budapestnek a székhelyhez, amennyiben a jogállamiság, a demokrácia és az alapjogok kérdését megfelelően kezeli a kormány – közölte felszólalásában Rui Tavares, aki valóban írt több képviselőnek aggályainak hangot adó levelet. A portugál képviselő az ülés után újságíróknak nyilatkozva közölte: az Európai Parlament elsőbbségként kezeli a magyarországi jogállamiság kérdését, így szerinte ezt kell először a kormánynak kezelnie. Szerinte ha Kocsis Máté fideszes szóvivő aggódik a Magyarország hitelessége miatt, akkor komolyan kéne vennie a nyári EP-határozatban (Tavares-jelentés) foglalt javaslatokat és eljárást.
Gál Kinga, a szakbizottság fideszes tagja felszólalásában közölte: nem lehet megkérdőjelezni a tanács döntését. Hozzátette: az ügy intézményközi vitává alakult, de meg kell találni a közös nevezőt. – Nem hiszem, hogy politikai vitává kéne válnia, hogy melyik város a jobb – mondta a képviselő asszony.
Göncz Kinga szocialista EP-képviselő felszólalásában egyetértett azzal, hogy nem szükséges a politikai vita, de emlékeztetett: épp a Fidesz az, amely ebből politikai ügyet csinál, és hazaárulózik. – El kéne kerülni ezt a fajta politikai vitát, ha azt szeretnénk, hogy a székhely Budapestre kerüljön – figyelmeztetett Göncz, aki pár napja már közleményben is leszögezte: támogatja, hogy a CEPOL a magyar fővárosba kerüljön. Az alapjogi aggályokra reagálva közölte: reméli, a CEPOL effektív költözése már új kormány alatt történik majd Magyarországon, mely sokkal jobb emberjogi gyakorlattal rendelkezik, mint a mostani vezetés.
Gál Kinga az ülés után közölte: Tavares arra akarja használni az eljárást, hogy rúgjon még egyet Magyarországba, s bár senki nem volt vevő, erre Göncz Kinga is ráerősített. A közbevetésre, hogy Göncz támogatja a CEPOL Budapestre helyezését, Gál azt felelte: – Igen, de azért belerúgott a kormányba.
Göncz Kinga újságírókkal beszélgetve elmondta: a magyar kormánnyal szemben felmerülő jogállamisági és demokratikus aggályok szétválaszthatók a CEPOL székhelyének kérdésétől, hiszen EU-s intézményről van szó, ahol nem csak a magyar rendőrség lát el feladatot. Rávilágított: miközben a kormány azt állítja, hogy technikai szinten akarja kezelni az ügyet, maga csinál belőle politikai kérdést, amellyel veszélybe sodorja, hogy a CEPOL valóban Budapestre kerüljön.